Про це повідомляється в офіційному Twitter-акаунті чеського головування в Раді ЄС.
– Шенгенська зона розширюється вперше за понад десятиліття завдяки чеському головуванню. Міністри схвалили членство Хорватії з 1 січня 2023 року! – наголошується в повідомленні.
Як уточнили в пресслужбі Ради ЄС, з 1 січня 2023 року буде скасовано перевірку осіб на внутрішніх сухопутних і морських кордонах між Хорватією та іншими країнами Шенгенської зони. Перевірки на внутрішніх повітряних кордонах будуть скасовані з 26 березня 2023 року.
З 1 січня Хорватія також почне видавати шенгенські візи та зможе повною мірою використовувати Шенгенську інформаційну систему. Країна є членом Євросоюзу з липня 2013 року.
Також розглядалося питання про приєднання до Шенгенської зони Болгарії та Румунії. Однак воно не отримало одностайну підтримку серед членів Євросоюзу, і заявки цих країн наразі заблоковано.
Шанси Румунії та Болгарії приєднатися до зони не виправдалися через спротив Австрії.
– Я проголосую сьогодні проти розширення Шенгенської зони для Румунії та Болгарії. Я вважаю неправильним розширювати систему, яка не працює в багатьох місцях, – повідомив перед засіданням міністр внутрішніх справ Австрії Герхард Карнер.
Румунія та Болгарія приєдналися до Євросоюзу в 2007 році та роками намагаються увійти до Шенгенської зони. Минулого місяця Європейська комісія постановила, що всі три країни-кандидати відповідають необхідним критеріям для приєднання до Шенгену. Це рішення підтримав і Європарламент.
Сумніви викликали побоювання щодо організованої злочинності, несанкціонованої міграції та безпеки в Румунії та Болгарії. Як повідомляє Deutsche Welle, саме міграція стала основним каменем спотикання для Австрії, яка раніше повідомляла про прибуття понад 100 тис. нелегальних мігрантів цього року.
У Відні мало довіряють прикордонному контролю Румунії та Болгарії та вважають, що скасування перевірок людей на кордоні, які прибувають з цих країн, спровокує ще більший потік мігрантів.
На небажання розширювати Шенгенську зону також натякали Нідерланди та Угорщина. Рішення про розширення зони вимагає одноголосного схвалення.
– Коли справа доходить до вступу Румунії та Болгарії, ми не єдині, і це робить нас дуже слабкими. Це засмучує мене… Ви заслуговуєте на те, щоб бути повноправними членами Шенгенської зони, ви заслуговуєте на доступ до вільного пересування в Шенгенській зоні, – заявила після засідання міністрів член Єврокомісії Ілва Йоганссон.
За її словами, заявки Болгарії та Румунії мали підтримку майже всіх присутніх міністрів.
Сергій Бойчук