– Шановні друзі! З великою радістю повідомляємо, що Вінницький обласний краєзнавчий музей виграв грант посольства США зі збереження культурної спадщини (Фонд AFCP) U.S. Embassy Kyiv Ukraine на реставрацію предметів родини композитора Миколи Леонтовича. Надзвичайно тішимось довгоочікуваною перемогою і з великим натхненням розпочинаємо нашу грантову історію.

Повідомив у своєму Фейсбуку музей Миколи Леонтовича на Вінниччині. –

Отже, у вересні 2021 р. на реставрацію відправляться унікальні пам’ятки з нашої колекції, а саме: килим родини Леонтовичів та піаніно, клавіш якого торкалась рука всесвітньо відомого композитора. Грантова програма триватиме до вересня 2023 р.

Завдяки цій грантовій програмі ми маємо унікальну можливість реставрувати автентичні предмети, що належали родині автора відомого на весь світ «Щедрика» та зробити неоціненний внесок у збереження національної та світової культурної спадщини.

З нетерпінням очікуємо на початок проєкту. А тим часом, не зволікайте можливістю побачити славнозвісні предмети перед їх тривалою відсутністю у Музеї композитора Миколи Леонтовича, відокремленому підрозділі ВОКМ.

Коротко про музей, вартий вашої уваги:

«МУЗЕЙ КОМПОЗИТОРА М. Д. ЛЕОНТОВИЧА»

У с. Марківка, нині Гайсинського району, діє один найсучасніших музейних закладів Вінниччини – Музей всесвітньо відомого композитора, диригента, фольклориста, педагога i громадського діяча, автора легендарного «Щедрика» Миколи Леонтовича, оновлена експозиція якого відкрита у серпні 2016 р.

Музей у с. Марківка створено в 1977 р., до 100-річчя з дня народження Миколи Дмитровича. Адже саме тут колись мешкали рідні митця й неодноразово гостював, трагічно загинув та похований композитор.

У листопаді 2012 р. експозицію музею було закрито для відвідувачів через аварійний стан приміщення, постало питання про передачу закладу на баланс області. Так, рішенням Вінницької обласної ради у вересні 2015 р. він став відокремленим підрозділом Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Здійснено реконструкцію приміщення музею та благоустрій його території. До створення експозиції залучили архітектора, керівника проєктно-виробничої організації «Майстерня музейних проектів» Олександра Антонця. Оновлена експозиція увібрала передові тенденції в цьому напрямі: має оригінальний дизайн, оснащена системою мультимедійного супроводу.

Прилеглу територію могили Миколи Дмитровича, що за 300 м від музею, впорядковано та архітектурно доповнено стилізованою ротондою, яку утворюють чотири стели, що завершуються нотним станом з фрагментом партитури «Щедрика». Поряд висаджено «Діброву Леонтовича»: липи дуби, ялини, клени, ясени…

Експозиція музею М. Д. Леонтовича розміщена у чотирьох залах.

🎼Щедрик/Carol of the Bells

У 1914 р. в доробку композитора з’явився геніальний «Щедрик», який з тріумфальним успіхом був виконаний 25 грудня 1916 р. в Київському університеті хоровим колективом під керівництвом Олександра Кошиця.

А 5 жовтня 1922 р., під час турне хору Америкою під орудою О. Кошиця, «Щедрик» було виконано у славетному концертному залі Карнеґі-Холу у Нью-Йорку (США). А у 1936 р. американець українського походження, аранжувальник, диригент, учитель музики Петро (Пітер) Вільговський, який працював для радіо NBC, написав англійську версію слів до «Щедрика», зберігши хорову партитуру Миколи Леонтовича та додавши фортепіанний супровід. У такому варіанті твір був надрукований у 1936 р. фірмою «Carl Fisher, Inc.» у Нью-Йорку, при цьому зазначалося, що «Carol of the Bells» (з англ. – «коляда дзвонів» ) – українська колядка, музика Миколи Леонтовича, текст і аранжування Пітера Вільговського. Так пісня стала надзвичайно популярною по всій Америці, а згодом світовим музичним бестселером.”