– Намагаються неугодний заклад «стерти з лиця землі», бо не «йдемо на поводу»? Чого хочуть? Всунути свого кандидата? Натякають на «відкати»? Чи прагнуть включення в структуру своїх фірм із завищеними тарифами? Поясніть нам популярно?! — запитують представники колективу. І запрошують Юлію Григу, керівника ГО «Філософія серця», яка десятки років існує на кошти грантів, попрацювати у них санітаркою.

Чому б не поволонтерити у ковідних лікарнях їй та іншим громадським активістам? — пропонують медики.

Ось що вони розповіли нашому кореспонденту.

– Вже другий рік лікарнею і колективом, який першим серед непрофільних закладів України став на передову війни із пандемією коронавірусу, штормить. Ось і зараз, у час стрімкого збільшення важких ковідних хворих, до Вінницької районної лікарні везуть із усієї області найважчих. Тих, які, крім ковіду, мають загострені хвороби. Багато кого потрібно негайно оперувати. І колектив йде щоденно в це пекло. І добросовісно, зачасту без вихідних, рятує життя хворим.

А тут як не перевірки від профільних закладів, нардепів, то вже і громадські активісти, які все життя чомусь сидять на коштах від грантів, влаштовують нам «вендету»?! Люди, ну де ви таке бачили, щоб тих, хто рятує життя, ще й добивали такі громадські активісти?..

Ось що повідомив голова тендерного комітету, донедавна заступник головного лікаря Валерій Щербань.

– До нас звернулася громадська організація «Філософія серця» з претензією, що ми начебто неправильно провели тендер на прання лікарняної білизни. Так, дійсно уже другий рік вимушені замовляти цю послугу у приватній фірмі, бо нашу пральню відібрав колишній нардеп для свого зятя. Там зараз приватний медцентр. А нам ніде прати постіль від лежачих хворих та свої багаторазові. Тому минулого року уклали угоди із компанією, яка у нас забирала білизну, прала її, прасувала і привозила назад у лікарню. Цьогоріч вони знову запропонували свої послуги і збільшили ціну всього на де­кілька ко­пійок. Нам це дуже підходить. Але мусили відмінити тендер, бо Юлія Грига з «Філософії серця» звинуватила нас, що ми не перевірили персональні дані компанії: чи не використовують вони у своїй роботі дитячу працю, чи не мають судимості, не притягувалися за корупцію і таке інше.

Хоча ця та інша інформація про учасника торгів є в електронній системі закупівель, усі бажаючі можуть її перевірити. Спілкувався з керівницею цієї ГО, все пояснив. Але вона направила своє звернення до аудиторів. Тепер переписуємося з аудиторською службою, яка уже запросила персональні дані тендерного комітету. Схоже, готують штрафні санкції, — шокований Валерій Михайлович Щербань.

Юлія Грига, керівник ГО «Філософія серця», ось як прокоментувала ситуацію:

– У цій лікарні системні проблеми із закупівлями, де є торги більше 200 тис. грн. Вони замовляють консультанта з Хмельницької судової адміністрації. І ці консультанти наробили їм «ляпів». Я спочатку на­діслала листа лише в лікарню, вказала на порушення закону і попросила виправити помилки. Але вони відпо­віли, що у них все добре. Якщо замовник не реагує, ми пишемо звернення на аудиторську службу на моніторинг. Ау­дитори порушення підт­вердили. І тепер до них бу­дуть штрафні санкції, але це ніяк не впливає на порядок закупівель. А з 1 січня уже не буде тендерних комітетів, закупілями має займатися фаховий спе­ціаліст. Тому 28 жовтня спільно з профільним департаментом будемо проводити навчання для усіх уповноважених для тендерів осіб.

Але замість того, щоб намагатися виправити свої ж помилки, там починають шукати крайніх. Тому ті закупівлі, до яких ще є зауваження, одразу скерую на аудиторів. Бо розумію, що тут конструктивно спілкуватися немає з ким.

У лікарні ж впевнені, що такі дії — не що інше, як корупційні схеми.

– Очевидно, що таким чином у кожній лікарні хочуть поставити на тендерні закупівлі своїх людей, щоб вигравали потрібні їм учасники торгів. Нам уже не раз «рекомендували» купувати обладнання у конкретного постачальника і прання замовляти в конкретній клінінговій компанії. Коли ж ми відмовилися від цих схем, за нас взялися аудитори. То про яку прозорість може йти мова?! Нехай люди це знають і розуміють, що не завжди медики винні у тому, що відбувається в лікарні. Нам і самим доводиться воювати на два фронти — за життя пацієнтів і з наскрізь корумпованою системою... А усякі ГО-грантоїди, які працюють і на аудиторів, і на прокурорів, тільки підливають масла у вогонь. Тому готуємо листи зі скаргами від усього колективу у ВР, Кабмін та Президенту, — скаржаться медики.

— То чи піде громадська активістка волонтером у ковідну лікарню, щоб показати медикам, як треба працювати і тендери правильно оформляти? — запитують пацієнти лікарні.

Ілона ВАЛЬТЕР,
Людмила ПОЛІЩУК