Чи захищений стратегічно важливий об’єкт “Форт” від диверсій і яких заходів тут вживають, щоб не допустити такої ж НП, як у Дніпрі, коли 21-річний нагвардієць розстріляв 10 чоловік, 5-ро з яких загинули… Про це наш журналіст запитав командира військової частини №3008 Національної гвардії полковника Володимира Джули.
– Завод “Форд” – це стратегічний об’єкт, який працює на оборонний комплекс держави, тому підприємство було внесено у Постанову Кабміну, де визначений перелік особливо важливих державних об’єктів. Так, 20 жовтня минулого року Національна гвардія України взяла його під охорону. Більше пів року тривав підготовчий етап. Потрібно було сформувати підрозділ, підготувати людей. Ми над цим ретельно працювали.
Хочу зауважити, що підготовка особового складу – це довготривалий процес. На початковому етапі відбувається загальна підготовка, паралельно проходить адаптаційний період військовослужбовців, коли вивчаються морально-психологічні та ділові якості кожного. Крім психологів з військовослужбовцями, працюють військові психіатри та при потребі цивільні психіатри. Другий етап — підготовка за призначенням. На третьому етапі військовослужбовці уже в бойових підрозділах проходять навчання за напрямком діяльності.
Також командири підрозділів паралельно здійснюють всебічне вивчення та їх морально-психологічні якості. У пріоритеті кращих військовослужбовців призначаємо у підрозділи, де їх залучають до несення служби зі зброєю. Це ті, хто швидше адаптувався, хто має “відмінно” чи “добре” у бойовій підготовці. За рішенням комісії визначають особовий склад по підрозділах.
- “Форт”, як і “Південмаш” - режимний об’єкт, тут також несуть варту озброєні військовослужбовці. Які додаткові заходи були вжиті, щоб тут не допустити такої ж трагедії, як у Дніпрі?
- Як командир додатково видав розпорядження по військовій частині про те, що кожна посадова особа зобов’язана здійснювати посилений контроль та перевіряти якість підготовки людей на службу. Щодня з особовим складом працюють спочатку командири підрозділів. Перед тим, як військовослужбовець має заступити на службу і отримати зброю, його оглядають лікарі і з ним спілкуються психологи. Потім за особовим складом здійснюється контроль заступниками командира військової частини та начальниками служб за напрямками.
Ну і, звісно, ми посилили контроль за самою організацією служби на об’єкті. Запевняю, що всі ці заходи проводяться. Ми працюємо над тим, щоб у подальшому таких трагедій більше не повторювалося.
- Тобто для охорони цього підприємства залучаються як строковики, які пройшли підготовку, так і військовослужбовці за контрактом?
- Так. Кожен з них пройшов підготовку та отримав допуск до служби комісійно. До комісії входять психолог, медичний працівник, командир підрозділу, начальники служб за напрямком. Кожен військовослужбовець суворо дотримується розпорядку дня від самого ранку до моменту заступлення на службу. О 9-ій годині в частині проводиться розвід добових нарядів. Особовий склад на цей час уже вивчений і перевірений і допущений до несення служби зі зброєю. Під час розводу черговий перевіряє докуменетацію, екіпіровку, спорядження і чи є проблемні питання у військовослужбовців. Це остання, контрольна перевірка перед службою.
- Раніше військовому, який заступав на службу зі зброєю, не дозволялося отримувати будь-яку кореспонденцію, аби убезпечити від можливо невтішних новин з дому чи від дівчини. Зараз нацгвардійці, які несуть варту на заводі “Форт”, мають зв'язок з цивільним життям? У них не відбирають мобільні телефони?
- Військовослужбовцям видають мобільні телефони, щоб поспілкуватися з рідними, перед тим, як заступають на службу. А уже безпосередньо вдень несення служби у варті вони без мобільних . Лише три посадові особи варти — начальник варти, помічник або розвідний - залишають при собі телефони для того, щоб мати оперативний зв’язок у нештатних ситуаціях. Це вивчені і перевірені люди, які мають досвід служби.
- А хто краще справляється з обов’язками — солдати-строковики чи контрактники?
- Всі військовослужбовці вмотивовані: як і контрактники так і солдати строкової служби. Військові за контрактом, які має досвід та вислугу – більш відданіше виконують поставлені завдання. Однак, не відстають і солдати строкової служби, вони також сумлінно та з відповідальністю виконують службові обов’язки. Тому перехід на контрактну службу у перспективі — цілком доцільний процес.
Людмила ПОЛІЩУК