26 серпня вшановується пам’ять святителя Тихона, Задонського чудотворця (в миру Тимофій Савелійович Соколов), церковного діяча і богослова 18 століття, який вважається найбільшим православним просвітителем свого часу.

Цього дня церква шанує пам’ять Максима Сповідника – християнського ченця, філософа і богослова, відомого боротьбою проти єресей.

А ще сьогодні Всесвітній день собак. Собаки живуть поруч із людьми досить давно, але в окремий вид їх наука виділила тільки 1758 року як підвид вовка. Вивчивши близько півтисячі видів ссавців, вчені Оксфордського університету дійшли висновку, що собаки – найбільш соціальні з усіх домашніх тварин. Рівень інтелекту собаки можна порівняти з розумовими здібностями дворічної дитини. Собаки здатні запам’ятати близько 250 команд.

26 серпня увійшло до історії людства такими подіями:

55 до н. е. • Римські війська на чолі з Юлієм Цезарем висадились у Британії.

1278 • Під Дюрнкрутом (поблизу Відня) у Нижній Австрії між військами короля Богемії Оттокара II Пржемисла і короля Німеччини Рудольфа І Габсбурга відбулася найбільша кавалерійська битва рицарських часів. 6 тисяч вершників (з них тисяча у важких обладунках) була на боці короля Богемії, 4 тисячі легкої кавалерії, 300 — важкої і 5 тисяч озброєних луками половецьких вершників, приведених угорським королем Ласло IV, — на боці короля Німеччини. Зазнавши поразки, Оттокар ІІ втратив свої володіння в Австрії, Штирії, Каринтії і Крайні, які з часом стали родовими володіннями Габсбургів.

1382 • Після триденної облоги золотоординський хан Тохтамиш захопив Москву, яку розграбував і спалив, знищивши більше половини населення міста і взявши кілька тисяч у полон. Ця перемога дала можливість Тохтамишу утвердити свою владу на всій території Золотої Орди.

1429 • Жанна д’Арк на чолі своїх військ з тріумфом увійшла в Париж.

1498 • 23-літній Мікеланджело отримав від кардинала Жана де Білера замовлення на створення скульптурної групи собору Петра в Римі. «П’єта», або «Оплакування Христа», виконана із цільного шматка каррарського мармуру, є сьогодні світовим шедевром. Це єдина з робіт Мікеланджело, підписана ним самим.

1648 • У Парижі почалось повстання проти королеви-матері Анни Австрійської і першого міністра кардинала Джуліо Мазаріні. В цей день, що увійшов у історію як «День барикад», принц Конде, герцог Орлеанський, кардинал де Рец очолили рух, що отримав назву “фронда”. Королева і перший міністр були змушені тікати з Парижа разом із малолітнім Людовиком XIV, щоб зібрати королівські війська і почати облогу міста. У країні почалася громадянська війна. Королева-мати і юний Людовик XIV повернуться в Париж наприкінці 1652 р.

1657 – у Чигирині гетьманом України (до повноліття Юрія Хмельницького) обрано Івана Виговського. Виговський був одним  із укладачів Гадяцького трактату, за яким проголошувався гетьманом військ руських та  чигиринським старостою. Головнокомандувач козацькими військами під час козацько-московської війни  та у Конотопській битві. Його наступником став син Богдана Хмельницького – Юрій Хмельницький.

1728 — Вітус Беринг відкрив протоку між Азією й Америкою, яка отримала назву Берингова протока.

1768 – початок першого навколосвітнього плавання англійського мореплавця Джеймса Кука

1791 • Американець Джон Фітч отримав патент на винайдений ним новий транспортний засіб — пароплав. Так і не зумівши довести економічну вигоду будівництва кораблів з паровими двигунами, Фітч помер у 1798 році, а слава дістанеться англійцю Роберту Фултону, котрий збудував пароплав на двадцять років пізніше Фітча.

1883 – найсильніше виверження вулкану Кракатау в Індонезії покрило попелом площу понад 800 тис. кв. км і викликало цунамі, від якого на островах Ява і Суматра загинуло близько 36 тис. людей.

1896 • У Константинополі (Туреччина) вірменськими теористами вчинено напад на Оттоманський банк, що спровокувало вірменські погроми по всій Туреччині, які тривали три дні — загинуло близько 6 тисяч вірмен.

1907 • У аквапарку Сан-Франциско закутий у кандали Гаррі Гудіні вперше продемонстрував свій найвідоміший трюк — кинутий у воду, він черз 57 секунд з’явився на поверхні водойми, звільнений від ланцюгів.

1921 • Німецькими екстремістами вбито колишнього міністра фінансів Німеччини Матіаса Ерцбергера, лідера Католицької партії, котрий у 1918 році підписав акт капітуляції Німеччини.

1939 • Лідер Німеччини Адольф Гітлер в ультимативній формі зажадав від Польщі передачі порту Данциг (Гданськ).

1943 • В ході німецько-радянської війни силами Центрального фронту розпочалась Чернігівсько-Прип’ятська операція, перша у Битві за Дніпро, однієї з наймасштабніших і найкривавіших битв світової історії, в результаті якої до грудня ціною життів мільйона людей були звільнені Київ і практично вся Лівобережна Україна.

1946 • Двадцятирічна актриса Норма Джин Бейкер підписала контракт із кіностудією «XX Century Fox», де вона перед тим працювала статисткою. Її стали звати Мерилін Монро.

1978 • Венеціанського кардинала Альбіно Лючано обрано новим, 264-м Папою Римським. Він першим в історії папства взяв собі подвійне ім’я Іван Павло I — в пам’ять про своїх попередників Іоана XXIII і Павла VI. Через 33 дні Іван Павло I помер від сердечного нападу.

1991 – п’ятий день після серпневого путчу в СРСР: почалася позачергова сесія парламенту Радянського Союзу. Призупинено діяльність КПРС на всій території країни. Арештований колишній Голова Верховної Ради СРСР Анатолій Лук’янов. Із балкона своєї квартири викинувся керуючий справами ЦК КПРС Микола Кручина.

 

1991 – Президія Верховної Ради УРСР ухвалила рішення про тимчасове припинення діяльності Компартії України.

Верховна Рада України ухвалила постанови про визнання державної незалежності Прибалтійських республік – Литви, Латвії та Естонії.

1991 – розпорядженням виконавчого комітету Львівської обласної ради народних депутатів на території області анульовано державну символіку та гімн УРСР. Натомість вказано використовувати Державний гімн “Ще не вмерла України”, герб – тризуб і прапор – синьо-жовтий. У наказі зазначалось: “Протягом тижня ліквідувати на території області оформлення, наглядну агітацію та символи комуністично-імперіалістичного та мілітаристського характеру. Гарантувати збереження пам’ятників та пам’ятних знаків полеглим у війнах воїнам”. Розпорядження було обов’язкове для всіх юридичних та фізичних осіб на території Львівської області

1992 – президент України Леонід Кравчук видав указ “Про утворення Прикарпатського університету” (на базі Івано-Франківського педагогічного інституту ім. В. Стефаника)

1994 • На екрани США вийшов фільм Олівера Стоуна за сценарієм Квентіна Тарантіно з Вуді Харельсоном та Джулієт Льюіс у головних ролях. Сама стрічка, яка здобула неабияку популярність не тільки завдяки безлічі жорстоких сцен, пародіюванню ЗМІ, але й появі людей, які вчинили справжні злочини після перегляду «Природжених вбивць», а також Олівер Стоун і Джулієт Льюіс отримали нагороди Венеціанського фестивалю.

1996 • Колишнього президента Південної Кореї Чон Ду Хвана засуджено до смертної кари за корупцію, зловживання владою і розстріл мирних денострацій. За корупцію і зловживання владою до 22,5 років тюрми засуджено також наступного, після Чон Ду Хвана, президента Кореї, Ро Тай Ву; різні терміни ув’язнення отримало ще дев’ять бізнесменів, серед котрих Лі Кін Хі, голова Samsung Group, і Кім Ву Чунг, голова Daewoo Group.

2008 – після російсько-грузинської війни президент РФ Дмитро Медведєв підписав указ про визнання незалежності Абхазії і Південної Осетії.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА