53 дітей-спортсменів дивом вдалося евакуювати. Чому вони там були? Чому їх поселили в ще не зданому готелі? Це вже не перша смерть в цьому готельно-ресторанному комплексі. Там у квітні стало зле заступнику голови Вінницької ОДА Олександру Крученюку. Лікарі констатували смерть.
На цей час орендарка споруди, що горіла, Жанна Орчинська — під цілодобовим домашнім арештом. За життя ще однієї 19-річної офіціантки борються медики лікарні «швидкої допомоги». Двоє померлих…
Популярний заміський готель хтось підпалив через помсту? Необережне поводження з вогнем? Чи порушення техніки безпеки власниками, орендарями та персоналом? Журналісти «33-го» спробували розібратись у цій масштабній пожежі.
Трагедія сталась 22 грудня о 3 годині ночі. Правоохоронці повідомили, що у селі Садове Літинської територіальної громади сталася пожежа у готельно-ресторанному комплексі. Згодом стало відомо, що йде мова про популярний «Батерфляй». Загорілося на шостому поверсі готелю «Метелик». Рятуючись від пекельного вогню, троє працівників закладу вистрибували з вікон. 21-річна переселенка з Криму, яка працювала там у господарській частині, від отриманих травм загинула на місці НП. 43-річний сантехнік через два дні помер у лікарні. За життя 19-річної офіціантки Аліни Ковальської досі борються медики лікарні ШМД. Правоохоронцям і пожежникам вдалося вчасно евакуювати і зберегти життя близько 60 людей, 53-є з них — це діти. Бо тоді там проводили збори спортсмени з таєквандо віком від 5 до 16 років.
Через 2,5 години пожежа була локалізована. Поліція розпочала кримінальне провадження за порушення вимог пожежної безпеки. Поки що підозру пред’явили лише орендарці готелю Жанні Орчинській. Суд обрав їй міру запобіжного заходу — цілодобовий домашній арешт.
На суді вона повідомила, що готель не був зданий в експлуатацію.
— Я орендую приміщення ресторану, майданчик біля нього і котеджі. Загальна площа оренди 1760 кв. м. Приміщення готелю «Метелик» мені не належить і не передалося в оренду. Але я мала ключі, закупляла туди ковдри, подушки. Там була сигналізація, були щитки пожежні, ми їх укомплектували вогнегасниками. Були готові до відкриття, — повідомила орендарка.
А як і чому на шостому поверсі готелю опинилися троє співробітників – вона пояснити не змогла.
— Як туди потрапили троє людей, які постраждали, я не знаю. Скоріше за все, через відчинені двері. Бо дівчина, яка загинула, зазвичай жила у вагончику. Вона приїхала з Криму. Три роки тому прийшла до нас, не маючи нікого і нічого. Ми надали їй проживання. Взамін вона виконувала невеликі господарські обов’язки. Інша дівчина, яка зараз у лікарні, проходила навчання, щоб в майбутньому стати офіціанткою. Чоловік мав приступити до роботи сантехніка.
А ось що розповіла підозрювана про поселення дітей у ще не зданий в експлуатацію готель.
– Напередодні у мене була домовленість про поселення дітей у котеджах, але різко похолодало, котеджі прохолодні. Тому я прийняла рішення їх поселити в готель «Метелик», там краще опалення. Діти проживали на 5-му і частково на 4-му поверхах, їх було спочатку 53, але двох забрали, то було 51. Усі були в супроводі дорослих, — заявила Жанна Орчинська.
Тренер з таєквандо Валерій Довбня, який тоді проводив збори дітей-спортсменів у «Батерфляї», повідомив нашим журналістам, що мова про поселення в котеджах зайшла лише, коли спалахнув готель:
— Я не займався поселенням, мене цікавило лише приміщення для тренувань. Батьки обрали «Батерфляй», бо цей готельно-ресторанний комплекс має гарну репутацію. Тут все на найвищому рівні, крім пожежної безпеки, як виявилося.
Тієї ночі я декілька разів робив обхід по номерах, де ночували діти. Попередив вихованців, щоб двері не зачиняли, щоб я бачив, хто чим займається у вільний від тренувань час. О першій ночі всіх обійшов, хто не спав, робив «планку» і всі інші заходи для покращення сну. Через майже три години почув гупання, думав – це мої спортсмени. О 2:50 вийшов і побачив дим у кінці коридору. Діти по моїй команді всі оперативно зібралися — взулися, одягли куртки і спустилися на перший поверх. Вони навіть не зрозуміли, що сталося, просто без заперечень виконували мої настанови. Діти різного віку — від 5 до 16 років. За молодшими слідкували старші, бо у нас злагоджена команда. Я ще встиг провести з ними бесіду внизу, а потім пили чай і грілися у ресторані. Вони не бачили усього того, що там відбувалося потім. Ми навіть не планували закінчувати збори. Вели мову, щоб зранку переселитися у котеджі.
– А скільки дітей з вами було?
– Спочатку 55, але двох дітей забрали, бо у них піднялася температура. Наступного дня батьки вже готові були привезти дітей на збори. Але тут така НП.
За попередньою версією слідства, у готелі на шостому поверсі сталося коротке замикання. Але остаточні висновки має дати Вінницький науково-дослідний експертно-криміналістичний центр МВС України.
Нагадаємо, 4 квітня у «Батерфляї» помер 42-річний ексдепутат Вінницької облради, колишній заступник голови Вінницької ОДА та новообраний голова Уланівської громади Олександр Крученюк. За офіційною версією, під час перебування в комплексі «Батерфляй» йому стало погано із серцем. Поки приїхали медики, рятувати Олександра Васильовича було уже пізно. Реанімаційні заходи бажаного результату не дали.
Людмила Поліщук
Тетяна Квасюк