Як це позначиться на цінах в новому році.

В Міністерстві економіки України очікують, що ціни зростатимуть помірно. Інфляційна динаміка не відрізнятися від кінця минулого року.

За повідомленням прес-служби Мінекономіки, на початку 2023 року в разі відсутності нових потужних викликів загальна динаміка внутрішніх цін залишатиметься у сформованому руслі помірного зростання.

У грудні минулого року темпи споживчої інфляції залишилися на рівні попереднього місяця – 0,7% за місяць. Річна інфляція склала 26,6%, і цей показник виявився меншим за офіційний прогноз уряду (29,3%).

Як зазначили в міністерстві, упродовж всього часу війни інфляцію практично формували два головних чинники.
Перший – обсяги руйнування інфраструктури (у т.ч. енергетики) та логістики і, відповідно, швидкість відновлення та адаптації економіки. Другий – рівень і швидкість міграції як чинник попиту і чинник забезпечення трудовими ресурсами потреби виробництва (і, відтак, формування пропозиції товарів та послуг).

За даними міністерства, стабілізації ринку сприяє продовольчий імпорт, що підкріплює вітчизняну пропозицію товарів, не додаючи наразі поштовху в напрямку зростання цін внаслідок:
відносної стабільності цін на продовольство на світових ринках,
фіксації обмінного курсу гривні та її відносної стабільності на готівковому ринку.

Також важливим є стримуючий вплив на загальний індекс інфляції від мораторію на зростання комунальних тарифів, які за рік збільшилися лише на 6,0%. Офіційний прогноз інфляції від Кабміну на 2023 рік залишається незмінним – 28,0%.

Сергій Бойчук