Вінничани, приєднуйтеся 29 січня о 18.00 біля Вежі і разом вшануємо Героїв!

– Збираємось біля Вежі та пройдемо через центр міста до меморіального каменю Січовим стільцям. Народу буде багато, бо це спільна хода і рівно 100 років цій герочній битві, – зазначив депутат ВМР від Свободи Дмитро Уманець . – Запрошуємо на ходу всіх, бо нині вже ніхто не назве націонаілістів “фашиками” чи “нациками”. Бо навіть вчорашні наші опоненти навчились кричати “Слава Україні!”


Нагадаємо, що Бій під Кру́тами — відбувся 16 (29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.


Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.

Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».