Відтепер рідні померлих учасників АТО/ООС отримуватимуть матеріальну допомогу для здійснення почесної церемонії поховання.
– Насправді до цього часу поховання наших героїв брали на свої плечі їхні родичі, побратими, волонтери. Але так не має бути, тому у березні я як депутат обласної ради від ПП «Слуга народу» звернулася до департаменту соціальної та молодіжної політики ОДА, щоб доопрацювали порядок використання коштів обласного бюджету для здійснення церемонії поховання осіб, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в частині надання права отримання одноразової матеріальної допомоги членам сімей померлих військових, які брали участь в АТО/ООС. Департамент усе відпрацював, і голова ОДА Сергій Борзов вніс цей проєкт рішення, який підтримали депутати облради, – повідомила перший заступник голови Вінницької ОДА та депутат обласної ради Наталя Заболотна.
– А на яку допомогу могли претендувати ці сім’ї раніше?
– Вони могли отримати матеріальну допомогу з обласного бюджету у сумі 60 тис. грн згідно із «Порядком використання коштів обласного бюджету для надання одноразової матеріальної допомоги сім’ям загиблих, сім’ям померлих демобілізованих військовослужбовців та особам, які отримали поранення під час бойових дій в східних областях України». Таке рішення (№768) було затверджено на 37 сесії обласної ради 7 скликання від 5 березня 2019 року. Однак одним із головних документів, які дають право на одержання такої виплати, є пов’язання смерті військово-лікарською комісією із захистом Батьківщини та виконанням обов’язків військової служби. Зазвичай отримати цей документ сім’я може лише через декілька місяців, а то і більше. Але ВЛК не завжди встановлює такий зв’язок і сім’я втрачає право на статус «Член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни», а з ним – і на всі пільги та виплати.
Але ми ні в якому разі не маємо права нівелювати значимість життя наших захисників, і тому, коли воно обривається з тих чи інших причин, навіть на мирній території, ми перші маємо прийти на допомогу та надати підтримку їхнім сім’ям. Тому тепер категорії отримувачів допомоги розширено.
– Яка сума цієї матеріальної допомоги на поховання?
– Сім’ї померлих учасників також будуть отримувати допомогу у розмірі двадцяти п’яти прожиткових мінімумів. Станом на 1 січня поточного року. Цьогоріч — це 56750 гривень.
З дня прийняття рішення обласною радою сім’я померлого має право звернутись для отримання цієї матеріальної допомоги до органів соціального захисту населення райдержадміністрацій, міських рад міст обласного значення, центрів надання адміністративних послуг та фронтофісів територіальних громад за місцем реєстрації проживання із заявою та копіями документів: паспорта, коду, свідоцтва про смерть, документів, що підтверджують родинні стосунки (свідоцтва про шлюб, народження дитини), довідки або документа, що підтверджує участь у АТО/ООС, та довідки про реквізити рахунку, відкритого у державному банку України.
Варто зазначити, що сума допомоги збільшуватиметься щорічно через прив’язку до прожиткового мінімуму для працездатних громадян станом на 1 січня поточного року.
– Ви як ніхто знаєте про військовослужбовців, які померли, бо опікуєтеся цим питанням. Скільки таких?
– На жаль, лише у 2021 році 5 сімей на Вінниччині поховали своїх синів, чоловіків, батьків — ветеранів війни, які померли за станом здоров’я чи з інших причин уже на мирній території… Маю надію, що таких родин буде якнайменше або і взагалі не буде. Але ми повинні віддавати належне тим, хто втратив найдорожче!
Людмила ПОЛІЩУК