Про збірку проповідей подільського проієрея Василія Гречулевича нещодавно розповів на своїй сторінці у Фейсбуку архімандрит Софроній
«Для тих, хто говорить, що українська мова вигадана і ніколи в церковному вжитку не була. Один “великий” професор київських духовних шкіл колись сказав, що українською мовою не можна передати жодної богословської думки. От всіма мовами світу можна, а українською ні. Але, якщо таким великим викладачам російських шкіл не під силу засвоїти українську мову, то іншим священниками, ще у далекому ХІХ століття в цьому не було ніякої проблеми. Бо то були справжні пастирі, які любили Бога, свій народ, свою мову, звичаї та традиції благословенної Богом української землі — ділиться священик своїми думками – Дивіться православні українці, яку маю унікальну книгу, збірку проповідей нашого подільського протоієрея Василія Гречулевича (1791-1875) українською мовою! Уявіть собі ХІХ століття.
Після приєднання Правобережної України до Російської Імперії царський уряд, так би мовити, “реорганізовує” освіту, переводить навчання на російську мову. В 1847 році розгром Кирило-Мефодієвського товариства й посилення жорстокого переслідування української мови. Через 15 років буде виданий відомий Валуєвський циркуляр про заборону давати цензурний дозвіл на друкування україномовної духовної і популярної освітньої літератури: “жодної окремої малоросійської мови не було і бути не може”. І в цей час, подільський священник Василь Гречулевич з дозволу Святійшого Синоду в Санкт-Петербурзі видає збірку проповідей на його рідній українській мові.
Лише фрагмент з проповіді в неділю про розслабленого. Але, яка чиста українська мова, як гарно на ній звучить Євангельське благовіст’я.
кто либо из знатоков мовы ответит что такое овча, болисти, желательно со ссылкой на источник
Приємно слухати службу в церкві рідною українською мовою…. Вона є була та буде !!!вам її вражини московські не знищити ніколи
Там ясно написано малороссийском языке. Мимо, спасение, исцеление, болисти, владив, где там мова? Проповедник писали и на чукотском и корякском. Это не Святое писание.