Православна церква 17 грудня вшановує пам’ять святої Варвари Іліопольської. Вона є заступницею вагітних жінок і тих, хто молиться про здоров’я дітей.  Великомучениця Варвара була страчена 17 грудня 306 року нашої ери. Катом став її батько-язичник, який не зміг прийняти той факт, що його дочка сповідує християнство. Варвара народилася в знатній сім’ї в Малій Азії. В ранньому дитинстві дівчинка втратила матір, тому її вихованням повністю займався батько, Діоскор. Варвара вирізнялася надзвичайною вродою, а тому її довгий час ховали від людських очей. Батько навіть побудував вежу, в якій жила дівчина без можливості покидати її. З маленьких вікон вежі Варвара постійно споглядала на навколишній світ, який вражав її своєю красою. В той самий час дівчина часто задумувалася, хто міг створити природу. Коли дівчина вступила в юнацький вік, до неї почали свататися багаті чоловіки, але вона всім відмовляла. Батькові ж Варвара кожного разу відповідала, що не збирається виходити заміж. Щоб змінити погляди дочки, Діоскор відпустив її на вулиці міста, де вона й познайомилася з християнами. Варвара почула розповіді про Єдиного Бога, таємно прийняла хрещення якраз тоді, коли відбувалися постійні гоніння християн. Одного разу в помісті велося велике будівництво, і Варвара попросила зробити третє вікно, яке вона назвала на честь Пресвятої Богородиці. Коли про це дізнався батько, то так розлютився, що відвів свою дочку на суд до місцевого правителя. Діоскор привселюдно зрікся Варвари, адже вона почала поклонятися християнському Богу. Далі над Варварою почалися катування. Спочатку її побили воловими жилами, потім розтерли рани грубою волосяницею. Сталося диво і всі рани на тілі дівчини зникли, проте тортури від цього лише посилилися. В кінці-кінців власний батько відрубав Варварі голову.

У цей день у світі відзначаються День аутсайдера, Міжнародний день захисту секс-працівників від насильства і жорстокості. Дату обрали після того, як її запропонувала відома сексологиня та порноактриса Енні Спрінкл. 2001 року відбувся Всесвітній конгрес працівників сексуальної індустрії у Венеції, під час якого обговорювали проблеми, які можуть виникати в сфері цієї діяльності та шукали шляхи їх вирішення. Також на цьому конгресі створили символ Міжнародного дня захисту секс-робітниць від насильства та жорстокості – червону парасольку. Кожного року у Венеції 17 грудня відбувається “Марш червоних парасольок” на честь події.

В Україні – День працівника державної виконавчої служби.

17 грудня увійшло до історії людства такими  подіями:

1538 рік  – Папа Римський Павло III відлучив від Церкви англійського короля Генріха VIII; Раніше Генріх порвав із Папським престолом і проголосив англіканську церкву – через те, що Папа не дозволяв йому розлучитися з першою дружиною Катериною Арагонською.

1668 рік  – під час старшинської ради в Новгороді-Сіверському Дем’ян Многогрішний стає гетьманом; Його повноваження були підтримані у березні наступного року на генеральній раді у Глухові, коли він виголосив присягу на вірність Олексію Михайловичу у присутності царського представника.

1770 – цього дня в Бонні батьки Йоганн та Марія Магдалена похрестили сина – майбутнього композитора Людвіга ван Бетховена, який народився напередодні.

1788 – під час російсько-турецької війни російські війська під командуванням князя Григорія Потьомкіна штурмом оволоділи турецькою фортецею Очаків

1790 рік  – у Мексиці знаходять камінь з календарем ацтеків; «Камінь Сонця» — базальтовий монолітний диск діаметром 3,5 метра і вагою 24,5 тонни, на якому символічно зображується ацтецька космогонія і сонячний культ. Нині зберігається в Національному музеї антропології, Мексика

1819 – Конгрес у Санта-Фе де Богота із 26 делегатів, які представляли Венесуелу та Нову Гранаду, обрав Сімона Болівара президентом об’єднаної країни, яка отримала назву Колумбія. Вона стала першою спробою створити єдину латиноамериканську державу, проте Болівар не знайшов підтримки цієї ідеї і в 1831 після його відставки Колумбія розпалась на Венесуелу, Еквадор і Республіку Нова Гранада.

1872 рік  – у приміщенні школи сестер Ліндфорс відбувається перша вистава українського музичного театру в Києві (“Чорноморці”);

1897 рік  – на Харківському паровозобудівному заводі створили перший український паровоз;

У 1903 році в цей день був здійснений перший політ літака братів Райт. Історія події наступна: у серпні 1896 року американські велосипедні механіки і піонери авіації брати Уілбер і Орвілл Райт дізналися про загибель німецького винахідника Отто Лілієнталя, який розбився під час польоту на своєму планері. Саме ця звістка зміцнила їх в думці створити літальний апарат важче повітря, забезпечений двигуном і системою управління. І ось 17 грудня 1903 року вогким похмурим ранком на піщаній косі Кітті-Хок біля Атлантичного узбережжя США, поблизу містечка Кілл-Девіл-Хілл (штат Північна Кароліна), брати Райт вперше успішно випробували свій літальний апарат. Аероплан “Флайєр” підняв у повітря Орвілл. Машина з 12–сильним бензиновим “движком” протрималася в повітрі 12 секунд, протягом яких на висоті 2,5-3,5 м подолала відстань 39 метрів. Того ж дня було здійснено ще три польоти.

1917 рік – Українська Центральна Рада отримує урядову телеграму з Петрограда від Ради Народних Комісарів, в якій зазначається, що уряд радянської Росії “визнає Українську Народну Республіку”;Водночас до Центральної Ради було висунуто ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал та припинити роззброєння радянських військ та Червоної гвардії. Цей ультиматум, що був розцінений як втручаня у внутрішні справи УНР, був відкинутий з’їздом Рад селянських, робітничих і солдатських депутатів.

1917 рік – розпочинає роботу Всеукраїнський з’їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду; Попри зусилля більшовиків визнали Українську Центральну Раду «тимчасовим правомочним законодавчим органом революційної демократії України», висловили їй «цілковите довір’я» та пообіцяли «свою рішучу піддержку».

1919 – У Ризі за підтримки російських комуністів та В.І. Леніна була проголошена Латвійська Соціалістична Радянська Республіка. Головою уряду був призначений колишній нарком юстиції РСФСР Петро Стучка. у серпні 1919 року більшовицький уряд Стучки був повалений, а сам він втік до Москви.

1920 рік – летовище Схіпгол в Амстердамі почали використовувати для прийому літаків цивільної авіації (нині це головний аеропорт Голландії);

1926 – у СРСР проведено другий всесоюзний перепис населення

1929 – зруйновано Чудів монастир у Москві. На його місці потім зведуть будівлю президії Верховної Ради СРСР

1957 рік – США проводять перше успішне випробування міжконтинентальної балістичної ракети “Атлас”;

1961 – “операція “Віджай”: вторгнення індійських військ у Гоа задля звільнення цього регіону-анклаву від португальського панування. Воєнні дії тривали 36 годин і завершили 451-річний період португальського колоніального правління в Гоа

1962 рік – відбувається перший виступ Beatles на телебаченні, їх показали на каналі Granada TV, де вони виконали пісню “Love Me Do”;

1973 – кінорежисер і громадський діяч-дисидент Сергій Параджанов заарештований у Києві за звинуваченням у мужолозтві із застосуванням насильства (ст. 122 Кримінального кодексу Української РСР, ч. 1, 2). Згодом митець був засуджений до п’яти років ув’язнення і  частину покарання відбував у Стрижавській колонії на Вінниччині.

У 1976 році було відкрито першу ділянку Куренівсько-Червоноармійської лінії Київського метрополітену з трьома станціями: “Площа Калініна” (нині “Майдан Незалежності”), “Поштова площа”, “Червона площа” (нині “Контрактова площа”).

1984 рік – Генеральна Асамблея ООН ухвалює резолюцію “Про неприпустимість політики державного тероризму та будь-яких дій держав, які спрямовані на підрив суспільно-політичного устрою в інших суверенних державах”;

1986 рік – у Кембриджському шпиталі вперше в історії медицини здійснюють одночасну пересадку серця, печінки та легенів;

У 1989 році на телеканалі FOX (США) була показана перша серія мультсеріалу “Сімпсони”. Це – найдовший в історії американського телебачення анімаційний серіал. Він складається з 671 серіїю  У вересні 2019 року почалася трансляція 31 сезону серіалу. Шоу викликало бурхливі дискусії. Тим не менш, “Сімпсони” отримали безліч нагород,. 14 січня 2000 року на честь серіалу була відкрита зірка на Алеї слави в Голлівуді. За оцінками експертів журналу “Тайм”, серіал удостоївся титулу кращого телевізійного шоу 20 століття.

1990 рік – у Москві починається IV з’їзд народних депутатів СРСР, у перший же день якого прозвучала вимога відставки президента Михайла Горбачова; В ході гострої політичної боротьби, що засвідчила повний розрив Горбачова з реформістськими радикальними колами, були прийняті рішення, направлені на посилення президентської влади — замість самостійної Ради міністрів створено підконтрольний президенту Кабінет міністрів на чолі з Валентином Павловим, запроваджено пост віце-президента (під відвертим тиском Горбачова на нього обрано профспілкового лідера Геннадія Янаєва), ліквідовано дорадчий орган Президентську раду. Натомість створено Раду безпеки і прийнято закон про референдум, для підведення юридичної бази під намір наступного року провести загальносоюзний референдум про майбутнє СРСР.

1995 – В Чеченській республіці одночасно з виборами в Державну думу Росії проведено вибори глави республіки — перемогу отримав Доку Завгаєв.

1996 – у Чечні сепаратисти розстріляли велику групу співробітників госпіталю в селі Нові Атаги, які представляли Міжнародний Червоний Хрест

1996 рік – в Лімі (столиця Перу) члени ліворадикального руху Тупак Амару захопили в заручники 490 високопоставлених гостей посла Японії і погрожували їх убити, поліція змогла визволити заручників тільки через 5 місяців; Поліція оточила будинок і терористи погодились випустити 170 жінок та людей старшого віку, але попередили, що розстріляють решту 320 осіб, якщо їхні вимоги не будуть виконані, — звільнити з ув’язнення 400 членів руху Тупак Амару. Серед заручників були вищі державні, урядові і партійні діячі Перу, брат президента країни, посли багатьох держав.

1998 – США і Великобританія завдали авіаційні удари по Іраку у зв’язку з його відмовою співробітничати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Протягом доби по Іраку було випущено 200 ракет, в результаті чого загинуло двоє і поранено 30-х людей. Через  складність міжнародної ситуації голосування щодо імпічменту президента Клінтона, що мало відбутись в Платі представників Конгресу США наступного дня, було перенесене мінімум на 24 години.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА