Церква відзначає 16 серпня свято на честь Новгородського Чудотворця Антонія Римлянина. Ще в цей день вшановується пам’ять преподобного Ісаакія Далматського. До цього періоду дозрівали пізні сорти малини. Тому ще в народі цей день називали Ісаакій-малинник. Це хороша дата для збору ягоди і приготування варення і консервації. Також 16 серпня збирали черемху. Її вживали при захворюваннях кишечника і для виведення токсинів.

Всесвітній день повітряних зміїв, День жартів, День чоловічої краси, Міжнародний день Піно Нуар (Піно Нуар – дуже виразне вино).

16 серпня увійшло до історії людства таки ми подіями:

1649 — 50-тисячна армія Богдана Хмельницького перемогла 60-тисячну армію Речі Посполитої короля Яна-Казимира під Зборовом

У 1788 році міністр фінансів Франції Л.де Брієнн оголосив державу банкрутом.

1804 – у Булонському таборі відбулося перше нагородження французьким орденом Почесного легіону. Кожен із 2400 орденів приколов особисто імператор Наполеон

1812 – Під Смоленськом розпочалась дводенна битва російської армії під керівництвом Михайла Барклая-де-Толлі і французькими військами Наполеона Бонапарта — російські війська з великим втратами були змушені залишити Смоленськ і продовжити відступ до Москви.

1819 • У Манчестері на площі Святого Петра відбувся великий мітинг з вимогою введення в Британії закону про загальне виборче право. Спроба розігнати мітингуючих при допомозі поліції та армії привела до загибелі 11 чоловік. Ця подія увійшла в історію під назвами “Манчестерська бійня” і “Петерлоо”.

1820 • У Ніжині коштом князя Олександра Безбородька відкрито Гімназію вищих наук (нині — Ніжинський педагогічний інститут), за статутом прирівняної до університету.

У 1857 році в Канаді було скасовано тюремне ув’язнення за борги.

1868 • Поблизу чилійсько-перуанського узбережжя стався землетрус силою 8,5 бала. Хвиля цунамі, що при цьому виникла, зруйнувала місто Аріка, в якому загинуло 25 тися чоловік. Загальна кількість загиблих оцінюється у 70 тисяч осіб.

1896 • На струмку Бонанза-Крік в районі річки Клондайк (Аляска) відкрито родовище золота, що стало початком явища під назвою «золота лихоманка», а саме слово слово «клондайк» стало синонімом джерела величезних благ.

1914 — Головна українська рада випустила маніфест до українського народу з приводу Першої світової війни із закликом боротися за визволення України

1919 — 11-та дивізія Групи Січових стрільців Романа Сушка Армії УНР і 21-ша Збаразька бригада УГА Богуслава Шашкевича звільнила від більшовиків Шепетівку

1925 — прем’єра фільму Чарлі Чапліна “Золота лихоманка”

1941 • У Червоній армії видано наказ Верховного головнокомандування №270 «Про відповідальність військовослужбовців за здачу в полон і залишення ворогові зброї», підписаний Йосипом Сталіним. Він визначав, хто і за яких умов оголошувався зрадником країни — кожен командир або політпрацівник був зобов’язаний битися до останньої можливості, навіть якщо військове з’єднання було оточене силами противника; заборонялося здаватися в полон ворогові. Порушники могли бути розстріляні на місці; при цьому вони вважалися дезертирами, а їхні родини підлягали арешту і позбавлялися всіх державних допомог та підтримки.

1944 – центральними вулицями Києва пройшла колона німецьких військовополонених в кількості 36 740 чоловік

1945 • У Москві підписано «Договір між СРСР і Польською Республікою про радянсько-польський державний кордон». Він набував чинності 6 лютого 1946 року і юридично фіксував перехід Західної України та Західної Білорусі від Польщі до СРСР — лінія кордону між країнами прохола на захід від «лінії Керзона», згідно з рішенням Ялтинської конференції.

1960 • Британія надала незалежність Кіпру. В цей же жень було проголошено створення нової держави — Республіки Кіпр.

1956 – в СРСР ухвалено постанову про зрошення й освоєння цілинних земель

16 серпня 1960 року в Стокгольмі за рішенням XI Міжнародного астронавтичного Конгресу була заснована Міжнародна академія астронавтики, МАА (IAA). Ініціатором створення Академії став професор Теодор фон Карман, відомий вчений в області ракетобудування і аеродинаміки. Сьогодні членами Академії є вчені з 80 країн. Об’єднуючи кращих фахівців в області астронавтики, академія придбала світову популярність і високий престиж як організація, покликана направляти сучасні дослідження космічного простору.

1960 – світовий рекорд стрибків зі стратосфери: в рамках американської космічної програми капітан армії США Джозеф Кіттінджер залишив стратостат “Excelsior III” на висоті 31 км 150 м і благополучно приземлився

16 серпня 1976 року набула чинності Конвенція ООН, що встановлює міжнародну систему контролю галюциногенів, стимулюючих седативно-гіпнотичних речовин, барбітуратів, а також снодійних, транквілізуючих і знеболюючих засобів (анальгетиків). Деякі з цих речовин взагалі заборонені до використання, Інші видаються лише за рецептами. Конвенція передбачає також заходи проти зловживання психотропними речовинами і вказує на необхідність лікування, реабілітації наркоманів.

1976 — на великий екран вийшла кінокомедія Ельдара Рязанова “Іронія долі, або з легкою парою!” Прем’єра пройшла практично непоміченою — справжню славу фільму принесла демонстрація стрічки по телебаченню в переддень Нового року. З тих пір протягом практично чверті століття фільм транслювався щорічно напередодні новорічних свят.

1977 • У Мемфісі (штат Теннессі) від сердечного удару на 42-у році життя помер музичний ідол 1950-60-х років Елвіс Аарон Преслі. Причиною сердечного нападу стала згубна пристрасть до вживання барбітуратів. Місце його поховання в Грейсленді на багато десятиліть стало меккою фанів рок-н-ролу.

1985 — Мадонна вийшла заміж за актора Шона Пенна

1992 – у Каховці Херсонської області почався І фестиваль “Таврійські ігри” (до 20 серпня)

1993 – в Івано-Франківську почався І Світовий конгрес гуцулів (до 22 серпня)

1993 – президент України Леонід Кравчук видав укази “Про День шахтаря” та “Про День авіації”, призначивши професійні свята, відповідно, на останню неділю та суботу серпня

1998 – у Луганську внаслідок вибуху на шахті ім. XIX партз’їзду загинули 24 гірники

Тетяна КОНДРАТЬЄВА