У Вінницькій обласній клінічній психоневрологічній лікарні ім. Ющенка повідомили про новий пакет послуг для пацієнтів:

-У Програмі медичних гарантій-2021 впроваджується новий пакет “Психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами”. Ця послуга наблизить психіатричну допомогу до пацієнта. Він зможе отримати її вдома. Після завершення гострого перебігу хвороби мобільна мультидисциплінарна команда виїжджатиме до пацієнта і надаватиме йому допомогу за місцем перебування відповідно до індивідуального плану лікування, складеного у співпраці з пацієнтом. Щоб отримати послуги за цим пакетом, необхідно мати направлення сімейного лікаря, педіатра, з якими підписано декларацію, або ж направлення лікаря-психіатра чи лікаря-психіатра дитячого. Безоплатними для пацієнта будуть такі медичні послуги: психіатричний огляд та допомога; індивідуальний план лікування і реабілітації – із залученням самого пацієнта або його законного представника; проведення необхідних психодіагностичних тестів в динаміців; контроль за станом пацієнта, амбулаторні візити до одужання або стійкої ремісії.

Родичі або законні представники особи з розладами психіки та поведінки можуть розраховувати на психологічну підтримку медиків мобільної бригади. Їх навчать технікам самодопомоги та методам психологічної підтримки.

Мобільна команда також визначатиме потребу у фармакотерапії, призначатиме медикаментозне лікування, за потреби, направлятиме на стаціонарне лікування або на отримання паліативної допомоги.

Щоб укласти договір на надання мобільної психіатричної допомоги, заклад має відповідати певним вимогам. Насамперед, мати ліцензію на медичну практику за спеціальністю “Психіатрія” або “Дитяча психіатрія”.

До складу мобільної мультидисциплінарної команди мають входити щонайменше 4 особи з переліку: лікар-психіатр або лікар-психіатр дитячий,  лікар-психолог або лікар-психотерапевт або психолог,  медична сестра,  фахівець з соціальної роботи або соціальний працівник.

У НСЗУ уточнюють, що мобільна мультидисциплінарна команда виїжджатиме до пацієнта і надаватиме йому допомогу за місцем перебування відповідно до індивідуального плану лікування. Для отримання інформації з цього пакету потрібно мати направлення сімейного лікаря, педіатра, з якими підписано декларацію, або направлення лікаря-психіатра або лікаря-психіатра дитячого. В межах пакету мобільної психіатричної допомоги безоплатними для пацієнта будуть медпослуги з психіатричного огляду і допомоги, складання індивідуального плану лікування і реабілітації (із залученням самого пацієнта або його законного представника), проведення необхідних психодіагностичних тестів у динаміці, контроль за станом пацієнта, амбулаторні візити до одужання або стійкої ремісії.

Мобільна команда також визначить потребу у фармакотерапії, призначатиме медикаментозне лікування і, за необхідності, направлятиме на стаціонарне лікування або отримання паліативної допомоги.

Для кого необхідна така медична допомога? Така допомога розрахована на пацієнтів після завершення гострого перебігу хвороби та лікування в стаціонарі. Тобто людина не перебуває у психіатричній лікарні тривало, лише протягом часу, необхідного для стабілізації стану, а після лікування гострого перебігу повертається додому. І там не залишається напризволяще. Людиною опікується мобільна мультидисциплінарна команда. Це допомагає особам з розладами поведінки і психіки адаптуватися до ритму життя в соціумі.

Для пацієнта та його родини усе безоплатно. Пальне для виїзду забезпечує медичний заклад. Але наголошуємо, що психіатрична допомога, яка надається мобільними мультидисциплінарними командами, це не «швидка» психіатрична допомога. Тобто таку команду не можна викликати телефоном.

Як отримати направлення? Направлення на отримання допомоги від команди можна отримати у лікаря-психіатра або у свого сімейного лікаря. Якщо у пацієнта розвивається раптове погіршення стану, яке загрожує його здоров’ю чи життю, то варто звернутися за екстреною медичною допомогою за номером 103.

Людмила Поліщук