Сполучені Штати Америки таємно модифікували передані Україні ракетні установки HIMARS, щоб їх не можна було використовувати для стрільби великої дальності по росії, зокрема, і ракетами ATACMS.
За поввідомленням The Wall Street Journal, таким чином Адміністрація президента Джо Байдена хотіла знизити ризики ескалації війни з рф. У США побоюються, що Україна може перестати виконувати свою обіцянку не завдавати ударів по території росії зброєю, наданою Вашингтоном.
І хоча США утрималися від поставок Україні ракет великої дальності ATACMS, модифікації HIMARS гарантують, що Україна не зможе використовувати ці установки для запуску далекобійних боєприпасів, якщо Київ придбає такі снаряди через інші держави.
Видання зазначає, що в Пентагоні відмовилися коментувати модифікації, які, за словами офіційних осіб США, стосуються їхнього апаратного та програмного забезпечення.
“З міркувань оперативної безпеки ми не коментуємо публічно конфігурацію систем, наданих союзникам і партнерам. Сполучені Штати як і раніше прихильні наданню Україні можливостей, необхідних їй для протидії російській агресії”, — сказав офіційний представник Пентагону, бригадний генерал Патрік Райдер.
Білий дім, який, за словами джерел в адміністрації, брав участь у прийнятті ключових рішень щодо озброєнь для України, відмовився від коментарів. Також від коментарів WSJ відмовилися і українські військові.
Видання нагадує, що раніше США також відмовилися надати Україні безпілотники Grey Eagle MQ-1C через побоювання Пентагону, що вони можуть бути використані для ударів по цілях в Росії.
Ракети типу GMLRS, якими зараз оснащені передані Україні ракетні системи, мають дальність польоту до 70 км і точність в кілька метрів. На даний час США передали нашій країні 20 реактивних систем залпового вогню HIMARS. На початок листопада всі вони залишалися цілими й використовуватися для відбиття збройної агресії російських окупантів.
Василь Головко