Педагоги, батьки, учні та уся громада три роки відстоювали свою альма-матер, але в розпал війни селищна влада вирішила закрила школу. Аргументи — економія коштів, бо утримання двох навчальних закладів на селищний бюджет — непідйомна ноша. У школі-інтернаті ж наголошують: до них йдуть більше учнів, вони отримують державну субвенцію та навіть готові на толоку, щоб заготовити дрова на зиму.

Тут впевнені, що справжня причина в іншому.

– Голова зі своїми «ручними» депутатами та чиновниками планомірно, крок за кроком робили усе, щоб інтернат закрити, дітей із Сутисківської ОТГ зігнати в ліцей, де директоркою дружина селищного голови Марія Дідух. А приміщення інтернату та землю віддати у чужі руки, — кажуть батьки.

— Бо як ще пояснити, що нас три роки залякують ліквідацією. Тільки за останні декілька місяців уже вп’яте на сесію виноситься це питання. І ніякого компромісу ніхто не шукає. Громадських слухань ніхто не проводив. Долю інтернату, долю педагогів, долю майже двох сотень дітей вирішили без нас… Хоча робили все від нас залежне — приймали переселенців, облаштовували підвали, підготували навчальний корпус для учнів. Вже чекали 15 серпня комісію, яка мала прийняти наш заклад до нового навчального року, аж тут за менше ніж добу до сесії дізнаємося, що інтернат знову мають закрити…

11 серпня відбулася сесія селищної ради. Перше питання: «Реорганізувати спеціалізований заклад загальної середньої освіти шляхом приєднання до ліцею». Доповідачі з цього питання називали багато цифр: про «недоукомплектовані класи», «заборгованість по зарплаті», «дотації на утримання стін»… Запевняли, що буде дотримано право дітей на освіту, а працівників — на працевлаштування. Але люди, які прийшли на сесію, переконували депутатів, що реорганізація — фактично закриття інтернату — зараз не на часі і закликали відкласти це питання після війни.

– Коли на Донбасі, на півдні України рашисти бомблять школи, то наш навчальний заклад може стати прихистком для школярів із зони бойових дій. Не можна закривати інтернат!

Але цю ідею підтримали лише два депутати. Один з них — Василь Стеценко – з місця виніс цю пропозицію на розгляд депутатів, але більшість колег його не підтримали… Натомість цілеспрямовано та майже одноголосно проголосували за «реорганізацію» навчального закладу.

Під вигуки «Ганьба!» депутати вимушені були зробити перерву у сесії і сховатися від людського гніву. Але у колективі налаштовані продовжувати боротьбу за свою школу.

– Ми не підемо працювати до дружини селищного голови Марії Дідух у ліцей, бо вона зводить наклепи і неодноразово ображала наших вчителів, — заявили педагоги спеціалізованої школи.

Не менш категоричні й батьки:

– Вони на наших дітях зекономили, щоб намалювати собі премії до 24 серпня? Але наші діти не підуть до ліцею Дідух. Вони краще будуть їздити в інші громади! А Сутиски ні копійки не отримають за наших школярів! — налаштовані батьки.

Закриття школи-інтернату у Сутисках збурило усю Вінниччину. В області активісти і деякі депутати переконані, що таким чином відбувається дерибан 32 га землі під інтернатом.

– Цікава історія із землями цього інтернату, бо вони належать до природно-заповідного фонду, а саме ландшафтного парку «Середнє Побужжя». Згідно з проєктом відведення землі «Парку», це є зона регульованої рекреації, в якій тільки гуляти по траві можна і збирати букети польових квітів, види яких вже зникають. Так от, ці землі керівник Сутисок пошматував по 10 соток для дачного будівництва, незважаючи на закон і мораль. Навіть генеральний план затвердили, наплювавши на Природно-заповідний фонд. Контролюючим органам це питання чомусь не цікаве?.. — обурюються активісти.

Вони обіцяли колективу та батькам Сутисківського інтернату свою підтримку — навідатися з численними запитаннями до місцевої влади. Вже минулого понеділка люди знову зібралися біля селищної рада, але голова до них не вийшов. Кажуть, пішов на лікарняний.

А тим часом ініціативна група звернулася до правоохоронних органів про порушення регламенту сесії. У громаді вже зібрали більше тисячі підписів на підтримку інтернату.

Наші журналісти й надалі будуть відслідковувати ситуацію у Сутисках.

Людмила Поліщук