Православна церква 18 листопада вшановує пам’ять архієпископа іони. У народі свято назвали “День Іони”. За повір’ям, саме 18 листопада можна приманити щастя, розкидаючи рано вранці біля будинку дрібні монетки і вироби, зроблені своїми руками. Згідно з ще одним звичаєм, молодим дівчатам вранці треба було випити склянку теплого молока з медом на щасливе кохання і вдале заміжжя.

У цей день у світі відзначаються День відмови від куріння, ,День Міккі Мауса, Всесвітній день філософії, Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків, Всесвітній день боротьби проти раку підшлункової залози. В Україні – День сержанта ЗСУ

А ще сьогодні відзначається День народження Діда Мороза – головного зимового чарівника. Скільки йому років – невідомо, але точно більше 2000. Перші згадки про такого персонажа датуються 1840 роком, коли були опубліковані “Дитячі казки дідуся Іринея” Володимира Одоєвського.

18 листопада увійшло до історії людства такими подіями:

794 • Щоб ослабити вплив будійських монастирів на державні справи, японський імператор Комму перевів свою резиденцію з Нари в Хейан (нині — Кіото). Цю дату вважають початком “епохи Хейан” (до 1185 р.), ери розквіту в Японії аристократичної культури.

1626 • У Римі папа Урбан VIII освятив собор Святого Петра, одне з перших і вищих досягнень архітектури бароко. Його будівництво почалось в 1506 році на місці базиліки, зведеної на могилі апостола Петра, котрий прийняв мученицьку смерть в 64 році будучи розіп’ятим на хресті за свою віру. Над будівництвом собору працювали Браманте (з 1506 р.), Мікеланджело (1547-64 рр.), Джакомо дела Порто (1593), Кало Мадерна (1612).

1654 — почалася оборона козацької фортеці Буша на Поділлі від військ Речі Посполитої. Буша виникла на місці селища Кузьминці, належала Бушинським. З 1629 Буша належала Томашу Замойському. Мала 360 осель і статус міста. Місто знаходилося на горі і замок в частині яка називалася Пригородок. В місті було на той час 7 церков. На 1629 рік у містечку мешкало понад 12 тисяч осіб, це було досить велике місто Брацлавського Подністров’я.

Після початку Хмельниччини (1648) поляки залишили Бушу, і вона стала прикордонним містом Брацлавського полку. Тут постійно відбувалися сутички між поляками та козаками. У березні 1654 року під стінами Буші був розбитий 3000-ий польський загін. Найтрагічніші події відбулись у Бушанському замку через півроку.

18-20 листопада 1654 року, коли під Бушу підійшли війська Станіслава «Ревери» Потоцького і Стефана Чарнецького і взяли замок в облогу. Коронним жовнірам вдалося винищити більшу частину нечисельної козацької залоги, але коли замок майже перейшов у їхні руки, жінка повстанця Зависного, Олена, коли її чоловіка вбили, завела натовп ворогів у вежу і сіла на порохову діжку, висадивши себе в повітря разом з ними. Ці події мали місце ввечері. Місто горіло цілу ніч. У печері навпроти замку заховалося 70 захисників, їх криївку видали, Целяріус, намагаючись їх звідти вигнати, перегородив струмок і пустив воду в печеру, з людей ніхто не вийшов, всі там загинули. Тоді місто було повністю спалене і загинуло 16000 населення. Ці події знайшли своє відображення у повісті українського письменника Михайла Старицького «Облога Буші». Оборона Буші затримала наступ війська Речі Посполитої, який було зупинено на початок1655. Бушанський замок вже ніколи не відбудовувався. Агент французької розвідки Ульріх фон Вердум писав у 1671 році про замкову гору в Буші: «На цій маківці стояло колись місто Буша. Руїни ще помітні, тому можна уявити, що місто було забудоване у вигляді довгого трикутника, дві сторони якого омивали ріки…..Після того через кілька років татари забрали в полон всіх мешканців і в наш час тут лише руїни міста, чотири хати, млин, та зруйнована церква…». Дотепер у центрі теперішнього села Буша ще зберігаються рештки фортеці, погреби, підземні ходи. Буша стала туристичною перлиною Вінниччини

1738 • Миром між Австрією і Францією завершилась війна за Польську спадщину, котра почалась в 1733 році після смерті Августа Сильного. Саксонський курфюст Фрідріх Август II був визнаний польським королем (Август III), а польський претендент Станіслав Лещинський отримав Лотарінгію і Бар

У 1865 році в “Saturday Press” було опубліковано перше оповідання Марка Твена “Знаменита стрибаюча жаба”.

У 1870 році запрацювала перша офіційна голубина пошта, яка зв’язала Тур і Париж. Людина дуже давно помітила цю їх здатність і почала її використовувати. Описано безліч випадків, коли завдяки своїй просторовій пам’яті і льотним здібностям голуби, пролетівши тисячі кілометрів, поверталися в свій голубник. Так, відвезений з Парижа до Німеччини голуб, був випущений з клітки тільки через чотири роки, і вже на другий день він опинився вдома. Але вперше голуби були офіційно прийняті поштовою адміністрацією в якості засобів доставки кореспонденції під час облоги Парижа в 1870 році. Пошта для Парижа готувалася в Турі. Повідомлення фотографувалися з великим зменшенням. Плівка містилася в шматочок полого гусячого пера, заклеювалася воском і прив’язувалася до поштового голуба. Голуб ніс 15-20 таких плівок. У Парижі був відкритий “голубиний поштамт”, де відбувалася розшифровка одержуваних повідомлень. З обложеного німцями Парижа голуби летіли з депешами крізь шрапнель і рушничну стрілянину. Тому птахи прилітали на голубник часом поранені і навіть засліплені. Для перехоплення пернатих кур’єрів німці кинули на фронт “ескадрильї” соколов, і голуби стали гинути один за іншим. Але французам допомогло оригінальне рішення проблеми – вони забезпечили голубів зброєю залякування, прикріпивши до їх хвостів крихітні свистки. Під час облоги Парижа голуби доставили їх понад мільйону. Пізніше вдячні парижани поставили голубу пам’ятник. Франція – не єдина країна, яка віддала почесті поштовому голубу. Відомий факт присвоєння звання полковника англійської армії поштовому голубу № 888 за великі заслуги в Першій світовій війні. Після смерті легендарний голуб був похований з усіма військовими почестями.

18 листопада 1885 З Бад-Каннштатта в Унтертюркхайм (передмістя Штутгарта) по набережній річки Неккар з неймовірною для того часу швидкістю 12 км/год пронісся перший мотоцикл. Це був дуже оригінальний велосипед з мотором. Рама, як і колеса, була виготовлена з дерева. Причому коліс було не два, а чотири, вони замість гумових покришок були зверху оббиті залізом. Під сидінням розташовувався двигун внутрішнього згоряння потужністю 0,5 к.с. Двигун запускали рукояткою. В цілому, мотоцикли з’явилися приблизно одночасно з автомобілями, а то і трохи раніше. Представлений здивованій публіці мотоцикл був сконструйований Адольфом Даймлером, сином Готліба Даймлера, який, як і Карл Бенц, створив перші автомобілі, які отримали реальне застосування. Наявність у мотоцикла чотирьох коліс пояснювалася тим, що конструктор не вмів їздити на велосипеді. Незважаючи на всю примітивність першого в світі мотоцикла, основні принципи його створення були закладені. Даймлер-старший запатентував його незадовго до цього заїзду, але “винаходити мотоцикл” не поспішав, вважаючи пристрій комерційно безперспективним. А Даймлер-молодший після поїздки без амортизаторів заявив, що на цю “костедробилку” більше не сяде.

1901 • Міністр закордонних справ США Дж. Хей і британський посол Дж. Паунсофт підписали договір про те, що Велика Британія визнає право США будувати Панамський канал і здійснювати його військову охорону при умові, що прохід через канал буде відкрито для суден всіх країн світу.

1918 • В умовах окупації Латвії німецькими, англійськими і російськими військами проголошено незалежність Латвійської Республіки; першим главою уряду обрано Карліса Улманіса.

1918 — Перемога під Мотовилівкою дивізії Січових стрільців Євгена Коновальця над загонами, вірними гетьману П.Скоропадському.

1918 • Після розгону Уфимської директорії російський адмірал Колчак проголошений Верховним правителем Росії, під владою котрого опинились Урал, Сибір і Далекий Схід. Білогвардійська армія Колчака, головна антибільшовицька сила на Сході Росії, була розбита Червоною Армією в лютому 1920 року.

1926 – письменник Бернард Шоу відмовився від Нобелівської премії, заявивши: “Я можу пробачити Альфреда Нобеля за те, що він винайшов динаміт, але тільки диявол в людській подобі міг винайти Нобелівську премію”

1928 • У Нью-Йорку відбулась прем’єра першого звукового анімаційного мультфільму “Пароплав Віллі” за участю популярного й сьогодні персонажу Міккі Маус, котрий до цього дня з’являвся в двох “німих” мультфільмах під іменем Мортімер.

1932 • Вийшли постанови ЦК КП(б)У «Про заходи щодо посилення хлібозаготівель» і політбюро ЦК КП(б)У «Про ліквідацію контрреволюційних гнізд та розгром куркульських груп», які ще більше посилили репресивні заходи щодо українських селян. Ця заборона передбачала покарання за невиконання планів заготівлі зерна – сільські господарства каралися натуральними штрафами, тобто конфіскацією 15-місячної норми м’яса. Згодом перелік компенсаційних харчів було розширено картоплею і салом, наприкінці року – продуктами тривалого зберігання.

Вже через кілька днів, 26 листопада, вийшов наказ наркома юстиції і генерального прокурора УРСР, в якому наголошувалося на тому, що «репресії є одним з потужних засобів подолання класового спротиву хлібозаготівлі». Таким чином, штучно створений голод став добре продуманою та ретельно замаскованою каральною операцією.

Передусім, в українських селян було відібрано вирощене ними зерно, далі численними натуральними штрафами та обшуками були відібрані останні крихти хліба.

У грудні у 82 районах України була заборонена торгівля продуктами, також припинилися поставки промислових товарів.

На початку 1933 року забороною виїзду із охопленої голодом України, селян було позбавлено останніх надій на порятунок. Конфіскація усіх виявлених продовольчих запасів призвела до масового голоду зими 1932-1933 років. Голодомор в Україні забрав життя 3 мільйонів 941 тисяча осіб.

1935 – у Варшаві почався суд над 12 членами ОУН, обвинуваченими у співучасті в убивстві міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького. На лаві підсудних поруч зі Степаном Бандерою були Дарія Гнатківська, Ярослав Карпинець, Микола Климишин, Богдан Підгайний, Іван Малюца, Яків Чорній, Євген Кочмарський, Роман Мигаль, Катерина Зарицька, Ярослав Рак, Микола Лебедь. Акт обвинувачення займав 102 сторінки машинопису. Звинувачені відмовлялися говорити по-польськи, віталися окликом “Слава Україні!”, перетворили зал процесу у трибуну пропаганди ідей ОУН. У січні Бандеру, Лебедя, Карпинця засудять до страти, решту – від 7 до 15 років ув’язнення

1943 • 440 британських бомбардувальників здійснили авіаналіт на Берлін. Він закінчився вкрай невдало — не було знищено жодного військового чи промислового об’єкту, убито 131 мирного жителя і втрачено 53 літаки.

1978 • У сільськогосподарській комуні в джунглях на північному заході Гайяни здійснили колективне самогубство члени секти Джима Джонса “Святиня народу”. Серед 913 жертв було 276 дітей і люди, котрі або відмовились прийняти смертельну дозу цианіду і були змушені це зробити під загрозою вбивства, або були застрелені.

1987 • В США опубліковано доповідь об’єднаної комісії сенату і палати представників по розслідуванню обставин скандалу, що увійшов в історію під назвою “Іран-контрас”, коли в супереч законодавству США Ірану продавлась зброя для війни проти Іраку, а отримані грошові суми надходили на секретні рахунки, з котрих фінансувались нікарагуанські контрас, що воювали проти лівацького сандіністського уряду країни. Річне розслідування дозволило зробити висновок, що ряд високопоставлених урядовців з адміністрації Рональда Рейгана і сам президент прямо і свідомо порушили закон. Вісім республіканців, що входили до комісії, не підписали висновок комісії, мотивуючи це тим, що розслідування проводилось тенденційно і виявлені порушення цілком виправдовуються поставленою метою повалити прокомуністичний режим в Нікарагуа.

1991 • В Лівані Мусульманською фракцією організації “Ісламський джихад” звільнено посланця архієпископа Кентенберійського на Близькому Сході, британця Террі Уайта, утримуваного в заручниках 1763 дні. Саме завдяки зусиллям Уайта терористи звільнили 10 заручників, допоки 20 січня 1987 року не захопили його самого.

1991 – сербські війська вторглися у хорватський Вуковар. Місто капітулювало

2008 • Відбулась світова прем’єра фільму «Гаррі Поттер і Кубок вогню» за четвертою книгою Джоан Роллінг. За перші чотири дні фільм зібрав рекордні 102 мільйони доларів.

2003 – Массачусетс став першим штатом в Америці, у якому визнали прав на шлюби між геями

2007 — внаслідок вибуху метану на орендному підприємстві «Шахта ім. О. Ф. Засядька» (Донецьк) загинули 100 гірників (ще один згодом помер у лікарні)

2011 • У Москві президентами Росії, Білорусі і Казахстану підписано договір про створення Євразійського економічного союзу.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА