росія встановила світовий рекорд застосування ракетної зброї в одній війні.
Як повідомив Президент Володимир Зеленський, з 24 лютого російські окупанти випустили по території нашої країни понад 3800 різних ракет. Це є рекорд за всю історію застосування людством цього виду озброєння.
«До цього рекорд за кількістю використаних в одній війні ракет належав Сполученим Штатам Америки. У 2003 році під час військових дій проти режиму Саддама Хусейна ВМС США випустили по цілях в Іраку 802 ракети BGM-109 Tomahawk. Постріли при цьому здійснювались не по мирних людях, а по об’єктах військової інфраструктури. Тож, показник у 3800 ракет – неймовірно великий», – розповів Інформатору військовий аналітик Петро Черник.
За словами експерта, на сьогодні рф має близько десяти класів різних ракет, які можуть випускатися з повітря, з води і з суші. На початок війни сукупний потенціал росії, згідно відкритих джерел, складав приблизно 8 тисяч ракет. Виходить, з урахуванням вже використаних у росіян залишається ще близько 4,5 тисяч робочих ракет.
Які ракети має росія у своєму арсеналі?
Х-47 М2, «Кінджал». За словами Петра Черника, це найновіша, 2007 року виробництва, гіперзвукова ракета, яка рухається із швидкістю понад 12,8 км на годину. Вона поки що практично невловима для українських сил ППО. З близько 40 вироблених «Кинджалів» по Україні випущено до п’яти. Такі ракети в рф більше виробляти не зможуть.
Крилата ракет 3М-14 комплексу «Калібр» – одна з найбільш технологічних та якісних російських пакет, з доволі важкою бойовою частиною – від 200 до 450 кг тротилу та з дальністю стрільби до 2600 км. “До початку війни таких ракет в рф було до 600 штук, і більше вони виробляти їх не зможуть”, – стверджує Петро Черник.
Ракета Х-101 є найдорожчою, її вартість понад $1 млн. Вона запускається зі стратегічних бомбардувальників Ту-95МСМ и Ту-160. “Це дуже точна і далекобійна зброя. Летить на відстань до 5 тисяч км. Виробляти повноцінно рф її вже теж не зможе. Однак в них є ще відносно великий запас таких найстрашніших ракет, як Х-22, яка може стріляти до 600 км і має неймовірно важку бойову частину – 900 кг. Саме нею били по Кременчуку”, – каже Петро Черник. За словами експерта, виробляти нові якісні ракети росіяни не зможуть, оскільки в них багато мікроелектроніки. А через накладені на рф санкції добути доступ до потрібного обладнання для них неможливий.
Ракети Х-31 та Х-59. Перша має дальність стрільби до 160 км і бойову частиною 110 кг, друга – летить на відстань до 290 км стрільби і має бойову частиною до 300 кг. “Такі ракети у найпервинніших модифікаціях, які виробляв ще Радянський Союз, дуже неточні і дуже неякісні. Умовно, кожна друга з них буде або підриватися, не долітаючи до цілі, або сходити з траєкторії. Але їх росіяни, хоч і в невеликій кількості, можуть поставити на конвеєр”, – каже Петро Черник.
ПЗРК С-300 росіяни перевели з режиму «земля-повітря» у режим «земля-земля». Тобто зенітно-ракетними комплексами вони починають бити по сухопутних цілях. В залежності від комплектації, в цих ракетах бойова частина може важити від 80 до 180 кг. “Ця ракета дуже небезпечна, тому що її бойова частина обкладена тисячами металевих кубиків, які під час вибуху розлітаються у великому радіусі і січуть усе на своєму шляху”, – пояснює Петро Черник.
“С-300 можуть до нас літати ще кілька років. Це вздовж лінії фронту. До 100 км. Ті ракети, які б’ють на 2000-2500 км, у рф вже закінчуються. “Кинжал”, “Калібр” – їх мало. І тому рф їх використовує для особливих цілей. По аеродромах, дамбах.
Застарілі радянські ракети важкі в експлуатації, їх з одного боку багато, а з іншого – в масовому порядку вони не можуть їх використовувати. На потік їхнє використання поставити дуже важко”, – розповідає військовий аналітик Роман Світан.
Чому росія останнім часом використовує менше ракет, ніж на початку війни?
На думку Петра Черника, це пов’язано з тим, що усі ракети, які перебували в європейській частині рф до Уралу, були використані, і ворогу доводиться розконсервовувати склади на далеких зауральських територіях.
“Їх потрібно зняти з консервації, технічно обслужити, перевезти. На це потрібен час. Тому часові проміжки між ракетними пусками будуть продовжувати зростати. Однак поки ще ракетний жах на цю хвилину не відмінений, – каже Петро Черник. – Потенціал рф, включаючи її ракетний ресурс, рухається до свого колапсу. Однак на сьогодні вони ще зберегли його на 40-45%. Я не прихильник концепції, що вони мають залишати прозапас 30-20% запасу. Коли ворог остаточно зрозуміє, що ця війна не на життя, а на смерть, він буде готовий використати проти нас абсолютно все до останньої ракети. Так що ракетні удари по всій території України поки що не відмінені”.
Згоден з ним військовий експерт Денис Попович: “Поки що у нас тільки один вихід: не ігнорувати сигнали повітряної тривоги, удосконалювати щит ППО, у тому числі й за допомогою партнерів, ну і, чи мало, може колись вдасться завдати удару по місцям базування дальньої авіації, за допомогою якої вони обстрілюють наші міста”.
Військовий експерт Роман Світан дотримується іншої думки: “Можна прогнозувати, що далекобійні ракети у рф будуть вичерпуватися. Вони залишатимуться, але входитимуть в НЗ – недоторканий запас. І їх будуть використовувати дуже точково, для найважливіших цілей. Така тенденція вже спостерігається. Ось, наприклад, зараз йде наступ наших військ з-під Давидова Брода в бік Берислава. Для свого просування українські війська навели переправу з правого на лівий берег Інгульця. І росіяни б’ють ракетами по Карачунівський дамбі, намагаючись великою водою змити наші переправи. А обстріли Миколаєва, Харькова, Нікополя, Кривого Рогу, Запоріжжя, Орєхово, Гуляйполя, Угледару, Авдіївки та інших міст вздовж лінії фронту здійснювались з С-300. Цих ракет в них дуже багато – від 5 до 7 тисяч. Вздовж лінії фронту і на глибину 100 км ракет вистачає і вистачатиме ще на декілька років. А ось дальні ракети виходять в НЗ. І це помітно. Якщо їх і випускають, то тоді, коли вже це дуже потрібно. Або по аеродромах, або по дамбах, як зараз по Карачунівський».
Не ігноруйте сигнал “Повітряна тривога”
Директор Українського центру безпеки та співробітництва Сергій Кузан зазначає, що українцям не варто тішити себе ілюзіями щодо скорого закінчення в росіян ракет, але водночас висловлює стриманий оптимізм: “Ми повинні готуватися до гіршого, але розуміти головне. 20 років Росія створювала міф, в тому числі й на Заході, нав’язуючи військовим, воєнним експертам і урядам західних країн думку про свій потужний і непереможний військовий потенціал. Цей міф наразі розвіюється. І нам потрібно ще півроку, щоб більш вільно себе почувати.
Інформатор