Православна церква сьогодні листопада вшановує пам’ять шести апостолів: Ераста, Олімпу, Родіона, Сосіпатра, Куарта і Тертія. 23 листопада за релігійним календарем – день пам’яті мученика Костянтина, князя Грузинського. Він став однією з найвідоміших особистостей Грузії завдяки своїй доброті, благочестю, любові до ближнього, турботі про бідних та знедолених. Коли Констянтину виповнилося 85 років, до міста вторглися араби. Вони почали вбивати християн. Князь разом зі своїм сином перебував на чолі війська і потрапив у полон. Своє ув’язнення він переносив стійко та смиренно, і лише благав Бога, щоб той допоміг йому з честю винести всі випробування. Князя багато мучили. Спочатку він перебував у полоні в ланцюгах у столиці Аббасидів. Потім зазнав тортур із пропозицією відмовитися від віри задля порятунку життя. Констянтин не схилився перед арабами. Тому 10 листопада 858 року його стратили.

У цей день у світі відзначаються Міжнародний день акварелі, Свято собак і доброти “Wolfenoot”, Міжнародний день імідж-консультанта, Міжнародний день боротьби з безкарністю (,Дату обрали на честь того, що саме цього дня у Філіппінах в місті Ампатуан викрали та знищили 58 людей, з яких 32 представники ЗМІ та журналісти. Мета свята – привернути увагу до проблеми тих, хто зазнав тиску або погроз за використання свого права на свободу слова.)

23 листопада увійшло до історії людства такими подіями:

1407 • В Парижі за наказом герцога Бургундії Жана Безстрашного вбито брата короля Людовика, герцога Орлеанського, що стало приводом до громадянської війни між двома гілками династії Валуа, бургіньйонами і арманьяками, за вплив на психічно хворого французького короля Карла VI. Вона тривала три десятиліття, суттєво ослабивши Францію, яка виявилась не в змозі протистояти Англії, що поновила бойові дії в ході Столітньої війни.

1499 • У Лондоні повішено Перкіна Варбека, фламандського авантюриста, котрий видавав себе за Річарда, герцогоа Йоркського, сина англійського короля Едуарда IV. Життя Перкіна Варбека відоме зі слів придворних істориків переможців, Тюдорів, але нема ніяких достовірних даних про те, чи дійсно вижив Річард, герцог Йоркський в застінках Тауера і чи це саме він, а не самозванець Варбек здійснив у 1497 році спробу захоплення влади в Англії.


У 1852 році в Англії були введені перші поштові скриньки.

1868 • Француз Луї Дюко дю Орон запатентував «трихромію» — фотопроцес повного циклу, що включав зйомку негативів через зелений, помаранчевий та фіолетовий світлофільтри, їх позитивний друк на трьох тонких желатинових пластинах і їх наступне з'єднання для отримання повнокольорового зображення.

23 листопада 1869 року був спущений на воду один з найкрасивіших вітрильних кораблів, легендарний кліпер "Катті Сарк" - єдиний класичний чайний кліпер, що зберігся до наших днів. Названий на честь короткої сорочки відьми Ненні з віршованої повісті Роберта Бернса "Тем о'Шентер", корабель був спроектований Геркулесом Лінтоном. З 1938 року кліпер став навчальним судном. А в 1954 році "Коротка сорочка" оселилася в сухому доці в Грінвічі під Лондоном і стала музеєм. Але в травні 2007 року "Катті Сарк" серйозно постраждав від пожежі. На щастя, більше половини всіх елементів корабля на той момент часу були зняті з судна для реконструкції. Реставрація "Катті Сарк" зайняла майже п'ять років кропіткої роботи кращих майстрів королівства і зажадала 50 млн фунтів витрат. Свою підтримку у відновленні національного символу Великобританії надав і уряд країни. У 2012 році королева Єлизавета знову відкрила для відвідування відновлений легендарний кліпер. Сьогодні "Катті Сарк" є популярною туристичною визначною пам'яткою. Поруч з нею розташовані Грінвіч парк, Національний морський музей, колишній Грінвіцький госпіталь. На честь кліпера названий сорт віскі із зображенням судна на етикетці.

1889 • В салуні "Пале-Роял" в Сан-Франциско встановлено перший у світі музичний автомат. Пристрій, зконструйований Луїсом Глассом, представляв собою фонограф Едісона з чотирма змінними свинцевими трубками, на котрих було записано музичні композиції, які можна було відворювати після кидання клієнтом 5-центової монети у спеціальну щілину. За перші півроку експлуатації музичний автомат приніс власнику салуну прибуток в 1 тисячу доларів.

1918 - початок висадки військ країн Антанти в Севастополі, Одесі і Новоросійську Армада союзників складалася з 10 лінкорів, 9 крейсерів, 12 міноносців, багатьох транспортних і допоміжних суден. Незабаром Енно оголосив у одеських газетах заяву, в якій говорилося: "Держави Антанти через свого уповноваженого, французького консула в Києві, заявляють, що вони вирішили не допускати ніякого порушення в справі відновлення порядку та реорганізації Росії, яку розпочали російські патріоти і яку підтримують союзники... А щодо південної Росії, держави Антанти стверджують свою непохитну волю підтримати в ній порядок. Ця непохитна воля в найближчому часі буде підтримана збройною силою в такій кількості, як того вимагатимуть обставини".

До кінця грудня в чорноморських портах від Одеси до Новоросійська висадилися дві французькі дивізії, а також англійські, грецькі, румунські й польські частини загальною чисельністю близько 60 тис. чоловік.

Попередні плани союзників були іншими. Денікін наполягав, аби вони надіслали не менш 18 дивізій. Керівництво Антанти вирішило "обмежитися" 12—15 дивізіями, щоб мати змогу зайняти основну частину України, зокрема Київ і Харків. Таким масштабам окупації перешкодило те, що з'явилася сила, якої раніше не існувало,— Директорія

У 1921 році президент США Уоррен Хардінг заборонив лікарям прописувати хворим пиво як ліки і обходити тим самим "сухий закон".

У 1923 американський винахідник і підприємець, підполковник Армії США, засновник компанії з виробництва бритв "Schick Dry Shaver" Якоб Шик запатентував першу електробритву.

У 1934 році на центральних дорогах Америки і Європи стали встановлювати недавно винайдені світловідбивачі для розділових смуг.

У 1935 році американський дослідник Лінкольн Еллсворт вперше пролетів на літаку через всю Антарктиду, від моря Уедделла до моря Росса.

1936 • Німецькому публіцисту Карлу фон Осецькому, видавцю журналу "Ді вельтбюне", присуджено Нобелівську премію миру. Після втручання німецького посла Комітет з Нобелівських премій відкликав свою нагороду, а Осецький був поміщений в концентраційний табір.

1940 • Румунія приєналась до Троїстого союзу (Німеччина — Італія — Японія).

1943 • У Франції при спробі арешту гестапівцями загинув керівник підпільної організації "Фермери" англієць Майкл Тротобас. Після Другої Світіової війни було засновано спеціальну медаль "Відзнака капітана Мішеля", котрою нагороджувались бійці фрацузького Руху опору.

1946 • Після припинення мирних переговорів між Францією і представниками комуністичних сил Північного В'єтнаму французькі бойові кораблі піддали обстрілу в'єтнамське місто Хайфон, в якому загинуло майже 6 тисяч жителів. Це стало початком збройного конфлікту, котрий 19 грудня переріс в Першу індокитайську війну і перетворився в найбільш тривале збройне протистояння 20-го століття.

У 1954 році в США "Дженерал Моторс" випустив свій 50-мільйонний автомобіль - позолочений спортивний двомісний закритий "Шевроле".

1955 • Указом президії Верховної ради СРСР у країні легалізовано аборти, що стало наслідком усвідомлення неможливості підвищити природній приріст населення адміністративно-репресивними методами. Подальші заходи з охорони материнства та поліпшення соціального захисту жінок, утім, не призвели до суттєвого зростання рівня народжуваності.

1957 • У Мілані у видавництві Джанджакомо Фельтрінеллі вийшло перше видання роману «Доктор Живаго» російського письменника Бориса Пастернака. В 1958 році за цей роман Пастернак отримав Нобелівську премію з літератури. В СРСР роман був опублікований лише через тридцять років — в 1988 році.

1979 • У Великобританії за виготовлення бомби і організацію вибуху, що вбив три місяці перед тим лорда Маунтбаттена, засуджено на довічне ув'язнення Томаса МакМахона, члена Ірландської Республіканської Армії (ІРА), керівника підрозділу Південна Бригада, винного у загибелі більше 100 британців. Загибель Маунтбаттена, героя Другої Світової війни, кузена королеви Єлизавети, стала першою із терористичник атак на членів королівської родини, здійснених ІРА, котра домагалась звільнення Північної Ірландії і її об'єднання із Республікою Ірландія. МакМахон був звільнений з ув'язнення в 1998 разом з іншими терористами ІРА в рамках проведенних Лондоном заходів з пошуку мирних рішень проблем Ольстера.

1980 • В результаті землетрусу силою 6,8 балів за шкалою Ріхтера на півдні Італії загинуло майже 3 тисячі чоловік, поранено більше 3 тисяч і 200-ми тисячами осіб втрачено житло.

У 1981 році в Китаї був дозволений приватний бізнес. Став можливим початок світової експансії китайських товарів

1989 - початок силового протистояння Грузії й Південної Осетії.

Грузинські націонал-патріоти на чолі зі Звіадом Гамсахурдія організували багатотисячну ходу на Цхінвалі. Група південноосетинської молоді перекрила дорогу біля в'їзду в місто і зупинила колону автобусів і легкових машин, що прямували з Грузії

1990 - Верховна Рада СРСР надала надзвичайні повноваження президенту Горбачову для підтримки порядку в країні

1990 - постановою ВР РРФСР схвалена музика Державного гімну Росії, в основу якої було покладена мелодія "Патріотичної пісні" Михайла Глінки

1994 — під час експедиції спортсменів альпіністського клубу «Одеса» в Гімалаї встановлено прапор України на вершині Чоґорі К2 (8611 метрів).

1996 - закінчення першої війни в Чечні: глава російського уряду Віктор Черномирдін та президент Чеченської республіки Ічкерія Аслан Масхадов підписали "Тимчасову угоду про основи відносин між РФ і ЧРІ". Виведення федеральних військ із Чечні згідно з указом президента Єльцина

2003 - після масових вуличних протестів проти сфальсифікованих результатів парламентських виборів президент Грузії Едуард Шеварднадзе оголосив про свою відставку. Перемога революції троянд

2006 - після отруєння російськими спецслужбами у Лондоні помер Олександр Литвиненко - шпигун, який перейшов на бік опозиціонера Бориса Березовського

Тетяна КОНДРАТЬЄВА