Наказ Міністерства оборони №313 про перелік спеціальностей та професій, згідно з якими жінок беруть на військовий облік військовозобов’язаних, викликав шквал обговорень та відгуків.
Багато хто пов’язує ці нововведення із ескалацією на українському кордоні. Жіноцтво обурюється, що нікому буде народжувати і доглядати дітей, якщо всіх заберують в армію. То кого ж візьмуть і з якою метою – наш кореспондент запитав заступника військового комісара Вінниччини полковника Олександра Збрищака.
– Даний механізм відпрацьований і вже не один рік працює. З 1994 року в Україні діяла Постанова Кабінету Міністрів, де визначений перелік спеціальностей, відповідно до якого жінки зобов’язані були ставати на військовий облік. Зараз цей перелік більш розширений. Хочу зауважити, що постановка на облік для жінок – це не право, а обов’язок. Якщо спеціальність чи професія підпадає під перелік, визначений наказом Міноборони №313, жінки від 18 до 60 років, придатні для проходження військової служби, зобов’язані з’явитися у територіальний центр комплектування для постановки на військовий облік.
Керівники підприємств, установ і організацій, відповідно до Постанови № 921, повинні виявити жінок, які мають відповідні спеціальності та професії, направити їх у терцентри та проконтролювати, чи співробітниці стали на військовий облік.
– Зараз обговорюють, що цей наказ не має юридичної сили, бо немає відповідного закону, чи це так?
– Такий закон діє з 1992 року. Це ЗУ «Про військовий обов’язок та військову службу». Там чітко вказано, що жінки, які мають спеціальність чи професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначену в переліку, який затверджує Міністерство оборони, та придатні до військової служби, мають стати на військовий облік. Зараз Міноборони визначив перелік. Даний наказ погоджений у Міністерстві юстиції і набув законної сили. Ми виконуємо вимоги Закону та наказу.
– Для вагітних та жінок, які виховують неповнолітніх дітей, у наказі передбачені якісь послаблення?
– Ні, незалежно від того, чи виховують жінки неповнолітніх дітей, чи зараз при надії, вони мають стати на військовий облік. Законом передбачено, хто не призивається на військову службу. Жінок призивають до лав Збройних сил за особистою згодою.
– Чи пов’язаний цей наказ Міноборони з ескалацією російських військ на українському кордоні?
– Ні. Міністерство оборони давно працює над цим питанням, жінки й раніше ставали на військовий облік, але лише деяких спеціальностей. Оскільки зараз пропагується гендерна рівність, тому це питання потрібно було законодавчо врегулювати. Що й сталося.
Як відомо, 24 грудня Яна Рашевченко на сайті президента зареєструвала петицію про скасування наказу Міноборони №313. За вихідні петиція набрала понад 26 тисяч голосів і тепер її має розглянути Володимир Зеленський.
Людмила ПОЛІЩУК
Військовий квиток ЗЕЛенки – в студію… Чи в переліку немає дружин президента та депутаток?