Люди, які дотримуються традицій на Різдво, знають, що кутя – це особлива страва, з якою пов’язано величезна кількість цікавих повір’їв. Ми вирішили розповісти вам трохи більше про цю страву, щоб ви знали, що символізує кутя і якою вона буває.

Кутя ділиться на три види в залежності від свята:

Багата кутя – пісна кутя з різними компонентами, яку готують на Святвечір, або Різдво.

Щедра кутя – перед Новим роком, скоромна страва з додаванням вершкового масла, вершків або молока.

І Голодна Кутя – на Водохрестя, страва, яка в основному складається з зернової основи і підсолоджувача.

Але в будь-якому випадку, незалежно від свята, обов’язковими компонентами куті вважаються зерно, мак та мед. І кожен з них відповідає певним символам.

Що символізує різдвяна кутя?

Кутя – це головна страва не тільки при народженні, але і при поминках. У давні часи вважали, що поява на світ малюка, відкриває межу між живими і світом померлих, тому у Святвечір, за звичаєм, не тільки раділи появі Христа, але й згадували про померлих предків.

Саме тому всі інгредієнти куті символізували щось:

Зерно в куті символізує плідне життя, воскресіння, вічне життя та кругообіг життя. Тобто безсмертя, або переродження душі.

Макове молоко і мед в куті – це символ достатку і родючості на землі, і життя в раю. Якщо брати окремо мед, то він вважається символом солодощі і земних насолод.

А якщо говорити окремо про різдвяну кутю, то вважається, що чим ситніша вона, тим краще. Якщо вона буде багатою і смачною, наступний рік буде вдалим, з прекрасним урожаєм і достатком сім'ї. Крім того, за старовинною традицією господар підкидав залишки куті з ложки вгору, і скільки з крупинок прилипало до стелі, стільки й чекали снопів хліба в новому році.

Яку крупу брали для куті і чим її заправляли, залежало від території України. Приміром, в гористій місцевості не сіяли пшеницю, тому кашу могли готувати з ячмінної або перлової круп. На Чернігівщині заправляли пшеничну кутю узваром, в Житомирській області - виноградним соком і парою ложок солодкого червоного вина, а в Донецькій області могли варити рисову кутю, додаючи в неї вишневий сироп.

Кутя з пшениці, заправлена узваром

Вам знадобиться:

  • 0,5 кг пшениці
  • 200 г маку
  • 200 г цукру
  • 2 ст. л. меду
  • 100 г горіхів
  • 100 г родзинок

Приготування:

Промийте кілька разів пшеницю. Залийте гарячою водою і варіть на слабкому вогні 2-3 години. Якщо вода википатиме, додайте трохи окропу. Посоліть.Мак залийте окропом і залиште запарюватися на годину. Потім зцідіть і розітріть до появи молочка.Горіхи підсмажте на сковороді до золотистого кольору і потріть на дрібній тертці. Родзинки запарте гарячою водою на кілька хвилин, потім злийте воду.

Охолоджену варену пшеницю змішайте з маком, медом і горіхами, родзинками і залийте невеликою кількістю узвару.