У цей день православна церква святкує день Казанської ікони Божої Матері. Вона з’явилася у 1579 році під час царювання Іоана Грозного дев’ятирічній дівчинці Мотроні. Богородиця наказала їй сповістити духовну і світську владу міста, щоб вони взяли ікону Її з глибин землі, і вказала саме місце на пожарищі згорілого будинку батьків дівчини. Так чудесно була явлена ще одна ікона Пресвятої Богородиці. Люди вірять, що молитви, звернені пресвятої Богородиці саме в цей день, мають унікальну силу і здатні творити чудеса. При цьому, згідно з повір’ями, “Казанська” ікона Божої Матері зцілювала від різних хвороб багатьох людей, а деяким навіть поверталося втрачений зір. Вона також могла допомагати в боротьбі з недругами і при визволенні рідної країни від ворогів. Казанська Божа Матір – покровителька сім’ї, тому її образ дарують як при вінчанні, так і при хрещенні дітей. Вона цілителька в хворобах і рятівниця Батьківщини в годину лих. А ще вшановують сьогодні пам’ять великомученика Прокопія Кесарійського.
21 липня увійшло до історії людства такими подіями:
356 до н. е. – у ніч з 20 на 21 липня Герострат спалив Храм Артеміди в Ефесі, головну святиню малоазійських греків. , збудовану на гроші Лідійського царя Креза. Згодом відновлений на кошти Александра Македонського, храм простояв сім віків, допоки в III столітті не був розграбований готами, а в IV столітті закритий і зруйнований християнами у зв’язку із забороною язичницьких культів.
365 – землетрусом частково зруйновано одне з семи чудес світу – Александрійський маяк. Остаточно маяк був зруйнований у результаті чергового землетрусу 1375 року. У Східному Середземномор’ї стався підводний землетрус з епіцентром біля острова Крит і магнітудою понад 8 балів за шкалою Ріхтера. Він призвів до значних руйнувань в центральній і південній Греції, північній Лівії, Єгипті, на Кіпрі, в Сицилії, а на острові Крит були знищені практично всі міста. Землетрус на Криті викликав цунамі, яке прокотилося по південних і східних узбережжях Середземномор’я, особливо постраждали Лівія, Олександрія і дельта Нілу, загинули кілька десятків тисяч людей, а кораблі були відкинуті на 3 км вглиб суші.
1542 – для боротьби із протестантизмом Папа Римський Павло III заснував Конгрегацію доктрини віри, орган, що контролював діяльність інквізиції.
1613 – В Москві в Успенському соборі Кремля пройшла коронація першого царя із роду Романових — Михайла Федоровича.
1655 – Розцінивши успішний наступ московського війська в Литві як загрозу своїм інтересам у Прибалтиці і розраховуючи на підтримку польських магнатів і шляхти, невдоволених діями короля Яна II Казимира, 14-тисячна шведська армія перетнула кордон Речі Посполитої. Названа сучасниками за стрімкий і руйнівний характер Шведським потопом, війна призвела до майже повної окупації Польщі, Литви і Пруссії і її хід вдалось змінити лише зусиллями стихійного партизанського руху в Краківському Підгір’ї.
1773 – Папа Римський Климент XIV видав буллу про заборону Ордена єзуїтів. Орден був відновлений в 1814 році указом папи Пія VII.
1774 – підписано Кючук-Кайнарджійський мирний договір, який завершив Шосту Російсько-турецьку війну 1768—1774 років. Згідно з ним, Туреччина визнавала незалежність Кримського ханства, протекторат Росії над Молдавією та Валахією і право російських кораблів на судноплавство в Чорному морі і протоках Босфор і Дарданелли.
1798 – Біля селища Ембабе поблизу Каїра 20-тисячна армія Наполеона Бонапарта розбила втричі більшу турецько-єгипетську армію, очолювану губернатором Єгипту Мурад-беєм, що знаменувало падіння півтичолітнього мамелюкського правління в Єгипті.
1822 – створення Першої Мексиканської імперії.
1831 – коронація Леопольда I, першого короля Бельгії.
1906 – Французький офіцер Альфред Дрейфус, якого було двічі засуджено до ув’язнення за шпигунство на користь Німеччини, повністю виправданий і з нього знято всі обвинувачення.
1917 – Після відставки князя Львова головою Тимчасового уряду Росії став Олександр Керенський.
1940 – новообрані комуністичні парламенти окупованих у червні Червоною армією Латвії, Литви й Естонії проголосили свої країни, відповідно, Латвійською, Литовською й Естонською РСР і звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням прийняти їх до складу СРСР.
1941 – політична служба ОУН(б) підготувала відповідь на заяву рейхсміністра закордонних справ, ніби проголошення незалежної Української держави “не має жодного конституційного значення”.
У документі ОУН(б) зазначалося, що державна самостійність України не підлягає дискусії, тому “проголошення української державності у Львові – це вже існуючий і довершений факт. Всі акти з цього моменту виконуються від імені Української держави. Це торкається усієї української, вже визволеної, національної території”
1941 – перший наліт Люфтваффе на Москву
1944 – Йосип Сталін підписав декрет про депортацію з Кавказу турків-месхетинців.
1953 – телевізійна прем’єра фільму-опери Семена Гулака-Артемовського “Запорожець за Дунаєм” виробництва Київської кіностудії
1954 – У Палаці Націй в Женеві міністри закордонних справ СРСР, КНР, Великобританії, США і Франції підписали угоду про мирне врегулювання Першої Індокитайської війни. Вона передбачала тимчасовий поділ В’єтнаму на дві частини по 17-й паралелі і проведення вільних виборів з метою визначення майбутнього політичного режиму і возз’єднання країни.
1956 – у Києві відбулося відкриття Українського державного цирку.
Перша програма цирку підготовлена під керівництвом П. Маяцького
1970 – В Єгипті завершено зведення Асуанської греблі через ріку Ніл, будівництво котрої тривало 11 років і обійшлось в 1 мільярд доларів. Вона дала змогу провести іригацію близько 100 тисяч акрів пустельних територій і 800 тисяч традиційно оброблюваних земель, 12 гігантських турбін стали джерелом 10 мільярдів кіловат-годин енергії на рік, що дало величезний поштовх єгипетській економіці.
1972 – під час вибухів 22 бомб у центрі та на автобусних зупинках у міста Белфаст, Північна Ірландія, загинули 13 осіб і ще 130 були скалічені
1977 – Почалась чотириденна Лівійсько-єгипетська війна — у відповідь на артилерійський обстріл єгипеьські танки увійшли на територію Лівії і зайняли прикордонне місто Мусаїд. Після ряду боїв війна закінчилась за посередництва Організації звільнення Палестини і Алжиру.
1983 – На радянській антарктичній станції «Восток» зареєстровано рекордно низьку температуру на планеті — мінус 89,2 градусів по шкалі Цельсія.
1992 – сторожовий корабель Чорноморського флоту СКР-112 підняв український прапор і вирушив із Донузлава до Одеси, щоб увійти до складу ВМС УкраїниЦе було наслідком принизливого ставлення на Чорноморському флоті до тих, хто прийняв присягу народу України. Незважаючи на Дагомиську угоду, на кораблях і в частинах посилився тиск на українців. Частині офіцерів, які присягнули Україні, безпідставно не присвоювали наступні військові звання, виключали неблагонадійних зі списків на отримання житла тощо. Російська сторона намагалася атакувати СКР-112 з води і з повітря. Але відповідь капітана 2-го рангу Миколи Жибарєва, який очолив повстання, на спробу сил ЧФ “усіма силами зупинити корабель і повернути на базу” була така: “Я йду під державним прапором України в її територіальних водах і слідую в український порт Одеса. На провокації відповідати не буду, але готовий себе захищати”. В Одесі екіпаж СКР-112 вітали як героїв. У 1996 р. СКР-112 було розрізано на брухт, попри спроби патріотичних сил перетворити легендарний корабель на музей
1994 – здійснивши по Транссибірській магістралі подорож через Росію, у Москву з вигнання повернувся Олександр Солженіцин
1994 – новообраний президент України Леонід Кучма своїм указом призначив Дмитра Табачника главою адміністрації президента. Невдовзі молодого Табачника називатимуть “сірим кардиналом” у масштабах усієї України; жартуватимуть, що “Кучма працює президентом в адміністрації Табачника”. Цього ж дня Кучма призначив дніпропетровця Валерія Пустовойтенка міністром Кабінету міністрів України, а Володимира Радченка – в.о. міністра внутрішніх справ
2003 – В Австрії вперше у світі вдалося зробити трансплантацію язика. У віденській центральній лікарні 42-літньому чоловікові, у якого була виявлена злоякісна пухлина, у ході 14-годинної операції був пересаджений новий язик. Операцію провела група лікарів під керівництвом Крістіана Кермера і Франца Вотінгера. За повідомленням лікарів, пацієнт знаходиться в хорошому стані. Раніше язик трансплантувався тільки тваринам, оскільки для людини дуже важко підібрати донорський матеріал.
2007 – У Великобританії у видавництві «Блумсбері Паблішинґ» вийшла друком сьома книга про Гаррі Поттера «Гаррі Поттер і смертельні реліквії» Джоан Роулінг. Протягом першої доби від момент релізу книги у Великій Британії та США було продано рекордні одинадцять мільйонів примірників. Українською книга вийшла 25 вересня у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» і була першим у світі перекладом з англійської.
2009 – у селі Молочки Чуднівського району працівники СБУ й ГПУ затримали Олексія Пукача – колишнього генерала, екс-начальника департаменту зовнішнього спостереження МВС, який у 2000 р. вбив журналіста Георгія Гонгадзе. Пукач був негласним агентом (таємним співробітником) КДБ під оперативними призвиськами «Солдатов» та «Тіхуша». За версією слідства, Пукач власноручно задушив журналіста і змусив співучасників мовчати про цей випадок, а потім, можливо, перепоховав тіло в лісовому масиві Улашевського лісництва Таращанского району. Висловлювалися припущення, що Пукач не міг діяти самостійно, без відому свого попередника на посаді начальника головного управління кримінального розшуку, а в той час керівника апарата МВС України Едуарда Фере, який з липня 2003 року знаходився в комі, а нещодавно помер. У серпні 2003 року Пукач одержав у Києві нову трикімнатну квартиру в елітному будинку. У жовтні 2003 року він був затриманий Генеральною прокуратурою й обвинувачувався у знищенні документів, що свідчать про стеження за Гонгадзе в травні-липні 2000 року. Після того, як у листопаду 2003 року Пукач був звільнений з-під варти Апеляційним судом міста Києва під підписку про невиїзд, офіцер зник. З’ясувалося, що Пукач весь цей час жив в Україні, разом зі співмешканкою з Вінниччини, навіть мав оселитися тут. Займався сільським господарством. Про це розповідала газета «33 канал». 29 січня 2013 року Печерський суд Києва виніс вирок Пукачу у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. Згідно з вироком, його засудили до довічного ув’язнення. На початку 2016 року вирок залишив чинним Апеляційний суд, а влітку Пукача етапували до Чортківської колонії у Тернопільській області. 15 грудня 2017 року суд перерахував за «законом Савченко» 6,5 років попереднього ув’язнення як 13 років основного покарання для колишнього начальника департаменту зовнішнього спостереження Міністерства внутрішніх справ України Олексія Пукача, засудженого за вбивство журналіста Георгія Гонгадзе. У матеріалах суду зазначається, що підсудний перебував у слідчому ізоляторі з 21 липня 2009 року до 6 січня 2016 року, тобто приблизно 6,5 років. Таким чином, станом на 10 січня 2017 року засуджений відбув вже більше 14 років тюремного ув’язнення. У касаційній скарзі Пукач просив змінити йому вирок на 15 років позбавлення волі, і якщо б це сталося, то його б випустили . Проте, 2 липня 2021 року касаційну скаргу колишнього генерал-лейтенанта залишив без задоволення Верховний Суд
2013 – зійшов на престол король Бельгії Філіп I.
2019 – В Україні пройшли позачергові парламентські вибори, за підсумками яких до Верховної Ради IX скликання увійшли представники п’яти партій за пропорційною системою, ще п’яти — за мажоритарною системою і 46 самовисуванців по одномандатних округах. Пропрезидентська партія Володимира Зеленського «Слуга народу» отримала 254 з 450 місць.
Тетяна КОНДРАТЬЄВА