Просувати проросійські погляди та організовувати акції протесту проти підтримки України в Німеччині допомагали люди, пов’язані з російською підсанкційною організацією “Росспівробітництво”, а один із них стверджує, що працював у військовій розвідці Росії.

Про це йдеться в розслідуванні Reuters.

Серед організаторів проросійських протестів у Кельні у вересні 2022 року агентство ідентифікувало колишнього офіцера російських повітряно-космічних сил, який раніше мав ім’я Ростислав Теслюк, яке змінив на Макса Шлунда після того, як оселився в Німеччині десять років тому. Як вдалося встановити Reuters, Шлунд був судимий у РФ за напад на людину з ножем.

Серед публічних агітаторів на протесті була й партнерка Шлунда – Єлена Колбаснікова. Вона родом з України, зараз проживає в Німеччині. Колбаснікова стала популярною серед проросійського німецького руху у 2022 році, коли заявила, що її нібито звільнили з роботи через “русофобію”. З літа того року Шлунд і Колбаснікова організували кілька проросійських акцій, а також їздили на окуповану Росією територію України.

У грудні пара мала брати участь у форумі “активістів громадянського суспільства” в Москві за рахунок “Російського дому” – організації, що входить до складу “Росспівробітництва”, яке перебуває під західними санкціями.

Ще одне обличчя проросійських протестів у Німеччині – Андрій Харковський, пов’язаний із “Союзом козаків-воїнів Росії та зарубіжжя”, що має десятки відділень у РФ та за кордоном. Харковський родом із Томської області РФ. Він мешкає у Тройсдорфі. Має невеликий бізнес із вантажоперевезень. Харковський брав участь у з’їзді “козаків” у Ганновері, де були присутні і російські дипломати.

Ще одним проросійським діячем у Німеччині, особу якого встановив Reuters, є Олег Єременко – власник будівельного бізнесу у Берліні, член правління організації під назвою “Десант”, яка складається з колишніх російських військовослужбовців. У розмові з Reuters він підтвердив, що співпрацював із російською військовою розвідкою ГРУ, а також знайомство з Ігорем Гіркіним.

Адміністратором німецькомовного Telegram-каналу Putin Fanclub був В’ячеслав Сейвальд. У соцмережах він публічно підтримував неонацизм, висловлював прихильність “Альтернативі для Німеччини” й фігурував у доповіді баварської спецслужби – Управління з питань захисту Конституції – як такий, що підтримує антисемітські теорії змови.

На мітингу в Кельні Reuters впізнало мотоцикліста зі східної Німеччини Яна Ріделя, який очолює групу під назвою “Німецько-російські душі” публікує в Інтернеті повідомлення про звірства української армії і збирає гроші для російської байкерської банди “Нічні вовки”, яка перебуває під санкціями США і ЄС за підтримку війни Путіна.

Міністерство внутрішніх справ Німеччини в коментарі Reuters заявило, що “дуже серйозно” ставиться до будь-яких спроб іноземних держав або окремих осіб чинити вплив, особливо “в контексті російської агресивної війни проти України”. Кремль не відповів на запитання Reuters.

Андрій Власенко