Православна церква 27 жовтня вшановує пам’ять святої Параскеви Сербської. Її шанують як цілительку хвороб, захисницю вагітних і породіль. У народі день назвали Параскева Грязнуха. Говорили – на Грязнуху не буває сухо.

Параскева жила в XI столітті, була слов’яно-сербського походження. Виховувалася в богобоязливій родині. Після промови, почутої в храмі, Параскева роздала все своє майно бідним, а сама вирушила до Єрусалиму. Звідти перебралася в Йорданську пустелю. Померла в глибокій старості, мощі її були знайдені безсмертними.

У цей день у світі відзначаються Міжнародний день плюшевого ведмедика, Всесвітній день ерготерапії, Всесвітній день аудіовізуальної спадщини (ЮНЕСКО).

27 жовтня увійшло до історії людства такими подіями:

1659 • В Переяславі під тиском московитів, війська котрих, скориставшись громадянською війною в Україні, окупували Лівобережжя, гетьман Юрій Хмельницький підписав принизливі «Переяславські статті», які змінили політико-правовий статус Гетьманату в стосунках з російським царем з політичної автономії із власним внутрішнім самоуправлінням на жорстко обмежену адміністративну автономію без права зовнішньо-політичних зносин. В жовтні 1659 року на козацькій раді в Жердовій Долині було напрацьовано нову концепцію українсько-російських стосунків, за яким передбачалось практично повна незалежність Гетьманщини від Москви. Для обговорення Жердівських статей 27 (17 за ст.ст.) жовтня 1659 року Юрій Хмельницький прибув до Переяслава на Генеральну військову раду, скликану московським воєводою Олексієм Трубецьким. Більшість на ній мала старшина промосковської орієнтації з Лівобережжя на чолі з переяславським полковником Тимішем Цицюрою, а саме місто було оточене царськими полками. Рада знову підтвердила гетьманські повноваження Хмельницького, але ні він, ні його оточення не зуміли відстояти жодного положення Жердівських статей.


1662 • Відчуваючи брак коштів і вбачаючи у здобутому три роки перед тим Дюнкерку небезпеку міжнародних ускладнень, англійський король Карл II скріпив підписом угоду про його продаж Франції за 5 мільйонів фунтів. Через п'ять тижнів місто урочисто вітало Людовика XIV, за чиїм дорученням Себастьєн де Вобан перетворив Дюнкерк на неприступну цитадель, що півстоліття відігравала стратегічну роль у війнах Франції проти Англії.

1795 • У Мадриді підписано угоду, по якій Іспанія визнавала законність кордонів США на півдні і південному заході Північної Америки і гарантувала американцям безперешкодне судноплавство по річці Міссісіпі.

У 1873 році американець Джозеф Глідден, фермер зі штату Іллінойс, запатентував колючий дріт, в її первісному вигляді вона використовується і сьогодні. Цей винахід отримав широке застосування і до 1880 року революційно змінило життя на просторах Великих рівнин США. Недорогі огорожі з колючого дроту дозволили фермерам, які тримали худобу, обходитися без ковбоїв, а власникам ранчо - легко захищати свої посіви від тварин. Розвиток тваринництва в Штатах завдяки цьому винаходу отримав значний поштовх.

У 1901 році в Парижі, пограбувавши магазин, нальотчики вперше зникли на автомобілі.

1904 • Мер Нью-Йорку Джордж Макклілен урочисто відкрив першу в Америці лінію метро, що сполучила район Бруклінського моста і Бродвей. Це був перший у світі метрополітен, поїзди якого рухались по підземним і підводним тунелям. Сьогодні нью-йоркське метро — найбільше у світі.

1919 • Війська Нестора Махно вибили з Катеринослава (нині — Дніпропетровськ) більшовиків і зайняли місто.

1937 - у Києві розстріляли поета Майка Йогансена - за обвинуваченням у створенні "антирадянської націоналістичної організації, яка ставила своєю метою повалення Радянської влади методами терору і збройного повстання"

1939 • Народні Збори Західної України, які проходили у приміщенні Великого міського театру Львова, одностайно ухвалили декларацію про встановлення радянської влади на Західній Україні і про возз'єднання з УРСР, що відкрило шлях до радянізації регіону.

1939 - у Ворошиловград (Луганськ) прибули перші 450 західних українців, що зголосилися працювати на шахтах Донбасу. У Вінницю прибули 4500 людей із Західної України

1947 • Комітет з розслідуванню антиамериканської діяльності конгресу США під час слухань з приводу проникнення комуністів в американську кіноіндустрію звинуватила десятьох діячів Голлівуду, котрі відмовились свідчити, посилаючись на Першу поправку до конституцію, що гарантує свободу слова і зборів, у «неповазі до Конгресу» і порушила проти них кримінальну справу. У 1950-у році вони отримали від 6 місяців до року ув'язнення, після відбуття якого були позбавлені можливості займатись професійною діяльністю.

У 1951 році 27 жовтня в саскачеванському університеті (Канада) під керівництвом Гарольда Джонса було вперше застосовано радіаційне опромінення як засіб для боротьби зі злоякісними утвореннями у онкологічних хворих. Променеву терапію проводили, використовуючи радіоактивний кобальт-60 ("кобальтову гармату") як джерело гамма-променів високої енергії, що діють аналогічно рентгенівським променям, нейтронам і електронам. Променева терапія використовувалася і в лікуванні неопухольових захворювань. Так, наприклад, раніше рентгенотерапія застосовувалася як спосіб епіляції і для лікування підвищеної пітливості. Сьогодні цей вид лікування часто використовується для лікування п'яткових шпор.

1962 - Карибська криза: над Кубою збитий радянською зенітною ракетою розвідувальний літак U-2 ВВС США, його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Інший U-2 був майже перехоплений над Сибіром - керівник штабу ВВС США генерал Лемей знехтував наказ президента США Джона Кеннеді припинити всі польоти над радянською територією. Хрущов заявив про згоду СРСР прибрати наступальну зброю з Куби за умови, що США приберуть свої ракети з Туреччини, і Кеннеді погодився

1972 • В Англії вийшов сингл «Crocodile Rock» Елтона Джона як перший сингл альбому «Don't Shoot Me I'm Only the Piano Player». «Crocodile Rock» став першим хітом № 1 в США для Елтона Джона, коли він досягнув вершини чарту 3 лютого 1973 року і залишаючись лідером протягом наступних трьох тижнів.

1981 - поблизу шведської військово-морської бази Карлскруна сів на мілину радянський дизельний підводний човен C-363 (проект 613), який ішов у надводному положенні й збився з курсу. Човен одразу прозвали "шведським комсомольцем"

У 1982 році Китай оголосив, що чисельність населення "Піднебесної" перевищила мільярд.

1984 • У Радянському Союзі введено в дію залізничну Байкало-амурську магістраль (БАМ). Її будівництво почалось ще в 1934 році руками в'язнів, котрі були привезені на Далекий Схід після завершення ними будівництва Біломоро-Балтійського каналу. У 1950-ї роки тут працювало близько 400 тисяч в'язнів, але найбільшого розмаху як економічного, так і пропагандистського будівництво БАМу набуло після 1974 року, коли на Далекий Схід почали добровільно-примусово відправлятись ешелони комсомольської молоді, а БАМ був оголошений стратегічно і політично важливим для держави будівельним об'єктом.

1990 - киргизький парламент обрав Аскара Акаєва першим президентом Киргизької РСР

1990 - на безальтернативній основі президентом Туркменії в результаті всенародного голосування обраний Сапармурат Ніязов, за якого проголосували понад 98 відсотків громадян

1991 • В Чечено-Інгушетії відбулись парламентські і президентські вибори, перемогу на яких отримали прихильники незалежності Чечні. Президентом Чеченської Республіки, котра вийшла зі складу Чечено-Інгушетії, став колишній радянський генерал, один із лідерів національного руху Джохар Дудаєв, а влада в республіці перейшла до Загальнонаціонального конгресу чеченського народу.

1996 • У передмісті столиці Єгипту Каїрі рухнув 12-поверховий будинок, що привело до загибелі більше 50 осіб. Проведене наступне розслідування показало, що причиною трагедії стала несанкціонавана та інженерно необгрунтована нелегальна добудова власником будинку додаткових п'яти поверхів.

1999 • У результаті автоматної стрільби, відкритої в приміщенні Національних зборів (парламенту) Вірменії п'ятьма особами на чолі із 33-літнім Наїрі Унаняном, убиті вісім чоловік, в тому числі прем'єр-міністр країни Вазген Саркісян і спікер парламенту Карен Демірчян. Теракт групи Унаняна навряд чи призвів до чогось позитивного у вірменській політиці, натомість викликавши шок і посіявши недовіру у суспільстві. В убивстві звинуватили тодішнього президента Вірменії, який одним махом позбавився своїх політичних противників. А хто ж стояв (і чи стояв) за Унаняном насправді, досі невідомо. Виконавці сидять у в'язниці. Пожиттєво.

2000 - указом президента Леоніда Кучми головою Харківської обласної державної адміністрації призначено Євгена Кушнарьова (НДП)

У 2008 році в Швейцарії була відкрита перша в країні лінія метрополітену Лозанни.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА