У церковному календарі – день пам’яті Феодора Студита. Народився він у Візантії 759 року у досить побожній та заможній сім’ї місцевого чиновника. Отримав гідну освіту і в 22-річному віці разом зі своїми батьками вирішив зректися світського житя та прийняти постриг. Оселився в Віфінському монастирі біля гори Олімп. Згодом навіть став його настоятелем. Феодор був ревним іконошанувальником та прихильником інституту сім’ї, а тому виступив проти розлучення імператора Костянтина VI, який був, до того ж, заступником іконоборців. За цей свій вчинок потрапив до в’язниці. Звільнили його звідти лише після смерті правителя. Феодора протягом життя ув’язнювали тричіПопри це він зміг повністю реформувати чернече життя, а також вніс чималий внесок у просвітництво, завдяки своїм катехізисам та великій кількості релігійних творів. Помер 826 року в Віфінському монастирі. 845 року його мощі перенесли до Студійського монастиря.

8 лютого в Україні святкують День опери. Свято виникло 2018 року в соціальних мережах за хештегом #OperaDay. Цього дня всі шанувальники опери діляться на своїх сторінках в соціальних мережах фотографіями та відео з улюблених опер.

А ще 8 лютого святкують День пропозиції руки та серця. Хоча це і не офіційний вихідний, а історія виникнення свята невідома, це чудова нагода освідчитися своїй коханій людині.

8 лютого увійшло до історії людства такими подіями:

1106 рік — великий князь Київський Володимир Мономах складає “Повчання” — це був перший дидактично-художній твір Київської Русі;

1250 • Біля фортеці Ель-Мансура на підступах до айюбідського Каїру був практично повністю знищений авангард з трьох сотень хрестоносців на чолі з принцем крові Робертом Артуа і великим магістром тамплієрів Гійомом де Соннаком. Ця поразка визначила долю Сьомого хрестового походу — при спробі вирватись з оточення армія християн була вщент розбита і в полон до мусульман потрапив французький король Людовик IX з двома рідними братами.

1431 - імператор Священної Римської імперії Сигізмунд передав Валахію Владу Цепешу, батькові легендарного вампіра Дракули

1587 рік — після 19 років ув’язнення у замку Фотерінгей за звинуваченням у змові проти королеви Англії Єлизавети I страчують колишню шотландську королеву і претендентку на англійський престол Марію Стюарт; Католики розглядали її як справжню королеву Англії і починали численні змови з метою захоплення англійського престолу

1600 рік — суд інквізиції виносить смертний вирок Джордано Бруно;

1627 рік — перше письмово зафіксоване застосування у гірництві вибухової технології;

1724 • Указами Петра I й Сенату у Петербурзі заснована Академія наук і художеств — вища наукова установа Росії. Її урочисте відкриття відбулось у січні 1726 року.

1725 • У Санкт-Петербурзі на 53-у році життя помер Петро I, 12-й московський государ і перший імператор всеросійський. В ході безкровного перевороту силами гвардії і нового покоління вельмож на престол Російської імперії була зведена його дружини Катерина, уроджена Марта Скавронська, що започаткувало тривалий період палацових переворотів і майже неперервне до кінця XVIII століття правління країною жінок.

1807 рік — біля прусського міста Ейлау відбувається найкривавіша битва російсько-прусько-французької війни за участю майже 150 тисяч осіб; Бій, що привів до загибелі 26 тисяч росіян і 30 тисяч французів, не приніс перемоги жодній із сторін, однак змусив Наполеона на три місяці відкласти активні дії проти Росії.

1837 - відбулася дуель Олександра Пушкіна із Жоржем Дантесом на Чорній річці у Петербурзі Дуелянти стрілялися на пістолетах. В результаті дуелі Пушкін був смертельно поранений і через два дні помер. За підрахунками пушкіністів, зіткнення з Дантесом було як мінімум двадцять першим викликом на дуель в житті поета.[1] Він був ініціатором п'ятнадцяти дуелей, з яких відбулися чотири[2], інші не відбулися через примирення сторін, в основному стараннями друзів Пушкіна; в шести випадках виклик на дуель виходив не від Пушкіна, а від його опонентів.

1861 • У Річмонді делегатами від шести штатів — Південна Кароліна, Міссісіпі, Флорида, Алабама, Джорджия, Луїзіана, — які вийшли зі складу США після обрання президентом країни Авраама Лінкольна, представника Республіканської партії, що виступала за відміну рабовласництва, сформували тимчасовий уряд Конфедерації Сполучених Штатів. Наступного дня президентом нової країни був обраний Джеферсон Девіс. У березні до Конфедерації приєднався Техас, а в квітні армія Півдня атакувала один з небагатьох фортів у Південній Кароліні, які перебували під контролем США, — в країні почалась Громадянська війна.

1879 рік — інженер Сенфорд Флемінґ вперше пропонує розподілити земну кулю на 24 часові пояси;

1885 рік — опубліковали перше оповідання Бернарда Шоу;

1904 • Не дійшовши згоди щодо розділу сфер впливу в Маньчжурії та Кореї, пізно ввечері 8 японських есмінців атакували російську ескадру, що стояла на зовнішньому рейді Порт-Артура, російської військової бази в Китаї. Це стало початком війни, яка наступного року завершилась безумовною перемогою Японії, що утвердилась як перша азіатська колоніальна держава.

1914 рік — у Монреалі створюють українське видавництво “Новий Світ”;

1915 рік — у Лос-Анджелесі відбувається прем’єра фільму Девіда Ґріффіта “Народження нації”, який згодом включили до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів; Німа тригодинна стрічка, в якій розповідалось про становлення США як держави, стала першим американським повнометражним фільмом, а техніка її знімання стала зразком для наслідування протягом наступних десятиліть. Однак через відверту пропаганду расизму "Народження нації" вважається і однією з найнепристойніших стрічок — необ'єктивне висвітлення розвитку подій Громадянської війни, періоду Реконструкції і явна симпатія Ку-клукс-клану привели до масових заворушень в декількох містах США, заборони показу фільму і перетворили роботу Гріффіта у зразок пропагандистського кіно, в якого також з'явились багаточисельні послідовники.

1916 рік — у Цюриху (Швейцарія) група поетів оголошує про появу нової мистецької течії (дадаїзм);

1918 - російські більшовицькі загони на чолі з Михайлом Муравйовим узяли під контроль весь Київ - столицю незалежної Української Народної Республіки.

Муравйов видав наказ, у якому закликав нещадно знищувати усіх офіцерів, юнкерів, гайдамаків, монархістів і "ворогів революції". Три дні в захопленому Києві відбувалися грабежі, насильства, вбивства. Загинуло багато інтелігенції, військовиків та простих громадян - за різними даними, від 3 до 5 тисяч осіб

1920 - командувач збройними силами Півдня Росії генерал Антон Денікін відправив у відставку командувача Добровольчої армії барона Петра Врангеля

1921 рік — РНК УСРР ухвалює декрет про заповідник “Асканія-Нова”;

1924 • У місті Карсон (штат Невада) відбулася перша у США страта у газовій камері — жертвою став Тонг Лі, член китайської банди, визнаний винним у вбивстві члена іншої банди. Отруйний газ був визнаний у Неваді в 1921 році більш гуманним засобом страти, ніж повішення, розстріл чи електричний струм.

1928 рік — перше передавання телесигналу через океан (із Лондона до Нью-Йорку);

1929 рік — у Ленінграді заарештовують майбутнього академіка Дмитра Лихачова, якого засудили на 5 років і відправили на Соловки;

1933 - у США вперше піднявся в повітря "Боїнг-247" - перший сучасний пасажирський літак. Він вирізнявся суцільнометалевим монококовим фюзеляжем, автопілотом і висувним шасі. На борту літака могли розміститися 10 пасажирів. Оскільки лонжерон крил проходив якраз через салон, деяким пасажирам доводилося переступати через великий виступ, щоб дістатися до своїх місць

1948 - Сталін підписав наказ про план створення радянської атомної бомби

1949 • У Будапешті за звинуваченням у державній зраді і спробі повалити комуністичний уряд до довічного ув'язнення засуджено вищого католицького ієрарха в Угорщині кардинала Міндсенті. Фактичним приводом до переслідування кардинала і ряду інших угорських релігійних діячів, які зазнавали арештів ще за часів Другої світової війни за виступи на захист переслідуваних фашистами євреїв, стали їх протести проти політичних переслідувань громадян і критика уряду за придушення в країні свободи віросповідування. Незважаючи на протести Ватикана і світової громадськості, рішення наспіх і тенденційно проведеного суду змінене не було, і Міндсенті був звільнений лише під час антикомуністичного повстання 1956 року. Після введення в Будапешт радянських військ він переховувався у посольстві США, де перебував до 1971 року, допоки не був відкликаний Ватиканом. Цього ж року він оселився у Відні, де помер в 1975 році.

1958 - американський шахіст Боббі Фішер став наймолодшим міжнародним гросмейстером. На той момент Боббі було 14 років і 10 місяців

1969 рік — відбувається перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (нині найбільший — Аеробус A380);

1964 рік — гурт Beatles прибуває в аеропорт “Кеннеді” і Америку охоплює хвиля “бітломанії”.

1965 рік — у Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні;

1972 рік — у лондонському Альберт-холі скасовують концерт Френка Заппи та “Mothers of Invention”, бо деякі їхні пісні були визнані непристойними;

1992 рік — Україна встановлює дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном;

1994 - Україна підписала рамковий документ програми НАТО "Партнерство заради миру"

1997 рік — у Києві створюють партію Християнсько-Народний Союз, яку 2003 року було перейменовано на Християнсько-Демократичний Союз.

Тетяна КОНДРАТЬЄВА