Православна церква 30 листопада вшановує пам’ять святителя Григорія Чудотворця, єпископа Неокесарійського. Народився святий в Неокесарії, навчався в Олександрії, довго проживав в пустелі, захищав всіх знедолених і християн під час гонінь. Григорій Чудотворець відомий тим, що вмів нести в народ слово Боже. Саме завдяки його проповідям віру Христа прийняло чимало людей. Цікаво, що коли він вступив на кафедру, в Неокесарії проживало всього 17 християн, а перед його смертю залишилося в місті тільки 17 язичників. Інші назви свята: “Григорій”, “Никон”, “Зустріч Сівера”, “Передзим’я”. Ще день називали “Зимовказівником”, так як він визначав, яка буде погода взимку.

У цей день у світі відзначаються Всесвітній день домашніх тварин, Міжнародний день комп’ютерної безпеки (захисту інформації), Всесвітній день слонів “Слоноуін”, День пам’яті жертв застосування хімічної зброї, Міжнародний день “Міста за життя”.В Україні – День радіотехнічних військ ЗСУ.

30 листопада увійшло до історії людства такими подіями:

У 1609 році Галілео Галілей представив науковій раді першу карту місячної поверхні.

1700 – Під Нарвою відбулася одна з перших великих битв Великої Північної війни, в якій близько 11 тисяч шведів під керівництвом 18-літнього короля Карла XII завдали нищівної поразки 40-тисячній московській армії Петра I, змушеній капітулювати. Так плачевно для Росії почалася Північна війна, затіяна Петром І з метою отримати вихід до Балтійського моря (тривала до 1721 р.).

Ця поразка змусила Петра докорінно реформувати російську армію

1763 – Універсалом гетьмана Кирила Розумовського в Україні запроваджено суди — земські (для цивільних справ), гродські (для кримінальних) та підкоморські (для земельних); Генеральний суд став найвищою апеляційною інстанцією.

1786 – Великий князь Тоскани Пьєтро Леопольдо I Габсбург ввів у дію новий кримінальний кодекс, яким вперше в сучасній історії була заборонена смертна кара і тортури ув’язнених; за його наказом були також знищені всі пристрої для страти.

1853 – у Синопській морській битві російська ескадра під командуванням віце-адмірала Нахімова розгромила чисельно більшу турецьку ескадру і забезпечила панування російського флоту на Чорному морі . У цій битві вперше була застосована бомбічна артилерія – що стріляла розривними снарядами

1867 - почав роботу Одеський маяк - перший електричний на теренах Російської імперії

У 1872 році в Глазго відбувся перший офіційний міжнародний матч з футболу. Грали Шотландія і Англія, все закінчилося нічиєю.

1876 - В Мікенах німецький археолог Генріх Шліман знайшов останню з п'яти золотих поховальних масок середини 2 тисячоліття до н. е., відому як «Маска Агамемнона», названу на честь напівлегендарного царя Мікен, брата царя Лакедемона Менелая.

1876 - росіянин Павло Яблочков отримав патент на створення трансформатора. Відтак цей день вважається датою народження першого трансформатора

1886 - В паризькому залі для оперет, пантомім, водевілів і політичних мітингів Фолі-Бержер відбулось перше рев'ю за участю жінок в досить відвертих костюмах. В 1890-х роках Фоллі-Бержер стало найпопулярнішим в Парижі стриптиз-шоу, котре складалось з 40 номерів з використанням до 1000 костюмів і участю близько 200 чоловік лише обслуговуючого персоналу.

1918 - Острів Ісландія визнаний Данією незалежним і пов'язаним з нею лише особистою унією. 17 червня 1944 року Ісландія вийшла із союзу з Данією і була проголошена республікою.

1922 - В Туріні (Італія) у спектаклі "Даніель" 78-річна Сара Бернар востаннє вийшла на сцену.

1936 - В Лондоні пожежею знищено унікальний Кришталевий палац, збудований в 1851 році за проектом Джозефа Пекстона для проведення I Всесвітньої виставки.

1939 - Нападом Радянського Союзу на Фінляндію почалась Радянсько-фінська війна, котра отримала назву "зимової". Цього дня радянська авіація почала бомбардування Хельсинкі, а Червона Армія — наступ на фронті від Балтійського до Баренцевого моря силами чотирьох армій. Зимова війна закінчилась 12 березня 1940 року підписанням мирного договору, за яким Фінляндія погодилась на втрату 11% своєї території.

1943 - на Тегеранській конференції президент США Франклін Рузвельт, прем'єр-міністр Великої Британії Уїнстон Черчілль і радянський лідер Йосип Сталін запланували на червень 1944 р. вторгнення в Європу під кодовою назвою "Операція Оверлорд"

1954 - В містечку Силакауга, штат Алабама, випав метеоритний дощ, що складався з тіл вагою до 4-х кілограмів і діаметром до 15 сантиметрів. Декілька з них пробило покрівлю одного з будинків і поранило Елізабет Ходжес. Незважаючи на великий розмір метеоритів, вона відбулась лише синцями спини і ніг. Це - перший задокументований випадок нанесення збитку людині позаземним об'єктом.

У 1982 році був випущений найбільш продаваний альбом в історії музики - Thriller Майкла Джексона.

1993 - Борис Єльцин підписав указ "Про Державний герб Російської Федерації" (двоголовий золотий орел під трьома коронами на червоному щиті)

1996 — створено Державну митну службу України.

1998 - 32-річний Любко Георгієвскі, зайнявши крісло глави уряду Македонії, став наймолодшим прем'єр-міністром у світі.

1999 - У Сіетлі (США) відбулись сутички з поліцією 40 тисяч демонстрантів, що намагались зірвати триденну зустріч Світової Організації Торгівлі за участю представників 135 держав. Мер міста Пол Шелл був змушений оголосити в місті надзвичайний стан, а губернатор Гарі Лок дав санкцію на патрулювання Сіетлу беззбройними загонами національної гвардії.

2004 - на "синьому" мітингу в Донецьку дружина Віктора Януковича Людмила виступила із промовою про "наколоті апельсини" й "американські валянки на Майдані". Ці фрази стали одними з найпопулярніших і найбільш згадуваних у ЗМІ

2013 - У Києві силами міліцейського спецпідрозділу «Беркут» відбувся розгін протестувальників на Майдані Незалежності. Жорстокість, свавілля правохоронців і застосуванням невиправданої фізичної сили щодо близько 400 протестувальників та журналістів, які висвітлювали події, викликала осуд з боку великої частини суспільства і надали наступним протестам нового змісту, змістивши акцент протестів із проєвропейського на антиурядовий, а також додавши їм масовості.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА