Православна церква 3 серпня вшановує пам’ять святого Онуфрія Печерського і пророка Єзекіїля. Єзекіїль з’явився на світ в місті Сарир в 622 році до н.е. Його батьком був священник. Коли Єзекіїлю виповнилося 25 років, його разом з полоненими повели до Вавилону. У полоні пророк жив біля річки Ховар. Онуфрій був ченцем Києво-Печерського монастиря і жив в Антонієвих печерах в 12 столітті. Його останки і зараз знаходяться в монастирі. На жаль, точно не відомо, чому Онуфрія зарахували до лику святих. Але є відомості, що він був безмовним самітником, тримав строгі і тривалі пости, як і багато його ченців.

У цей день у світі відзначаються День кавуна. (Всі знають, що кавун більш ніж на 90% складається з води. Саме тому вважається хорошим сечогінним засобом. Також містить корисні речовини: вітамін С – 15% від добової норми людини. Вітамін А, В3, фолієва кислота, кальцій, магній, калій, фосфор та інші)

3 серпня увійшло до історії людства такими подіями:

1347 – У ході Столітньої війни англійські війська на чолі з королем Едвардом ІІІ Плантагенетом після одинадцяти місяців облоги захопили французьке місто-порт Кале. Воно слугувало англійцям військовим плацдармом і ресурсною базою для подальших бойових дій у Франції і залишалося в складі англійської корони понад два століття.

У цей день в 1492 році експедиція Христофора Колумба вийшла з міста Палос-де-ла-Фронтера на трьох каравелах – “Санта-Марія”, “Нінья” і “Пінта” – у пошуках морського шляху в Азію. Так почалася Перша подорож Колумба в Новий Світ.

1601 – Війська Священної Римської імперії під керівництвом генерала Джорджо Баста при підтримці українських козаків здобули перемогу в битві біля міста Гуруслау (нині — Румунія) проти волоського війська Михайла Хороброго, що дало можливість приєднати Трансильванію до імперії.

1775 — (за іншими даними 14 серпня) Катерина II видала імператорський маніфест, яким офіційно позбулась запорізького козацтва. Січ була повністю зруйнована, її майно і архіви — вивезені у Петербург, а територіальні володіння козацтва були приєднані до Новоросійської губернії зі столицею у місті Кременчук. Частині козаків вдалось врятувались втечею до Османської імперії, де вони у 1792 році в дельті Дунаю заснували Задунайську січ.

1778 — почав працювати один з центрів світової оперної культури, а саме театр “La Scala” у Мілані. Виник театр на місці старої церкви Санта-Марія делла Скала в Мілані і розпочав діяльність оперою Антоніо Сальєрі «Визнана Європа». Збудований за проєктом архітектора Джузеппе П’єрмаріні. Його популярність давно вийшла за межі Мілана завдяки незрівнянній акустиці і великим композиторам, що вперше ставили тут свої безсмертні твори. Нерозривно слава і історія театру пов’язана з геніальним диригентом Артуро Тосканіні, який працював тут. У 1929 році Італія грузне в фашизмі. Президентом “Ла Скала” буде призначений сам Муссоліні, а призначений в 1897 році художній керівник, Артуро Тосканіні, залишає дирекцію і іммігрує в Нью-Йорк. З 1945 по 1946 “Ла Скала” закривається на реконструкцію. Театр повертається з оперою “Сорока-злодійка” 11 травня 1946 року. Цей день став символом післявоєнного відродження для Мілана і всієї Італії. Почути звуки музики зібралися понад 5000 осіб – всередині театру і на площі Пьяцца делла Скала, трансляція опери передавати по всьому місту за допомогою гучномовців.

1790 – Верельским миром завершена російсько-шведська війна

1795 — з’явилась Паризька консерваторія.

1806 – шлюп “Нева” під керівництвом Юрія Лисянського повернувся у Кронштадт, завершивши першу російську навколосвітню подорож.

Через 16 днів у рідну гавань повернувся і другий корабель експедиції – шлюп “Надєжда” під керівництвом Івана Крузенштерна

1882 — У конгресі США вирішили заборонити в’їзд до країни сновидам, злочинцям і божевільним, а також на 10 років зупинили імміграцію китайців.

1904 — члени британської експедиції стали першими людьми із Заходу, які потрапили у священне місто Лхаса в Тибеті.

1911 — вперше аероплани використано у військових цілях, коли італійці провели авіаційне вивчення дислокації турецьких позицій у Триполі.

1914 – І Світова війна: Німеччина оголосила війну Франції

1914 – перші судна пройшли через Панамський канал

1915 — австро-угорські війська в ході І Світової війни захопили Володимир-Волинський.

1921 – Українська СРР і Латвійська Демократична Республіка уклали політико-економічний договір, визнавши одна одну

1922 – у Сновському повіті Чернігівської губернії ліквідовано збройний загін отамана Рака

У 1922 році Радіо Нью-Йорка застосувало перший в світі звуковий радіоефект: двома шматками дерева було зображено грюкання дверима.

У 1926 році на площі Пікаділлі були встановлені перші в Лондоні світлофори.

У 1927 році був вперше проведений сеанс телефонного зв’язку між Берліном і Буенос-Айресом, найдовший за частотою.

1929 – У Ростві-на-Дону почала працювати перша в СРСР автоматична телефонна станція (АТС) на 6 тисяч номерів, збулована при підтримці шведської компанії «Ерікссон».

1932 – італійський лідер Беніто Муссоліні оголосив боротьбу з пацифізмом

1935 – В школах України введено новий навчальний предмет — фізкультуру.

1943 – В ході багатоденного бомбардування Гамбурга, союзниками по антигітлерівській коаліції в рамках операції «Гоморра» знищено близько 45 тисяч чоловік і зруйновано більшу частину міста, в результаті більше мільйона жителів міста були змушені його залишити.

1943 – радянські війська зайняли райцентри Красний Лиман Сталінської області, Кремінне та Рубіжне Ворошиловградської області. Почалася партизанська операція “рейкова війна” на території РРФСР, БРСР та частини УРСР

1949 — у США з’явилась Національна баскетбольна асоціація (NBA).

1952 — у Гельсінкі урочисто відкрились XV Олімпійські ігри, у яких вперше взяли участь спортсмени з СРСР.

1957 — під керівництвом Сергія Корольова пройшов запуск першої радянської міжконтинентальної ракети Р-7.

1958 – американський атомний підводний човен “Наутилус” у ході секретної операції “Сонячне світло” вперше досяг Північного полюсу під водою

1980 – У Москві пройшла урочиста церемонія закриття XXII Олімпійских ігор, в яких взяли участь 5179 спортсменів з 80 країн, які розіграли 203 комплекти нагород з 21 виду спорту. У командному медальному заліку перемогла збірна СРСР.

1988 – З радянської тюрми достроково випущений західнонімецький пілот Матіас Руст, котрий 28 травня 1987 року вилетів з Гельсінкі і через 40 годин, подолавши всі системи протиповітряного захисту СРСР, посадив свій літак недалеко від Красної площі у Москві. Руста було засуджено до чотирьох років виправних робіт, але як жест доброї волі було звільнено достроково.

1990 — Верховна Рада УРСР погодила закон про економічну незалежність Української РСР.

1990 – всеукраїнське свято “Дні козацької слави”, присвячене 500-річчю українського козацтва, почалося на Дніпропетровщині

1992 — стрибун із жердиною Сергій Бубка у Падуї встановив новий світовий рекорд, стрибнувши на відстань у 6 м 12 см.

1992 – У Ялті президенти України Леонід Кравчук та Росії Борис Єльцин підписали угоду про принципи формування військово-морських України і ВМС Росії на базі Чорноморського флоту колишнього СРСР — прийнято рішення про спільне використання Чорноморського флоту протягом трьох наступних років.

1993 — 4-річна американка Сідні Діттман стала наймолодшим власником патенту. Вона вигадала прилад, який мав допомагати “для хапання круглої дверної ручки».

Тетяна КОНДРАТЬЄВА