Православна церква 21 грудня вшановує пам’ять святої мучениці Анфіси Римської та преподобного Патапія. У народі Анфісу прозвали Рукодільницею, в цей день дівчатам належало займатися цим видом домашньої праці. Свята Анфіса була дружиною римського сановника, вірила в Господа і сповідувала християнство. Одного разу дружина градоначальника порадила Анфісі прийняти хрещення аріїв – людей, які заперечували єдність Бога-Отця і його Сина. Анфіса відмовилася, за це її звинуватили в наклепі і спалили на багатті.

У цей день у світі відзначаються День всесвітньої насолоди, День зимового сонцестояння, Ця доба відрізняється найменшою кількістю світлих годин. Ця ніч є найдовшою за весь рік. Тривалість світлового дня є дуже важливою для всіх живих істот на нашій планеті. Дата офіційного святкування дня зимового сонцестояння була запроваджена ще Гаєм Юлієм Цезарем. День зимового сонцестояння в давні часи вважали магічним і дуже важливим. Тому існували навіть особливі традиції і повір’я. В різних культурах сприймали його по-різному. Але більшість народів вважають День зимового сонцестояння символом початку нового життя, відродження, повороту до нового. Давні слов’яни саме на День зимового сонцестояння святкували язичницький Новий рік.

А ще сьогодні День народження баскетболу, день народження кросворду, День прийняття Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації.

До Нового року всього 10 днів

21 грудня увійшло до історії людства такими подіями:

69 • Римський сенат надав 60-літньому Титу Флавію Веспасіану, командуючому римськими військами в Сирії і Палестині, повноваження августа, що поклало край громадянській війні, в якій на владу в Римській імперії крім Веспасіана, засновника династії Флавіїв, претендували Сервій Сульпіций Гальба, Авл Вітелій і Марк Сальвій Отон.

640 • Після семимісячної облоги мусульмани захопили Вавилон.

1237 – татарські війська хана Батия взяли приступом і спалили Рязань

1610 – під Калугою убитий претендент на російський престол – самозванець Лжедмитрій II. Його зарубав шаблею князь Урусов – друг касімовського хана Ураза-Магомета, якого Лжедмитрій наказав утопити

1620 • В районі майбутнього міста Плімут (нині — штат Массачусетс) з корабля “Мейфлауер”, що відплив з Британії 16 вересня, висадились перші пілігріми — 102 пуританина, що прямували до Америки в пошуках захисту від релігійного переслідування на батьківщині. За час подорожі померла лише одна людина, Вільям Баттен, а Елізабет Гопкінс народила хлопчика, котрого було названо Океанас. В 1637 році населення Плімута вже склаало 549 чоловік.

1846 – шотландський хірург Роберт Лістон провів першу в Європі хірургічну операцію під анестезією – ампутацію стегна пацієнтові Джеймсу Черчіллю під ефірним наркозом

У 1891 році в залі навчального центру християнської Молодіжної асоціації в Спрінгфілді (штат Массачусетс, США) відбувся перший в історії баскетбольний матч. Гра була придумана вчителем фізкультури Джеймсом Нейсмітом. Правила гри, які написав Нейсміт, складалися з 13 пунктів. Більшість з них діють і донині. Цю дату вважають неофіційним днем народження баскетболу. У першій грі взяли участь дві команди по 9 осіб. Поступово популярність нової гри стала набирати обертів. У 1893 році кошики замінили залізними кільцями з сіткою. У 1894 році в США були видані перші офіційні правила баскетболу. У 1897 році склад команди обмежили 5 гравцями. У 1920-і роки почали активно створюватися національні федерації баскетболу, проводитися перші міжнародні зустрічі. А в 1932 році в Женеві була створена Міжнародна Федерація баскетбольних асоціацій.

У 1898 році П’єр і Марі Кюрі відкрили радій. Подружня пара П’єр і Марія Кюрі – перші фізики, які досліджували радіоактивність елементів. Вчені стали лауреатами Нобелівської премії з фізики за зроблений внесок у розвиток науки. Після смерті Марія Кюрі отримала Нобелівську премію з хімії за відкриття самостійного хімічного елемента – радію.

1899 – у Росії вийшов перший номер журналу “Огоньок”

У 1913 році в нью-Йоркській газеті “New York World” був опублікований перший в історії кросворд, його упорядником є Артур Вінн. Назва походила від двох англійських слів: “cross” (слово) і “word” (буква). Книга рекордів Гіннеса називає датою народження першого кросворду саме 21 грудня 1913 року, хоча американський журналіст Артур Вінн, який склав свою головоломку для “New York World”, не єдина людина, яка претендує на право вважатися винахідником популярної у всьому світі головоломки. Право США бути родоначальниками кросворду оскаржують Великобританія і ПАР. Англійці стверджують, що подібні головоломки друкувалися в “Times” ще в кінці 19 століття. У ПАР запевняють, що на початку 20 століття людина на ім’я Віктор Орвілл, відбуваючи тюремний термін, надіслала з в’язниці в редакцію газети Кейптауна головоломку, за своєю суттю схожу на кросворд, яка і була опублікована в газеті, отримавши популярність серед читачів.

1925 • У Москві у приміщенні Большого театру відбувся офіційний прем’єрний перегляд фільму Сергія Ейзенштейна “Броненосець “Потьомкін” про революційні події в Одесі 1905 року.

1936 – у Німеччині провели випробування першого бомбардувальника “Юнкерс”

У 1937 році відбулася прем’єра першого повнометражного мультфільму Уолта Діснея “Білосніжка і сім гномів”.

1958 • Через три місяці після прийняття нової конституції герой Другої світової війни, дворазовий глава уряду Шарль де Голль обраний 18-м президентом Франції. Проведені за його ініціативи реформи заклали основи нового політичного устрою країни, відомого як П’ята республіка, що діє у Франції й по сьогодні.

У 1968 році США здійснили успішний запуск космічного корабля “Аполлон-8”. Це була перша пілотована експедиція до Місяця. 24 грудня корабель увійшов у навколомісячну орбіту і здійснив навколо супутника 10 обертів, під час яких було проведено його телезйомку і фотогорафування — американські астронавти стали першими людьми, які на власні очі побачили обернену сторону Місяця. 27 грудня екіпаж “Аполлона-8” успішно приземлився у води Тихого океану.

У 1970 році в Овальному кабінеті Білого дому відбулася зустріч президента США Ніксона і легендарного співака Елвіса Преслі, обставини якої згодом були показані в художньому фільмі “Елвіс зустрічає Ніксона” (1997).

1972 • ФРН і НДР підписали угоду про принципи взаємостосунків, одним із пунктів якої було визнання Західною Німеччиною Німецької Демократичної Республіки як самостійну державу.

1975 • У Відні група німецьких і арабських терористів під керівництвом Карлоса Шакала напала на штаб-квартиру Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК). У заручниках опинилися 70 чиновників, у тому числі 11 міністрів провідних країн. Терористи вивезли їх на літаку в Алжир, де випустили, отримавши викуп (називають від 20 до 50 мільйонів доларів)Називаючи свою групу «Армією арабської революції», Шакал зажадав виступити по радіо із антиізраїльським зверненням і надання реактивного літака для вильоту за кордон. Австрійські власті виконали ці вимоги, і після приземлення у Алжирі всі заручники були звільнені. Після цього інциденту засідання ОПЕК не проводились протягом наступних 25 років.

У 1988 році відбувся перший політ літака Ан-225 “Мрія”.

1988 • В результаті терористичного акту над шотландським містом Локербі був підірваний літак «Боїнг-747-121» авіакомпанії «Pan American», який здійснював регулярний рейс з Лондону до Нью-Йорку. Через тринадцять років за звинуваченням у терористичному акті, що призвів до загибелі 270 людей, на довічне ув’язнення був засуджений співробітник лівійських спецслужб Абдель Аль-Меграхі, а в 2003 році Лівія визнала відповідальність своїх офіційних осіб за вибух літака над Локербі і виплатила по 10 мільйонів доларів родині кожного загиблого в обмін на повне зняття економічних санкцій.

1991 • Як останній крок в процедурі ліквідації Радянського Союзу як держави, керівники 11-и з 15 колишніх радянських республік — Азербайджан, Білорусія, Вірменія, Казахстан, Киргизія, Молдавія, Росія, Таджикистан, Туркменія, Узбекистан і Україна — підписали в Алма-Аті (Казахстан) Декларацію про утворення Співдружності Незалежних Держав. Лише Грузія, котра переживала труднощі громадянської війни, і прибалтійські держави Латвія, Литва та Естонія, відмовились приєднатись до СНД. Столицею нового наддержавного утворення було обрано Мінськ. Для Михайла Горбачова утворення СНД стало останнім сигналом для усвідомлення того, що держава, першим президентом якої він був, перестала існувати. Через чотири дні він подав у відставку.

1996 • Компанія Apple Computers повідомила, що її співзасновник (1977) і колишній керівник Стівен Джобс, звільнений з посади в 1985 році “за дезорганізацію і розвал роботи”, знову повретається у компанію, що переживала вкрай скрутні фінансові часи із-за ряду невдалих вартісних проектів. Зайнявши посаду консультанта, Джобс зумів зупинити спад виробництва, добився отримання значних інвестицій, і в 1997 році був призначений виконуючим обов’язки керівника Apple.

2001 • В прокат вийшла стрічка «Ігри розуму» з Раселом Кроу у головній ролі. Фільм поставлений Роном Говардом і розповідає про життя Джона Неша, лауреата Нобелівської премії з економіки. Фільм отримав чотири «Оскара» (кращий фільм, адаптований сценарій, режисура, актриса другого плану — Дженніфер Коннеллі), нагороду «Золотий глобус» і був відзначений декількома призами BAFTA.

2005 • Елтон Джон і його бойфренд Девід Ферніш одружилися. Це був один із перших гомосексуальних шлюбів у Великобританії. На весільну церемонію у Вінздор були запрошені найближчі друзі та родичі. Ввечері в маєтку Беркшир відбувся банкет, куди було запрошено більше 700 гостей.

2007 – до Шенгенської зони увійшло ще дев’ять країн Європейського Союзу – Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта

У 2012 році вперше в історії YouTube та Інтернету кількість переглядів одного відеокліпу перевищила 1 мільярд разів. Цим відео став кліп південно-корейського виконавця PSY “Gangnam Style”.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА