Мойшу Вінницького при втечі застрелив «заградзагін» більшовиків. Якіра, в складі армії якого воював Япончик, — репресували у 1937-му і розстріляли. Олександр Вишнівський пораненим лікувався у Вінницькому госпіталі. Жив у Польщі. Емігрувавши до США, прожив довге життя і написав не одну книгу про бої «під Вапняркою». Погляд «33-го» на ці події далі.
Про Мішку Япончика, ватажка урків із Одеси, знають всі. А ось про Олександра Вишнівського, генерал-поручика Армії Української Народної Республіки – мало хто. Бо кому потрібні українці із непереможними героями і такий же непереможний народ? Але саме Вишнівський із своїм військом відстояв відомий залізничний вузол, що на Вінниччині – Вапнярку.
Це його солдати та офіцери, які воювали від імені незалежної України 101 рік тому, розгромили чи то підрозділ, як колись іменували, легендарного комбрига Котовського, чи бандита з великої дороги, як з’ясувалось тепер.
Одним із структурних підрозділів, який вважали найперспективнішим, був полк того самого Мішки Япончика.
Чого ушлий єврейський хлопець, якому вдалось стати королем бандитської Одеси, раптом вирішив воювати за червоних — питання до істориків. Але це факт, що він наказав мобілізуватись усім блатним мастям підпорядкованих йому биндюжників Одеси, матросам, та йти в наступ.
Найголовнішим стратегічним пунктом мав стати залізничний вузол Вапнярка, який відкриває всі напрямки з півдня на схід і захід. Але там їх зустріли воїни УНР на чолі із Олександром Вишнівським, генерал-поручиком Армії Української Народної Республіки. Про те, що уродженець с. Заливне Новомиколаївського району Запорізької обл. Олександр Вишнівський, а не якийсь там західняк, бандерівець, воював на боці незалежної тоді Української Народної Республіки, теж факт. Але чи багато хто про це знає?
А ось Мішку Япончика, справжнє ім’я та прізвище якого Вінницький Мойша-Яків Вольфович, знають всі. Мабуть, не варто уточнювати по прізвищу, що його предки походили із вінницької Єрусалимки?
Яків народився в єврейській сім’ї візника-биндюжника. Його батьки жили у знаменитому районі Привозу в Одесі.
Злодій, знаменитий одеський нальотчик, 101 рік тому у складі 45-ї дивізії РСЧА Йони Якіра спробував контрнаступом відбити Вапнярку… І кинув у бій полк М. Япончика – відомого злодія з Одеси.
Під селом Вербова полк Мішки зійшовся із козаками полковника О. Вишнівського… Бої за Вапнярку описують, як дуже жорстокі, із рукопашними сутичками на багнетах…
І козаки зуміли відбити атаку «червоних».
Мобілізовані урки кинули фронт під Вапняркою і почали втікати до Одеси… Дезертирів тоді довелося зупиняти більшовицькому спецзагону. В результаті перестрілки Мішку Япончика було вбито.
У ході боїв за Вапнярку особовим складом дивізії було знищено 22 ворожі частини в загальній кількості до 11 тисяч бійців. Серед них і знаменитий полк, очолюваний мобілізованим більшовиками відомим одеським бандитом М.Япончиком.
Якір став одним із ведучих воєначальників Червоної Армії СРСР, з 1925 по 1937 командував військами Українського військового округу. Він ще встиг пожити на «проклятих» дачах в Межиріччі, які стали основою Версалю Януковича. Вони, які відомо, будувались на розрушеному монастирі і кістках монахів.
І його чекала жахлива доля, як і інших мешканців-безбожників тих дач.
Брав участь у масових репресіях українців і соратників у СРСР. У лютому 1937 року на засіданні Політбюро ЦК ВКП(б), яке розглядало долю М .І. Бухаріна (!) та О. І. Рикова, кандидат у члени Політбюро ЦК ВКП(б) Й.Е. Якір виступив за негайний суд над ними із використанням смертної кари.
Та через місяць, того ж 1937 року, сам був заарештований і за особистою санкцією Й. Сталіна розстріляний.
А ось учасник Першої світової війни Олександр Вишнівський у лютому 1918 року, під час формування Армії Української Народної Республіки, увійшов до неї. Відзначився не лише у боях під Вапняркою. Він прийняв на себе командування, коли у боях під Ружином, що на Житомирщині, не змогли контролювати ситуацію попередники.
Боротьба за залізничний вузол — станцію Вапнярка 1919 року була однією з ключових битв періоду Української революції. Саме за ці бої третя дивізія Армії УНР отримала назву «Залізна», а учасники Першого Зимового походу були нагороджені Залізним хрестом. Ця нагорода – єдиний бойовий орден Армії УНР, що займає перше місце серед усіх державних відзнак Української Народної Республіки. Серед нагороджених — Олександр Йосипович Вишнівський.
Беручи участь у бойових діях на території Вінницької області, Вишнівський був поранений й до кінця осені 1919 року перебував у Вінницькому шпиталі. Невдовзі, після повернення до війська пройшов бойовими шляхами славного Зимового походу Армії УНР, який проліг і через Вінниччину.
Проживаючи у Польщі, займався написанням досліджень та спогадів з історії українських визвольних змагань, збирав документи та матеріали Армії УНР. У цей час побачив світ його спогад «Вапнярка».
Під час Другої світової війни історик виїхав до Сполучених Штатів (1948 р.), оселився у Детройті. Саме у Америці екзильним урядом УНР Вишнівського було підвищено до рангу генерал-хорунжого, а дещо пізніше – генерал-поручника Армії УНР.
У США він не полишив історичних досліджень «Повстанського руху і отаманії».
Після важкої хвороби 12 жовтня 1975 року в місті Детройт лицар Залізного Хреста, Олександр Йосипович Вишнівський помер.
Поховали генерала на цвинтарі в Баунд Бруці, покривши обличчя найвищою козацькою посмертною нагородою – червоною китайкою.
Ось така вона — історія, яка бере славний початок під Вапняркою, що на півдні Вінниччини. Сподіваємось, Вапнярська територіальна громада достойно вшанує і увіковічить згаданих героїв.
Тетяна Редько
Одессу оборонял дениктнский гегерал Шевченко, его то и Котовмкий поогнал. А этот был с боку припеку, шде чего он победил?
Хохлы конечно же ввезде херои и патриоты,только в детройте или канаде🤣🤣🤣