Прямі, або опсередковані стосунки з ворожою країною та її сателітом в українській економіці має майже 21 тисяча підприємств.
Наприклад, «Романофф21» – підприємство, що ремонтує авто та має за кінцевого бенефіціара громадянина росії, або Благодійна організація «Ашан з тобою», яка є учасником спільного холдингу із контрагентом, що працює під юрисдикцією рф. Таких схем безліч.
Для розслідування економічних стосунків застосовувалась система, яка аналізує контрагентів за низкою показників, 5 з яких сигналізують про ті чи інші зв’язки з рф чи білоруссю.
З’ясувалося, що одному або одразу декільком з 5 показників відповідає 20 899 юросіб. Якщо врахувати, що оприлюднені дані на кінець квітня, то ймовірність збільшення цих показників на кінець червня доволі велика.
Понад 16 тисяч юросіб мають учасника/бенефіціара, що має зв’язок з рф, а 3602 юрособи мають такий самий зв’язок з рб. У найменуванні 919 юросіб, які діють в Україні, згадується назва країни-агресора, наприклад, в Україні працює ТОВ «Росія 1», яке, відповідно до інформації аналітичної системи YouControl, займається пасажирським наземним та вантажним транспортом. 536 компаній підпадають під особливу увагу через те, що є учасником спільного холдингу із контрагентом, що працює під юрисдикцією рф, а 265 українських компаній є учасником юридичної особи, що зареєстрована за законодавством російської федерації.
Справи з такими контрагентами привертають увагу правоохоронних органів, провокують розслідування такої співпраці та псують репутацію через негативне сприйняття суспільством. Україна, держави-члени ЄС, США можуть запроваджувати санкції до компаній, їхніх засновників та бенефіціарів, що працюють з рф.
Крім того, партнерство з контрагентами, що несуть названі ризики, може бути розцінено як підтримка військової агресії проти України.
Дмитро Піскун