Цього дня православна церква святкує Собор дванадцяти апостолів і згадує преподобного Петра, царевича Ординського (Ростовського). У народному календарі ця дата отримала такі назви: Напівпетро, маківка літа, поминки по весні, проводи весни, дванадцять апостолів.

13 липня увійшло до історії людства такими подіями:

1249 – Восьмирічний син короля Александр II коронований на шотландський престол.

1260 – Відбулася битва біля озера Дурбе. Армія Тевтонського Ордена зазнала найбільшої поразки в XIII столітті (150 лицарів загинули) від військ жемайтів. Через зраду куршів, які на початку бою перейшли на бік ворога і вдарили у спину хрестоносцям, лицарі були повністю оточені та повністю знищені литовцями. Великі людські втрати призвели до значного послаблення могутності обох орденів та падіння їх авторитету, що спонукало Великого князя литовського Міндовга вступити до антиорденської коаліції Литви, Жемайтії та князівств Русі.

1402 – у Нанкіні імператор Китаю Чен Вень згорів у своєму палаці, відмовившись здатися повстанцям, які його оточили

1737 – Російська армія під керівництвом фельдмаршала Бурхарда-Христофора Мініха оволоділа турецькою фортецею Очаків.

1772 – Британський мореплавець Джеймс Кук почав перше в історії навколосвітнє плавання із заходу на схід.

1789 – автора книжки “Подорож із Петербурга в Москву” Олександра Радищева заарештували й ув’язнили у Петропавлівській фортеці

1793 – 50-річний французький революціонер, оратор, письменник Жан Поль Марат, одна з найпомітніших постатей Французької революції, був убитий у ванній кімнаті жирондисткою Шарлоттою Корде, котра проникла до нього під виглядом журналістки.

1828 – Вітус Берінг, російський мореплавець голландського походження, відправився у плавання з Камчаткм на північ з метою пошуку протоки між Азією і Америкою.

1837 – Королева Вікторія переїхала в Букінгемський палац, який став основною резиденцією королів Великої Британії.

1841 – Між Росією, Великобританією, Францією, Австрією і Пруссію підписано Лондонську конвенцію, за якою Босфор і Дарданелли оголошувалися в мирний час закритими для військових суден усіх країн; за османським султаном зберігалося право видавати дозволи на прохід легких військових судів, які перебували у розпорядженні посольств дружніх країн.

1870 – Князь Отто фон Бісмарк розіслав з німецького містечка Емс по дворах Європи телеграму із принизливим для Франції комюніке про переговори в Емсі прусського короля Вільгельма I та французького посланця Венсана Бенедетті. Таким чином Бісмарк здійснив свою знамениту провокацію, що увійшла в історію як «Емська депеша». Через шість днів Франція оголосила Пруссії війну, в якій уже взимку зазнала поразки.

У 1871 році в Англії відбулася перша в світі виставка кішок.

1878 – підписанням Берлінського трактату завершився конгрес у Берліні, скликаний на вимогу Австро-Угорщини й Англії.

У конгресі брали участь Росія, Австро-Угорщина, Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія й Туреччина.

Через загрозу дипломатичної ізоляції та війни з великими європейськими державами Росія була змушена підписати трактат, який істотно змінив умови Сан-Стефанського мирного договору і призвів до нового переділу Балкан на шкоду інтересам Росії та слов’янських народів Балкан. Зокрема, територія і населення Болгарії скоротилися на дві третини – вона ставала самоврядним князівством під керівництвом турецького султана. Під владу Туреччини відійшла Македонія; Австро-Угорщина отримала право окупувати Боснію і Герцеговину. Була визнана незалежність Сербії, Румунії й Чорногорії. У Закавказзі за Росією закріплено Батум, Карс і Ардаган

1885– В Амстердамі відкритий Державний музей.

1897 – Гульєльмо Марконі отримав патент на радіо.

1908 – У Лондоні відкрилися IV Олімпійські ігри, де вперше взяли участь жінки.

1920 – Створене товариство Червоного Хреста України.

1921 – Винесено смертний вирок двом італійським емігрантам-анархістам Ніколо Сакко і Бартоломео Ванцетті, котрі звинувачувались у вбивстві касира і охоронця однієї з фабрик в Массачусетсі. В пресі було багато виступів щодо того, що звинувачення базувалось на непрямих доказах і підозрювані перслідувались за свої радикальні погляди. Це надало справі світового розголосу. В 1927 році спеціальною комісією було переглянуто матеріали судової справи і вердикт суду був підтверджений. Сакко та Ванцетті були страчені на електричному стільці 23 серпня 1927 року.

У 1923 році – день народження напису “Hollywood” на горі в Лос-Анджелесі.

1923 – Британський парламент схвалив внесений леді Астор закон, що забороняв продаж алкоголю особам, молодшим 18 років.

1930 – Матчем Мексика — Франція на стадіоні «Посітос» в Монтевідео (Уругвай) відкрився перший чемпіонату світу з футболу, який пройшов за участі тринадцяти команд з Америки і Європи. Крім французів і мексиканців, це були Чилі, Аргентина, Югославія, Бразилія, Болівія, Перу, Румунія та господарі уругвайці,. Переможцем турніру стала збірна Уругваю, яка у фіналі обіграла команду Аргентини.

1938 – Перший телетеатр відкрився в Бостоні. За 25 центів 200 глядачів могли протягом 45 хвилин спостерігати за шоу з піснями та танцями. Сама вистава відбувалась поверхом вище і передавалася вниз за допомогою телебачення.

1939 – Френк Сінатра записав свою першу платівку з піснею “From the Bottom of My Heart”.

1941 – В Чорногорії роозпочалось одне з найбільших в Югославії антифашистських повстань, організоване комуністами і в якому взяло участь близько 30 тисяч чоловік. Воно було придушене 16 липнями італійськими військами

1944 – Завершення наймасштабнішої повітряно-десантної операції американсько-британських військ під час Другої світової війни – операції “Оверлорд” (висадка в Нормандії).

1944 – Початок битви під Бродами (між 13-м корпусом 4-ї танкової армії Вермахту, до складу якого входила дивізія СС “Галичина”, та радянськими військами 1-го Українського фронту).

1947 – У Парижі міністри закордонних справ європейських країн погодилися прийняти план відновлення Європи, запропонований держсекретарем США Джорджем Маршаллом. Від участі в конференції відмовилися країни радянського блоку і Фінляндія, але пропозиція їм приєднатися до плану пізніше залишалася в силі.

1949 – Папа Римський Пій XII оголосив, що будь-який католик, який свідомо і добровільно вступив в лави компартії або іншим чином підтримує її, буде відлучений від церкви.

1951 – В Лондоні закладенням першого каменя королевою Єлизаветою II почалося будівництво будівлі Королівського Національного Театру.

1956 – Закладений наріжний камінь “Кармеліта”, першого на Близькому Сході метрополітену, розташованого в місті Хайфа, Ізраїль.

1962 – Кіровський завод у Ленінграді випустив перший колісний трактор К-700 “Кіровець”

1964 – Китайська Народна Республіка звинуватила Хрущова у капіталістичних методах керування країною.

1966 – На екрани США вийшов фільм “Як украсти мільйон” з Одрі Гепберн і Пітером О’Тулом в головних ролях.

1973 — Виходить перший альбом гурту “Queen”. Лідер-вокаліст Фредді Меркюрі написав п’ять із десяти композицій, гітарист Браян Мей зробив внесок чотирма піснями, включно зі «Doing All Right» і ще одну написав барабанщик Роджер Тейлор.

1985 – На стадіоні «Вемблі» в Лондоні принц Чарльз і принцеса Діана офіційно відкрили міжнародний рок-концерт Live Aid, організований для збору коштів для допомоги голодаючим у Африці. Концерт тривав 16 годин і одночасно проходив у багатьох містах світу, зв’язок між котрими підтримувався через супутники, щоб надати можливість бачити його близько мільярду глядачів у 110 країнах світу. Кульмінацією концерту стало виконання пісні «We Are the World» у Філадельфії. Live Aid дав змогу не тільки зібрати 127 мільйонів доларів для допомоги країнам Африки, але й привернути увагу урядів розвинених країн до розв’язання проблеми голоду на континенті.

1984 – за масштабні розкрадання розстріляли директора московського Єлисеєвського гастроному Юрія Соколова

1985 – на змаганнях у Парижі радянський стрибун із жердиною Сергій Бубка вперше подолав висоту 6 метрів.

Це був його п’ятий світовий рекорд

2000 – Під час археологічних розкопок у Великому Новгороді знайдено «Новгородський кодекс», найстарішу з відомих на Русі книг, датовану першою чвертю XI століття (орієнтовно 1015 рік). «Новгородський кодекс» являє собою вкриті воском липові дощечки, скріплені у вигляді чотиристорінкової книги.

2013 – Внаслідок авіаудару сирійських урядових військ по повстанцях, було серйозно пошкоджено вежу замку Крак де Шевальє (40 км на захід від міста Хомс), що належить до об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО.

2020 – Чинний президент Польщі Анджей Дуда виграв другий тур президентських виборів. Він отримав 51,0% підтримки проти 49,0 % у його опонента мера Варшави Рафала Тшасковського.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА