Німеччина і Сполучені Штати закликали дочекатись офіційних результатів розслідування диверсій на “Північних потоках” у Балтійському морі восени 2022 року, перш ніж говорити про ймовірну причетність тих чи інших сторін до неї.

Про це повідомляє Reuters.

Речник федерального уряду Німеччини на прохання прокоментувати публікації ЗМІ, де вказувалось на причетність “проукраїнської групи” до вибухів на російських газогонах, зазначив, що цю інформацію в Берліні взяли до відома, але коментувати не будуть.

“Федеральна прокуратура розслідує цю справу з початку жовтня 2022 року. Таким чином, вона має суверенітет над процедурою”, – йдеться в коментарі.


Своєю чергою координатор з питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі заявив журналістам у вівторок, що Вашингтон чекає на завершення розслідувань, які тривають у Німеччині, Швеції та Данії.

"Ми вважаємо, і президент (Джо Байден) сказав про це, що це акт саботажу. Але ми повинні дозволити цим розслідуванням завершитися, і лише тоді ми повинні розглядати, які подальші дії можуть бути або не бути доцільними", – сказав Кірбі.

Нагадаємо, у вівторок авторитетне американське ліберальне видання The New York Times також опублікувало статтю з посиланням на джерела та дані розвідки, які схильні вважати, що за вибухом газопроводів "Північні потоки" в Балтійському морі стоять неурядові групи, до яких могли входити росіяни та українці.

NYT стверджує, що "Північні потоки" підірвали "опоненти Путіна" – не виключено, що українці.

Як стверджується в статті, нові розвіддані США свідчать про причетність до диверсії "проукраїнської групи", до складу якої входили противники президента Росії Владіміра Путіна. Більш конкретної інформації про те, хто саме стояв за організацією підривів "Північних потоків", не наводиться.

"Посадовці, які ознайомилися з розвідувальними даними, заявили, що, на їхню думку, диверсанти, найімовірніше, були громадянами України або Росії, або ж і тими, й тими", – зазначається в статті The New York Times.

Також стверджується, що немає доказів причетності до нападу ані офіційної влади України або громадян США чи Британії, про що не раз говорила російська сторона, ані уряду власне Росії, яку Київ і деякі європейські країни вважали винною в підриві власних газогонів для дестабілізації енергетичного ринку в Європі.

Що стосується способу здійснення диверсії, то cпіврозмовники NYT схиляються до версії, що вибухівка була закладена на "Північні потоки" за допомогою досвідчених водолазів, які не працювали на військові або розвідувальні служби, "але не виключено, що виконавці в минулому пройшли спеціалізовану державну підготовку".

Співрозмовники видання відмовилися розкрити характер розвідданих, способи їх отримання або будь-які деталі щодо вагомості доказів, які вони містять, а також заявили, що "не мають остаточних висновків" щодо диверсій на "Північних потоках".

Окремо NYT зазначає, що джерела "розділилися в думках щодо того, наскільки важливою є нова інформація", але висловили оптимізм, що в подальшому зможуть отримати більше інформацій про диверсії, які дозволять встановити причетних до них.

Німецьким слідчим вдалося ідентифікувати судно, яке, ймовірно, використовувалося для підриву "Північних потоків". Ідеться про яхту, орендовану в польської компанії, яка, ймовірно, належить двом українцям.

Незважаючи на те, що сліди диверсії, як пише Zeit, "ведуть до України", німецьким слідчим поки що не вдалося з'ясувати, хто стоїть за її організацією. Західні розвідслужби не виключають, що це могла бути "операція під чужим прапором", аби вивести на Україну як на виконавця – але, як зазначає Zeit, "слідчі, судячи з усього, не знайшли жодних доказів, які б підтверджували такий сценарій".

Нагадаємо, наприкінці вересня 2022 року після вибухів біля данського острова Борнхольм у Балтійському морі було виявлено загалом чотири витоки на двох трубопроводах. Місця вибухів розташовані в міжнародних водах у виключних економічних зонах Данії та Швеції. Вони, а також Німеччина ведуть окремі розслідування.

Андрій Власенко