У селі Дорожнє на Вінниччині на базі центру “Обрій” відкрито сенсорно-інтеграційний простір для дітей з важкими формами інвалідності. Організатори проекту – Асоціація захисту прав та допомоги людям з інвалідністю «Відкриті серця» та КЗ «Вінницький обласний центр соціально- психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями «Обрій», спільно з Благодійною організацією «Фонд родини Нечитайло».

Мета грантового проєкту «Сенсорно-інтеграційний простір для дітей з важкими формами інвалідності» – створення умов та інклюзивного простору для сенсорної інтеграції, стабілізації психо-емоційного стану, усамітнення, спілкування, активного дозвілля дітей та молоді з інвалідністю, а також покращення якості надання соціальної послуги «Тимчасовий відпочинок для батьків дітей з інвалідністю» за рахунок урізноманітнення розвитку, зайнятості дітей. Цю соціальну послугу для родин вінничан центр «Обрій» спільно з Асоціацією «Відкриті серця» надає з 2018 року за кошти обласного бюджету.

-Послуга тимчасового відпочинку для батьків, які виховують дітей з інвалідністю, своєю актуальністю та доцільністю змінила підходи в соціальній галузі. До її впровадження ми розуміли, як ця послуга важлива і необхідна, але все одно були певні побоювання щодо того, наскільки вільно батьки зможуть користуватися цією послугою. Це в жодному разі не інституційний догляд. Перша апробація цієї послуги в Україні відбулась на Вінниччині саме завдяки спільним зусиллям всіх зацікавлених сторін. Незважаючи на те, що спочатку у нас не було єдиного державного стандарту, затверджених відповідних нормативних документів профільного міністерства, ми розуміли, що не маємо права припинити надання цієї послуги, тож щороку приймали рішення, що будемо продовжувати цей пілотний проект. Важливо, що два місяці тому ми отримали Державний стандарт надання такої послуги, – зазначила Наталя Заболотна.

А директорка благодійної організації «Фонд Родини Нечитайло» Вікторія Миколаюк зауважила:

– З вінницькими громадськими організаціями ми працюємо вже рік. Реалізація цього проекту дуже важлива. Його ініціатором виступила громадська організація «Відкриті серця», яка працює з дітьми з інвалідністю та їхніми родинами, пропонуючи найнеобхідніші рішення. Це досвід, який наразі розвивається у державі в рамках законодавства про розвиток соціальних послуг в Україні. Це саме ті послуги, які зараз затребувані у громаді для тих родин, які тут проживають.

– Наша мрія – створити в Україні мережу підтримки людей з інвалідністю. Три роки ми відточували всі аспекти надання цієї послуги і зараз маємо Державний стандарт. Сенсорно-інтеграційний центр – сучасна назва, за якою стоїть домашній затишок. Є кімната усамітнення для дитини.  Головним в цьому аспекті є безпека та приватність. Ми б дуже хотіли, щоб такі кімнати були в усіх поліклініках, адже і дітям, і батькам необхідно таке розвантаження, – підкреслила Світлана Демко.

Сенсорно-інтеграційний простір урізноманітнить розвиток та зайнятість дітей з ДЦП, аутизмом, синдромом Дауна, інтелектуальними, психічними та сенсорними порушеннями, підвищить довіру батьків до послуги, осучаснить умови праці фахівців. Для його створення закуплено будівельні матеріали, господарчим способом здійснено ремонтні роботи в приміщеннях площею 120 кв. м. Після завершення ремонту закуплені меблі в двох кімнатах, спеціальне обладнання та облаштовано кімнати сенсорної інтеграції, активного дозвілля та спілкування, м’яка кімната усамітнення, санітарно – гігієнічна кімната.

Детальніше про це читайте у наступному номері газети”33-й канал”.

Людмила Поліщук