Православна церква 19 листопада вшановує пам’ять святителя Павла-Сповідника, Патріарха Константинопольського, і мучениці Клавдії Анкірської.

У цей день у світі відзначаються Міжнародний чоловічий день, Всесвітній день туалету, день жіночого підприємництва, Міжнародний день боротьби зі знущаннями, Всесвітній день профілактики жорстокого поводження з дітьми. В Україні – День скловиробника, День працівників гідрометеорологічної служби. Гідрометеорологічна служба України налічує більше тисячі пунктів спостережень за станом атмосфери і водних об’єктів. Щорічно організації гідрометеорологічної служби країни дають близько 275 тисяч прогнозів і попереджень, в тому числі близько 1,5 тисяч оперативних інформацій та спеціальних доповідей; більше 7 тисяч щоденних гідрометеорологічних бюлетенів, близько тисячі агрометбюлетеней, близько 80 тисяч метеорологічних і 100 тисяч авіаметеорологіческіх прогнозів, близько 5 тисяч попереджень про небезпечні і стихійні гідрометеорологічні явища.

19 листопада над Землею зійде повня і відбудеться місячне затемнення. Це повня в Тельці, коли почнеться коридор затемнень. Присвятіть цей час турботам про себе та внутрішні роздуми. Не піддавайтеся емоціям, особливо хвостами з минулого. Чекайте на чисту та свіжу енергію зими, яка все оновить на сонячне затемнення 4 грудня.

19 листопада увійшло до історії людства такими подіями:

1095 – розпочався Клермонський собор, скликаний Папою Римським Урбаном ІІ для того, щоб обговорити церковно-політичні питання. На цьому соборі проголосили І Хрестовий похід проти мусульман для завоювання Гробу Господнього

У 1190 році був заснований Тевтонський орден – німецький католицький духовно-лицарський орден. Він виник у Палестині під час хрестових походів. Римський папа Климент III затвердив орден як “Братство тевтонської церкви Святої Марії Єрусалимської” в 1191 році. А при Папі Римському Інокентії III він був перетворений в духовно-лицарський орден, завданнями якого стали: захист німецьких лицарів, лікування хворих, боротьба з ворогами католицької церкви. Як вельми нечисленна церковноаорганізація він існує досі в Німеччині.

1626 — у Немирові відкрили церковне братство, при якому запрацювала школа;

1700 – російські війська Петра І зазнали розгромної поразки від шведської армії Карла ХІІ у битві під Нарвою

У 1703 році в цей день в Бастилії помер в’язень, який увійшов в історію як “людина в залізній масці”.

1740 – палацові заколотники на чолі з Бурхардтом Мініхом скинули регента малолітнього російського імператора Івана VI, курляндського герцога Ернста Йоганна Бірона, й ув’язнили його у Петропавловській фортеці

1807 • Незважаючи на прийняття принцом-регентом Жуаном ультимативних вимог Наполеона Бонапарта, французькі війська під командуванням генерала Жана-Андоша Жюно увійшли на територію Португалії, яку окупували за два тижні. Це стало початком семирічної Піренейської війни, яка поширилась на весь Іберійський півострів.

19 листопада 1819 року в Мадриді в спеціально збудованому палацовому будинку відкрився музей, відомий світу як Прадо – одна з найбагатших художніх галерей світу. Спочатку він іменувався Королівським музеєм науки і мистецтва, в колекції якого налічувалося 311 картин. І тільки після націоналізації в 1868 році музей отримав свою нинішню назву – Музей Прадо.

Його художня колекція містить безліч шедеврів у всіх жанрах живопису. Вона складена на основі зборів іспанських королів і має шедеврами Босха, Веласкеса, Гойї, Рубенса, Суврбарана, Тиціана, Ель Греко та інших великих майстрів. Сьогодні Національний музей Прадо є одним із символів Іспанії. Крім того, це – один з найбільших і значущих музеїв Європейського образотворчого мистецтва. Будівля музею являє собою видатний зразок пізнього іспанського класицизму. На даний момент колекція музею налічує понад 8600 полотен. Періодично картини з музею експонуються на виставках в інших країнах.

1824 • У Санкт-Петербурзі сталась найбільша за історію міста повінь — рівень води в Неві піднявся на 4,14 метри вище норми, що привело до зруйнування 462-х, пошкодження 3681-го будинку та загибелі 208 чоловік.

У 1891 році була продана перша Іграшкова залізниця. Це сталося в німецькому Геппінзені.

1918 – війська Директорії почали наступ на Київ

1919 – створена І Кінна армія Радянської республіки на чолі з Будьонним

1942 • Під Сталінградом ударами військ Південно-Західного, Сталінградського і Донського фронтів почався контрнаступ Червоної армії, котрий змінив хід Сталінградської битви і характер подій у Другій Світовій війні вцілому.

У 1946 році Генасамблеєю ООН була прийнята резолюція проти релігійного і расового переслідування.

У 1969 році американський космічний корабель “Аполлон-12”, пілотований астронавтами Чарльзом Конрадом, Аланом Біном і Річардом Гордоном, здійснив посадку на місяць.

1969 • На стадіоні Маракана в Ріо-де-Жанейро нападаючий “Сантоса” Пеле з пенальті забив у ворота команди “Васко-да Гама” гол, котрий став тисячним у його професійній кар’єрі. 80-тисячний стадіон вибухнув шквалом привітальних вигуків і аплодисментів, незважаючи на те, що Пеле грав за команду гостей. Тисячний гол Пеле міністерство звя’зку Бразилії відзначило випуском поштової марки, єдиної у світі, присвяченої індивідуальному досягненню футболіста.

1975 • На фестивалі в Чикаго відбулась прем’єра фільму «Пролітаючи над гніздом зозулі» Мілоша Формана з Джеком Ніколсоном в головній ролі. Згодом він став лише другим фільмом в історії кінематографу, який отримав п’ять «Оскарів» в найпрестижніших категоріях, включаючи нагороду за як кращий фільм; єдиний раз в історії кіно «Пролітаючи над гніздом зозулі» отримав «Золотой глобус» в п’яти номінаціях.

1985 • Вперше за попередні вісім років зустрілись президент США і керівник СРСР — у Женеві Рональд Рейган і Михайло Горбачов провели триденні переговори, котрі стали початком пошуку спільних рішень для припинення гонки озброєнь і скорочення ядерних арсеналів обох країн.

У 1987 році на аукціоні за рекордну суму 5,5 мільйона доларів був проданий автомобіль “1931 Bugatti Royale”.

1989 – велика маніфестація в Києві: на Байковому цвинтарі перепоховали останки членів Української Гельсінкської групи Василя Стуса, Юрія Литвина та Олекси Тихого, перенесені з цвинтаря концтабору біля с. Кучино Пермської області

1995 • В другому турі президентських виборів у Польщі перемогу здобув Александр Квасневський, кандидат від Союзу демократичних лівих сил колишній комуніст, член партії Соціал-демократія Республіки Польща — він отримав 51.7% голосів виборців проти 48.3% голосів, поданих за президента Леха Валенсу.

1997 • О 19-46 за Всесвітнім часом з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида, взяв старт космічний човник «Колумбія», на борту якого в числі шести членів екіпажу як спеціаліст-дослідник знаходився полковник Леонід Костянтинович Каденюк. Він став першим космонавтом незалежної України. Політ тривав 15 діб 16 годин 35 хвилин і 1 секунду й успішно завершився 6 грудня.

У 2004 році сталася наймасштабніша бійка в історії американського спорту – між клубами НБА “Детройт Пістонс” і “Індіана Пейсерс”.

2004 • У «Будинку з химерами» архітектора Владислава Городецького, що на вулиці Банковій у Києві, урочисто відкрили музейно-культурний центр «Шедеври мистецтва України».

2009 • На екстреному саміті співдружності європейських держав в Брюсселі першим президентом Євросоюзу вибраний прем’єр-міністр Бельгії Герман ван Ромпей. Главою дипломатичного відомства Евросоюзаю стала британка, єврокомісар з питань торгівлі Кетрін Ештон (Catherine Ashton).

Тетяна КОНДРАТЬЄВА