Православна церква 11 січня вшановує пам’ять 14 тисяч убитих немовлят, що було зроблено за розпорядженням царя Ірода, який керував Віфлеємом. І все для того, щоб виявити і умертвити немовля Ісуса Христа.

У цей день у світі відзначаються Міжнародний день “Спасибі”, Міжнародний день рівності на роботі.

11 січня увійшло до історії людства  такими подіями

532 – Під час змагання колісниць на імподромі Константинополя почались сутички між болільниками, які переросли у найбільший в історії Візантії бунт. В результаті багатоденних вуличних боїв і пожеж, що охопили місто, Константинополь зазнав великих руйнувань, а в ході придушення повстання проти імператора Юстиніана I було вбито понад 35 тисяч чоловік.

1158 – Князь Владислав II з династії Пржемисловичів проголошений королем Богемії, другим в її історії. Правив під іменем Владислав I.

11 січня 1569 року відбулася перша згадана у світовій історії лотерея. Вона пройшла в Англії, в будівлі Собору Св.Павла.

1693 – На півдні Італії стався землетрус силою 7,4 бали, який привів до знищення 70 міст і загибелі близько 60 тисяч людей в Калабрії, Сицилії і Мальті. Масштаб руйнувань був настільки значний, що за наступні десятиліття міста Сицилії і Мальти пережили справжнє архітектурне відродження, під час якого сформувався новий стиль, відомий як сицилійське бароко.

1785 — Нью-Йорк став столицею США (до 1790).

У 1787 році англійський астроном німецького походження Вільям Гершель відкрив існування Титанія і Оберона – супутників планети Уран.

1803 рік – Монро і Лівінгстон вирушають в морську подорож з США до Парижа, щоб купити Новий Орлеан, в результаті чого США купують цілий штат Луїзіана;

У 1864 році в Лондоні відкрився вокзал “Чарінг-крос”. Це місце вважається “нульовим кілометром” Лондона – звідси відраховується довжина доріг, і виробляються будь-які інші вимірювання. У XVII столітті на місці нинішнього вокзалу в містечку Чарінг розташовувався знаменитий історичний трактир “Золотий хрест”, згаданий в хроніках 1643 року і в літературних творах таких авторів, як Бос, Копперфільд, Чарльз Діккенс. У XVIII-XIX століттях звідси відправлялися екіпажі в Довер, Брайтон, Бет, Брістоль, Кембридж, Холіхед і Йорк. Як і у всіх столичних вокзалах, в ньому є своя родзинка. Будівля станції має архітектурні риси французького Ренесансу. Розкішний фасад йому забезпечив готель, збудований архітектором Едвардом Міддлтоном Баррі. Кілька разів вокзал доводилося відновлювати. На початку 20 століття обвалився його дах, тоді не обійшлося без жертв. Зараз будівля вокзалу виглядає дуже сучасно. Крім того, “Чарінг-крос” відомий пам’ятником під назвою хрест Елеонори, який був зведений перед вокзалом. Хрест встановив у 13 столітті король Едуард I, який хотів вшанувати пам’ять своєї дружини Елеонори Кастильської. Невтішний король супроводжував тіло своєї коханої дружини, на всіх місцях його зупинки пізніше поставили поминальні хрести. У 17 столітті під час революційних дій пам’ятник демонтували і замінили його на статую короля Карла I. Однак через якийсь час сюди поставили копію Хреста. Нинішній пам’ятник являє собою вікторіанський неоготичний восьмикутний шпиль, прикрашений різьбленням. Його вінчає хрест, вознесений на двадцятиметрову висоту

1908 – Розпорядженням президента США Теодора Рузвельта 450-кілометровий каньйон вздовж ріки Колорадо оголошено пам’яткою націнального значення. 26 лютого 1919 року він був узятий під охорону держави як Національний парк Гранд-Каньйон.

У 1909 році в цей день з Нью-Йорка до Філадельфії вирушили учасниці першої в світі жіночої автоперегони. У ній взяли участь більше дюжини автомобілів. Тим часом, жінки брали участь в гонках і раніше, але поряд з чоловіками. Наприклад, в 1901 році, в автопробігу між Парижем і Берліном брала участь якась Камілла дю Гас. Вона тоді прийшла до фінішу 32-й. Правда, згодом Камілла кинула автоперегони і захопилася гонками на моторних човнах, причому небезуспішно.

1919 – У Берліні придушено комуністичне повстання, що почалось 5 січня з демонстрації прихильників створеної 1 січня Комуністичної партії Німеччини. На Установчому з’їзді партії, що проголосила своєю кінцевою метою здійснення світової соціалістичної революції, її лідери Карл Лібкнехт і Роза Люксембург закликали до повалення уряду, і 5 січня в Берліні почалась загальна забастовка, яка переросла у збройне повстання. Це змусило соціал-демократичний уряд ввести надзвичайний стан і застосувати проти повсталих силу. 15 січня групою офіцерів Лібкнехт і Люксембург були схоплені і розстріляні.

У 1922 році чотирнадцятирічний канадець Леонард Томпсон став першою в світі людиною, для лікування якої від діабету був застосований інсулін. Проте перший досвід застосування інсуліну виявився невдалим. Через 12 днів учені Торонтського університету на чолі з Фредериком Бантінгом ввели пацієнту другу дозу вже краще очищеного інсуліну. Цього разу не було побічних дій і у хворого перестав прогресувати діабет.

1935 – Американка Амелія Ерхарт піднялась літаком у повітря з аеропорту міста Гонолулу і через 18 годин, пролетівши 2400 миль, успішно приземлилась в каліфорнійському місті Окленд. Вона стала першою жінкою, що самостійно здійснила безпосадковий транстихоокеанський переліт.

1942 – Атакою під кодовою назвою “Удар литаврів” у північних районах Атлантичного океану почався новий наступ німецьких підводних човнів, що знаменував собою продовження вдалої для німецького командування війни субмарин. В ході цієї операції до серпня 1942 року п’ять німецьких підводних човнів потопили союзницьких кораблів загальним тонажем 142373 брутто-тон.

1962 – Перебуваючи на навчаннях в Атлантичному океані, на радянському підводному човні «Б-3» вибухнув боєкомплект, від чого загинуло 59 чоловік екіпажу (вижило двоє). Від цього вибуху був пошкоджений і затонув підводний човен «С-350», який знаходився поруч, з 11-а членами екіпажу, та загинуло 52 чоловіка, які знаходились поблизу на пірсі.

У 1963 році в Лос-Анджелесі відкрилася перша в світі дискотека, що називалася Whisky A Go Go.

У 1966 році понад 340 людей загинули в Ріо-де-Жанейро під час повені і зсуву.

1971 — американський журналіст Дон Гефлер започаткував термін Кремнієва долина, коли він почав публікувати серію статей під назвою «Кремнієва долина США». Це  регіон у штаті Каліфорнія (США), що позначає південну частину території затоки Сан-Франциско. Відзначається значною щільністю високотехнологічних компаній (комп’ютери та їх комплектуючі (особливо мікропроцесори), програмне забезпечення, мобільний зв’язок, біотехнології тощо). Професор збіднілого Стенфордського університету Фредерік Терман 1946 року запропонував створити на 8000 акрах землі вищу високотехнологічну зону, де б працювали підприємства, що розвивають новітні технології. Оскільки засновник університету Леланд Стенфорд своїм заповітом заборонив продаж землі, її почали надавати в оренду. 1951-го почалось будівництво офісного парку.  Одним з першопрохідців стала нині гігантська компанія «Hewlett Packard», яка тоді починалася з гаража. Водночас керівництво університету започаткувало соціальні програми для студентів, аби запобігти постійному відтоку кадрів з новоствореного офісного парку.

1972 – Східний Пакистан змінив назву на Бангладеш.

У 1974 році в Кейптауні у Сью Розенковіц народилися шестеро близнюків, і вперше всі діти вижили.

У 1981 році команда з трьох британців під керівництвом Ранульфа Файнса завершила найдовшу і коротку за часом експедицію з перетину Антарктики, досягнувши Скотт-Бейс після 75 днів шляху, в ході яких було пройдено 2500 миль.

1981 – молоді члени Київського демократичного клубу Сергій Набока, Лариса Лохвицька, Інна Чернявська, Леонід Мілявський та Наталка Пархоменко розклеїли в Києві кілька екземплярів листівки: “Співвітчизники! 12 січня – День українських політв’язнів. Підтримаймо їх!”. Усіх їх затримали ввечері поблизу станції метро “Більшовик”. Четверо перших були ув’язнені на три роки

1984 – Диск Майкла Джексона «Thriller» номінований на отримання премії «Греммі» в 12 категоріях. Це безпрецедентне досянення було підкріплене і комерційним результатом — кількість проданих альбомів «Thriller» на цей день склав рекордні 10 мільйонів екземплярів.

1992 – у Мiнську спiльним комюнiке мiж державними делегацiями України i Росiї визначено, що частина сил Чорноморського флоту повинна увiйти до складу Збройних сил України

У 2003 році губернатор штату Іллінойс помилував 167 засуджених на вищу міру покарання – всіх ув’язнених-смертників Іллінойсу. За це рішення у 2005 році він був висунутий на Нобелівську премію миру.

У 2004 році стався інцидент з поїздом № 1908, в ході якого, через психічний розлад машиніста, важкий вантажний поїзд вагою 5175 тонн проїхав ряд станцій, незважаючи на заборонні показання світлофорів. Зупинили його лише шляхом відключення електроенергії.

2016 – На урочистій церемонії, що відбулась в Цюриху, аргентинський футболіст Ліонель Мессі вп’яте став володарем нагороди «Золотий м’яч ФІФА», що вручається кращому футболісту світу за рішенням тренерів та капітанів національних збірних, а також журналістів з усього світу. Цього ж дня кращим тренером світу за підсумками 2015 року був визнаний наставник «Барселони» іспанець Луїс Енріке.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА