Святий був читцем при церкві в період гонінь на християн і на той час став однією з найвідоміших жертв. Коли Феодула схопили, то запропонували відректися від віри. Проте він обрав смерть.У народі день назвали “Федул зимовий”.5 січня в церковному календарі – день пам’яті преподобного Павла Неокесарійського. В часи його діянь Никомидією правив жорстокий правитель Ликимій, який був відомий гоніннями проти християн. Коли він почув про благочестиві справи Павла, то відразу викликав його до себе. За віру в Христа преподобного спіткали страшні муки. Йому погрожували, морили голодом, довго били. Проте дух Павла залишався незламним. Тоді йому вклали до рук розпечений обруч із заліза та стягували скобами, допоки залізо не охолонуло. Через ці тортури руки преподобного так сильно спеклися, що він більше не міг ними нічого робити. Тоді його кинули до в’язниці. Преподобного Павла разом із іншими ув’язненими за християнську віру звільнили і повернули на батьківщину, коли на престол зійшов Костянтин Великий. На I Всесвітньому Соборі в Нікеї його представили імператорові, який приклався до рук святого та поцілував їх. Преподобний повернувся до свого міста, де керував паствою до самої своєї смерті.

У цей день у світі відзначаються Міжнародний розвантажувальний день, Свято з’явилося зовсім недавно і частіше його святкують прибічники здорового харчування. Дату обрали невипадково. Адже це перші дні після Нового року, а його в багатьох країнах світу святкують з особливим розмахом і щедрим святковим столом. Необачність в їжі та вживання алкогольних напоїв призводять до негативних наслідків для людського здоров’я.

А ще сьогодні День маленьких історій, Міжнародний день бойскаутів.

5 січня увійшло до історії людства такими подіями:

1477 • У битві біля Нансі бургундський герцог Карл Сміливий вщент розгромлений герцогом Лотарингії Рене II і його швейцарськими союзниками. З його смертю на полі бою Бургундія припинила своє існування як самостійне державне утворення і її володіння були поділені між французьким королем Людовиком XI та міператором Фрідріхом III.

1585 рік – заснування Ставропігійського братства у Львові;

1754 – у Петербурзі видано царський указ про скасування в Гетьманщині внутрішніх митних зборів, які поповнювали гетьманський скарб.

1762 • На престол Російської імперії зійшов Карл Петер Ульріх, внук Петра I і Катерини I, перший представник Гольштейн-Готторпської династії на російському престолі, який правив під іменем Петро III Федорович.

У 1769 році шотландський інженер, винахідник-механік Джеймс Уатт отримав патент на свою унікальну парову машину подвійної дії. Цей винахід поклав початок промислової революції спочатку в Англії, а потім і в усьому світі. Уатт був членом Единбурзького Королівського товариства, Лондонського королівського товариства, Паризької академії наук. Він ввів першу одиницю потужності - кінську силу. Його ім'ям названа офіційна міжнародна одиниця потужності - ватт.

1793 • Пруссія та Росія підписали в Санкт-Петербурзі конвенцію про Другий поділ Польщі, за якою Річ Посполита втрачала половину території, — до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії — значна частина Білорусії та України.

1870 рік – починається страйк львівських друкарів, перший робітничий страйк в Західній Україні;

1875 рік – в Парижі відкривають будівлю національного оперного театру "Гранд-опера";

1895 • Французький офіцер Альфред Дрейфус, звинувачений в передачі Німеччині військових секретів, позбавлений звань і нагород під час публічної церемонії у дворі Паризької військової академії. Через чотири місяці Дрейфус, єврей за походженням, відбув на довічне увязнення до Французької Гаяни за вироком тенденційно проведеного суду, що базувався на сумнівних доказових матеріалах.

1914 - компанія "Форд мотор" (США) оголосила про перехід на восьмигодинний робочий день і мінімальну платню 5 доларів за день роботи

1918 рік – в УНР входять в обіг перші українські банкноти (номінал 100 карбованців); Ще влітку 1917 р. Михайло Грушевський оголосив конкурс на кращі ескізи українських паперових грошей. У цьому конкурсі взяли участь такі відомі художники, як Г. Нарбут, А. Середа, Г. Золотов, О. Красовський, М. Романовський. Тоді ж на герб України були запропоновані тризуб із хрестом, зображення козака з мушкетом і навіть свастика. Георгій Нарбут, ім'я якого тісно пов'язане з епохою відродження українського національного мистецтва, вивчаючи давні монети, вибрав тризуб із хрестом. Саме він і був зображений на перших українських паперових грошах. Загальний обсяг емісії було встановлено на суму 500 млн. карбованців. Започаткували її білетом номіналом 100 карбованців. У народі ці 100 карбованців назвали «горпинками» - через орнамент, який часто траплявся на жіночих фартухах

1918 • В Петрограді у Таврійському палаці відкрилось засідання Установчих зборів, вибори до яких проводились за рішенням Тимчасового уряду, але в листопаді-грудні 1917 року, вже після приходу до влади більшовиків. За неповними даними 62% голосів на Установчих зборах мали есери, меншовики та представники інших соціалістичних груп, 25% — більшовики і 13% — кадети та представники ряду буржуазно-ліберальних партій. Засідання Установчих зборів тривало 12 годин 40 хвилин і було припинено караулом Таврійського палацу після відмови більшості обговорювати представлену більшовицьким урядом "Декларацію прав трудящого і експлуатованого народу", підтримка якої означала легітимізацію режиму, встановленого в результаті перемоги Жовтневої революції. Наступного дня більшовики оголосили про розпуск Установчих зборів, підтримка яких декларувалась в їх програмних документах.

1919 рік – у Мюнхені заснували Німецьку робітничу партію, Восени на її збори буде засланий як освідомитель Адольф Гітлер. Він перейметься гаслами цієї націоналістичної організації, вступить до її лав, увійде до керівних органів і в лютому 1920-го очолить партію, яка на той час уже буде перейменована в Націонал-соціалістичну робітничу партію Німеччини

1930 • Вийшла постанова ЦК ВКП (б) "Про темпи колективізації та заходи допомоги держави колгоспному будівництву", за якою колективізацію в Україні планувалось завершити навесні 1932 року.

5 січня 1933 року почалося будівництво підвісного мосту над протокою "Золоті ворота". Він з'єднав місто Сан-Франциско і південну частину округу Марін, поруч з передмістям Саусаліто. 27 травня 1937 року о 6 годині ранку міст "Золоті Ворота" відкрили спочатку для пішоходів, а через 12 годин і для транспорту. З моменту відкриття і до 1964 року міст був найбільшим висячим мостом у світі. Він захоплює своїми розмірами: довжина - понад 2,7 км з 1280 метровим підвісним прольотом, висота в середині прольоту - 66 м, висота двох головних опор – 230 м, маса моста – 894 500 тонн. За свою красу міст отримав масу призів. Він - один з найбільш впізнаваних мостів у світі.

1935 рік – арешт Бориса Антоненка-Давидовича;

1940 • У Федеральній комунікаційній комісії США проведено першу демонстрацію роботи радіо ультра-короткого діапазону хвиль (FM). Пристрій був розроблений майором Е.Г.Армстронгом. Перший реально працюючий передавач був запущений в дію у 1941 році.

1943 • 11-річна Елізабет Тейлор підписала довготривалий контракт з кінокомпанією Metro-Goldwin-Meyer і почала зйомки у своєму другому фільмі "Лессі повернеться додому". Перша стрічка з майбутньою зіркою світового кіно, "Кожної хвилини хтось народжується", була знята на студії Universal Pictures, коли Тейлор, сім'я котрої в 1939 році переїхала з Англії до США, було десять років.

1949 - створено Раду економічної взаємодопомоги (РЕВ), до якої увійшли 11 країн соціалістичного табору на чолі з СРСР

1956 – до берегів Антарктиди доставлена перша радянська Комплексна антарктична експедиція.

5 січня 1964 року в лондонському метро почав використовуватися перший у світі автоматичний квитковий турнікет.

1968 рік – в Чехословаччині до влади приходить Олександр Дубчек, який поклав початок "Празькій весні";Потягом перших місяців свого правління Дубчек розпочав ряд довготривалих політичних та економічних реформ, що включали, зокрема, розширення свобод громадян і реабілітацію політичних дисидентів. Спроба побудови "соціалізму з людським обличчям" знайшла підтримку громадян країни, і короткий період свободи, який був перерваний інтервенцією в Чехословаччину 600 тисяч військ країн Варшавського договору, увійшов у історію під назвою "Празька весна".

1970 рік – перейменування Луганська у Ворошиловград;

У 1972 році в цей день в США почалися роботи зі створення багаторазового транспортного космічного корабля (шатла).

1977 рік – арешт лідерів Української Гельсінської Спілки Миколи Руденка та Олекси Тихого;

1980 • Компанія Hewlett-Packard випустила свій перший персональний комп'ютер. В комплект HP-85 входив монітор, встроєний принтер, касетний магнітофон для зберігання даних. Хід Hewlett-Packard був досить ризикований, адже в цей час лідерами індустрії були TRS-80, Atari і бестселлер під назвою Apple II. Лише згодом IBM випустить свій IBM PC, що миттєво стане лідером в усьому світі.

1991 - на телеканалі "Останкіно" вперше вийшла аналітична програма "Підсумки" з Євгеном Кисельовим

1997 рік – Росія виводить свої війська з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення дворічної невдалої російсько-чеченської війни;

1999 • На території "вільній від польотів" на півдні Іраку безслідно зникли чотири реактивних літаки США — перший випадок за попередні шість років санкцій проти Іраку.

2001 • Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу по відношенню до віце-прем'єра Юлії Тимошенко, звинуваченої в контрабанді і підлозі документів, а також в ухилянні від сплати податків у особливо великих розмірах у період, коли вона була президентом корпорації "Єдині енергетичні системи України".У 2005 р. усі кримінальні справи, відкриті проти Юлії Тимошенко з 1995 року, були закриті

2011 – кількість інтернет-користувачів у світі сягнула 2 мільярдів.

2019 • У Стамбулі в патріаршому храмі Святого Георгія на території Вселенського патріархату вселенський патріарх Варфоломій підписав томос про автокефалію Православної Церкви України.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА