Про це повідомляють в Головному управлінні Держпродспоживслужби у Вінницькій області:
– На виконання Розпорядження Головного державного інспектора Вінницької області “Про посилення заходів державного контролю за закладами громадського харчування та кулінарними цехами”, з метою попередження виникнення харчових отруєнь, фахівцями Вінницького міського управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області проведено 11 моніторингових обстежень супермаркетів міста в частині недопущення виготовлення та реалізації заправлених салатів.
Керівники мереж супермаркетів міста отримали лист щодо необхідності дотримання вимог чинного законодавства в супермаркетах, в т.ч. заборони реалізації кулінарних страв, які є небезпечними в літню пору року – паштетів, заливних, млинців з сиром із непастеризованого молока, фаршированих страв з риби та птиці, дикорослих грибів та заправлених салатів.
Керівники супермаркетів міста забезпечили виконання вимог вищезазначеного листа в повному обсязі, окрім адміністрації супермаркету ТОВ “ЕКО” (просп. Коцюбинського, 70), де під час моніторингового обстеження виявлено холодний суп “Окрошка” в холодильній вітрині відділу кулінарії, який був знятий з реалізації.
З метою попередження виникнення харчових отруєнь на території Вінницької ОТГ, керуючись Законом України “Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів” та на виконання розпорядження голови Вінницької ОДА “Про благоустрій та поліпшення санітарного стану населених пунктів області”, керівники супермаркетів мають вжити заходи щодо:
Проведення поточних ремонтних робіт фасаду, виробничих та допоміжних приміщень, розвантажувальних майданчиків, мереж водогону та каналізації, систем вентиляції. Приведення в належний санітарний стан прилеглих територій, сміттєзбиральних майданчиків.
Відповідно до графіків проведення санітарних днів, своєчасно та із застосуванням миючих, знежирюючих та дезінфікуючих засобів проводити генеральне прибирання приміщень супермаркету та території, з її поливом в літній час.
Для забезпечення контролю температурного режиму при зберіганні та реалізації харчових продуктів, все холодильне обладнання забезпечити повіреними термометрами, а складські приміщення – психрометричними гігрометрами з позначкою про калібрування.
При виготовленні кулінарних виробів дотримуватись поточності технологічного процесу, технологій приготування та відпуску готових страв, термінів їх реалізації.
Для контролю якості власних кулінарних виробів та відповідності води водопровідної ДСАНПІНу №2.2.4-171-10 укласти угоди з акредитованими лабораторіями для проведення лабораторних досліджень. Забезпечити реалізацію готових страв власного виробництва при наявності забірних листів з зазначенням дати, часу виготовлення, терміну реалізації та сертифікатів відповідності на сировину, якісних посвідчень, декларацій виробника, ветеринарних свідоцтв, товарно-транспортних накладних. Супровідну документацію необхідно зберігати протягом 6 місяців.
Забезпечити маркування та надання відповідної інформації щодо інгредієнтів кулінарних страв.
З врахуванням правил товарного сусідства, створити умови зберігання продуктів харчування, товарів повсякденного вжитку, побутової хімії в торговельному залі та складських приміщеннях.
Забезпечити виробничі дільниці кулінарного цеху достатньою кількістю промаркованого розробного інвентаря, цехової тари, прибирального інвентаря та використовувати згідно маркування. Суворо дотримуватись режиму миття інвентарю та кухонного посуду.
Миття кухонного посуду та розробного інвентарю проводити в двохсекційній ванні: посуд вивільняють від залишків харчів щіткою; 1 гніздо – миють мочалками в воді з температурою не нижче 40С з додаванням миючих засобів; 2 гніздо – ополіскують проточною водою з температурою не нижче 65С; просушують в перевернутому вигляді на решітчастих полицях.
З метою профілактики сальмонельозу, перед використанням та приготуванням страв з додаванням сирих курячих яєць, необхідно забезпечити обов’язкову обробку. Обробка яєць проводиться в відокремленому приміщенні, при застосуванні окремого промаркованого санітарного одягу та в спеціальних ємкостях в послідуючому режимі: 1 ємкість- занурюють курячі сирі яйця в теплий 1-2% розчин кальцинованої соди на 5-10 хвилин; 2 ємкість – знезаражують в дезінфікуючому розчині з відповідною експозицією; 3 ємкість – ополіскують холодною водою, після чого промиті яйця викладають на лотки або інший чистий посуд. Заносити та зберігати в виробничих цехах необроблене яйце категорично заборонено!
Забезпечити проведення гігієнічного навчання з персоналом з оформленням відповідного протоколу. До роботи допускати лише осіб з пройденим попереднім та періодичним медичним оглядом. Щоденно проводити огляд рук та відкритих частин тіла на наявність гнійничкових захворювань шкіри. Забезпечити персонал достатньою кількістю санітарного одягу, прання якого проводити відповідно до угод з комунальними підприємствами. Посилити контроль за дотриманням персоналом правил особистої гігієни.
В торговельному залі супермаркету не допускати зберігання та реалізацію вагових кондитерських виробів, товарів бакалійної групи, фасування яких проводиться покупцями, що може призвести до мікробного забруднення даних продуктів.
Укласти угоди на вивіз ТПВ та харчових відходів, проведення дератизації та дезінсекції з відповідними підприємствами міста. Придбати достатню кількість дезінфікуючих засобів, дозволених МОЗ України.
Вжити заходів щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи управління безпечністю харчових продуктів.
Людмила Поліщук