Відверто дивує рішення сесії обласної ради від 29 жовтня поточного року про 2022-й як Рік Вінниччини. Здається, що цим рішенням посміялись над нашою історією, незалежністю держави, 30-річчя якої ми нещодавно помпезно відзначали.
І у пам’яті визрівають пророчі слова яскравого борця за незалежність України І.Світличного, якого називали табірною совістю. Висловлюючись про націю манкуртів і мовчазних жертв, він писав:
Я винен, браття. Всі ми винні,
Наш гріх судитимуть віки
За беріїв, за Соловки,
За чорні, зганьблені, злочинні,
Перегвалтовані роки…
Вслухаючись у ці пророчі сло-
ва, хочу запитати тих, хто ухвалював це нікчемне рішення: хто є правонаступником колишньої радянської імперії?
І за них же відповім: Російська Федерація, агресор, яка 8-й рік поспіль веде з нами війну, аби примусити Україну до покори, щоб створити нову імперію.
А для чого постановою 4 сесії Всеукраїнського центрального виконавчого комітету від 27 лютого 1932 року було створено Вінницьку область, аналогічно — інші області? Для організації хлібозаготівлі. І до чого це призвело? До голодомору 1932-33 років в Україні — геноциду українського народу.
То який ювілей ми маємо відзначати? Адже сьогодні маємо Вінницьку область у незалежній Україні, а не у колишній радянській імперії, до речі, територіально у іншому складі. І відтак відлік маємо вести від її незалежності. За логікою авторів постанови це свято сприятиме зростанню громадської активності та регіонального патріотизму і об’єднанню спільної ідеї любові до рідного краю. Якого саме?
До речі, нагадаю, що серед 26 країн, що визнали голодомор 1932-33 років в Україні геноцидом, Росії немає. То які ж пріоритети будемо вихваляти? Можливо, ті, коли очільники області та НКВС у 1932-37 роках, створюючи так звані «трійки», просили додаткову квоту у 3 тис. осіб у центральних органів влади для розстрілів «ворогів народу»?
Чи, можливо, говоритимемо про невинно замордованих голодом 1 млн 300 тис. (за даними доктора історичних наук, професора Іллі Шульги) жителів області.
Чи відмічатимемо встановлення на Вінниччині «чорних дощок», аби голодні жителі не могли виїхати з своїх сіл, аби знайти хліб? Таких було понад 400 українських сіл, 44 колгоспи та 42 села, усі села Брацлавського, Липовецького, Любарського, Немирівського, Станіславчицького, Чуднівського, Хмельницького, Тульчинського районів — у нашій області.
Чи пригадаємо факти канібалізму? Чи говоритимемо про те, що середній вік чоловіків в українському селі у 30-ті роки досягав 8 років, жінок — 10. Варто також нагадати, що, за підрахунками фахівців, від голоду, хвороб та репресій у 30-ті роки загинуло близько 15 млн жителів України, більшість з яких належали до активних, працездатних і завзятих прошарків сільського населення.
Чи відзначатимемо 90-річчя прийняття закону про «п’ять колосків», за яким було засуджено понад 20 тис. осіб? Всього у 1932 році за зрив хлібозаготівлі було репресовано понад 65 тис. осіб, з них майже 20 тис. розстріляно.
Тож, приймаючи такі рішення,
хоча б познайомились з Національною книгою пам’яті, де по Вінницькій області, до речі, вміщено дослідницький мартиролог невинно замордованих голодом жителів області. Можливо, це для них замість пам’ятних колосків з свічечкою будуть за наші кошти виготовлятись значки «Вінниччина – 90».
Дивує те, що є ювілейні дати: 100-річчя другого зимового походу, коли у поселенні Базар більшовиками було розстріляно 360 українських вояків, які відмовились перейти на бік Червоної Армії. Серед них, до речі, третина з нашої Ямпільщини. Але чи їм до цього, коли вони не брали участі у традиційних щорічних Стусівських читаннях, коли під час святкування 30-річчя відновлення незалежності України не поклали жодної квітки до меморіальних дощок перебування у Вінниці уряду УНР та члену цього уряду Д.Марковичу (зате Ю. Пілсудському — дві корзини у тональності польського стягу), не провели святкових заходів до 100–річчя перебування уряду УНР у Вінниці (перебував тричі), перейменували парк іменем М. Леонтовича, однак залишили пам’ятник українофобу М.Горькому, який вихваляв сталінські Соловки, замінили зупинку І. Франка на «Ліверпуль», ніби ансамбль «Бітлз» перебував у Вінниці, у місті масово зникають українські назви…
І виходить, що все це з ініціативи влади...
Як писав наш великий геній
Т. Шевченко: «Ми серцем голі догола». Його слова підтверджує І. Світличний:
В тюрмі, за гратами, в неволі
Мені приснилася… тюрма,
Але не ця,
Ні, грат нема,
Ні варти, І всього доволі,
І світ – ідилія сама,
І люди – стовпище моголів
З кокардами, а серцем голі:
Кричать, а мова в них німа,
Полуда очі заступила,
На світ їм глянути несила,
Все ждуть… початку чи кінця?
Відпущення гріхів чи страти?
І гупають об ребра–грати
Безвинно – заячі серця.
Отож думаймо, подоляни, що святкувати і кого обирати, аби нас всякі псевдопатріоти не заводили на манівці.
Володимир Лазаренко,
кавалер ордена Данила Галицького, член правління Вінницької обласної організації НСЖУ
Свободолюбний автор, чому ти не поважаєш боротьбу за власні права донецьких? Бо вони твої ідеологічні вороги? Свободи не було в УРСР і тепер нема. Була раніше червона диктатура а зараз бандерівська – ось і усе.
Дебіли!Середній вік 8 років!Це ж діти!То звідки ж бралась народжуваність?