Буша знову прогриміла на всю Вінниччину та Україну новим «магнітом» для туристів, які вже рознесли соц­мережами історію про диво старосло­в’янської богині Лади!

На фестивалі «Подільський обе­ріг» показали 2-метрову глиняну статую, яка символізує відродження роду та щасливе кохання. Тепер цю місцину в Буші називають долиною Лади, і сюди їдуть жінки, що бажають доторкнутись до Лади. І нарешті народити дитину…

– Це наша старослов’янська богиня. У першу чергу, богиня любові. Ми знаємо про Венеру, а про нашу Ладу — дуже мало. Зображення дуже символічне. Саме тут використані знаки та символи в орнаментах, де кожна деталь щось означає. До прикладу, на грудях двоє дітей. Тому що, у першу чергу, за повір’ями, Лада ловила іскри праведних душ. І ці іскри несла жінкам, які прагнули мати дітей. За міфологією, Лада з’являлась на колісниці з пари лебедів та голубів, як зазвичай годиться богині кохання, — розповіла одна із авторок скульптури — Наталія Лавренюк.

Особливої магії презентація статуї Лади набула за рахунок випалювання глиняної фігури у форматі вогняного шоу. Бо Ладу в стародавніх орнаментах закутали у термостійку «шубу» і знизу палили дрова більше 10 годин…

– Це специфічний випал. Він дуже повільний, а тому лагідний. Температура має дійти до тисячі градусів, щоб скульптура могла в майбутньому витримувати температурні перепади. Це дуже давня технологія.., — пояснив учасник проєкту від «Керам АРТ-місто» Василь Рижий. — Так вона простоїть без проблем мінімум 10 років просто неба…

– Скульптори також розказали, що ідея встановити в Буші фігуру Лади зародилася ще у 2019 році. Але відкладалася з різних причин. Нині скульптуру Лади виготовили у гончарів, які детально вивчили її міфологію. Адже про неї було не так багато відомо. У глині майстри зобразили її дивовижно. Статую поставимо на пагорбі біля річки, щоб вона дивилася на вхід своєї долини, — розповів жива легенда Буші — Олександр Пірняк.

Вже відомо, що в Буші планується створити цілу алею «слов’янських світел» — скульптур всіх головних божеств до­християнського періоду. Адже Буша, перш за все, на весь світ знана давньослов’янським скельним храмом I-IV-IX століть нашої ери…

Сергій Годун