У Брашові 25 березня румунські митники оприлюднили фото та відео, де фахівці рахують сотні тисяч пачок цигарок з України без акцизних марок, серед них – коробки із брендом кондитерської корпорації “Рошен”.

“Сигарети були з безмитним маркуванням, тобто без румунського податкового маркування. Вони були серед палетованих цукерок “Рошен”, які й були внесені в митні декларації”, – говорить керівниця регіонального відділу румунської митниці (м. Брашов) Верґініка Драґой.

Українські журналісти отримали копії цих декларацій. Відправник – кондитерська корпорація “Рошен”, головний офіс у Києві. Місто призначення – Бухарест, Румунія. Вміст вантажівки – шоколадки, вафлі, цукерки. За даними ЗМІ, ані українська, ані румунська митниці ретельно не перевіряли фуру, адже вона не викликала жодних підозр.

“Добрий товар прикриття – це саме бренд “Рошен”, тому що це загальновідома компанія, яка займається експортом. І припустити думку, що в цьому вантажі будуть сигарети, – було досить недоречно”, – говорить президент Асоціації міжнародних експедиторів України Віктор Берестенко.


Все пішло не так уже в глибині Румунії. Машину випадково зупинила поліція, і тоді вже водій почав нібито плутатися в показах.
"Пунктом призначення була внутрішня митниця в Бухаресті. Коли водія запитали, куди він прямує, він сказав нам, що прямує до Орадя, а потім підозру поліцейських іще більше посилив маршрут, яким їхав водій, адже він відхилився від шляху до столиці", - каже керівниця регіонального відділу румунської митниці (м. Брашов) Верґініка Драґой.

Вантажівку доправили на ретельну перевірку до міста Брашов. Там і з'ясувалося, що окрім солодощів, у ній було майже 4 мільйони безакцизних цигарок. У декларації як брокер-декларант - тобто особа, яка оформлює декларації - зазначена пані Єфіменко. З нею поспілкувалися телефоном:

"На зараз я вам нічого не можу прокоментувати, бо вони не уповноважували мене на це. Але я вам можу тільки одне сказати, що всі фури вантажаться під відеонаглядом".

"Під відеонаглядом компанії "Рошен" - так? А що далі з нею відбувається?"

"Я не буду давати коментарів, тому що я не уповноважена".

Ці документи ще раз підтверджують - відправник достеменно знав вміст фури. Акт завантаження саме тієї автівки ВХ5519СМ, яку згодом затримають у Румунії, і додаток до угоди між київським і румунським "Рошенами": в додатку перелічені всі солодкі офіційні позиції – на 53 тисячі євро, а в акті завантаження чорним по білому написано: "Сторонніх вкладень немає, недовкладень немає, асортимент відповідає маркуванню".

"Така кількість цигарок – ціла автівка – вона не могла бути просто. Водій кудись заїхав, довантажив, потім заїхав до країни, вивантажив десь і без відома компанії, яку він обслуговує. Він міг не знати, що йому завантажують на складі, це він міг не знати. Але він навряд чи сам прийняв на себе відповідальність довантажити цигарками будь де", - каже президент Асоціації міжнародних експедиторів України Віктор Берестенко.

До речі, цікава деталь: офіційний документ, який "Рошен" подав на митницю, складено... мовою держави-агресорки. Але то вже, як-то кажуть, інша історія.

Водія фури заарештували на 30 днів. Нині він без мобільного зв'язку.

Журналісти зв'язалися з його дружиною:

"А я знаю, що там завантажують?!"
"Ну, давайте, визволяйте чоловіка, бо він же ж явно не винен!"
"Звісно, я так розумію, що він не знав, що таке робиться!"

А от чи могли в керівництві корпорації "Рошен" не знати про те, що доставляють фури компанії за кордон?

Державна митна служба України очікує офіційних пояснень від колег із Румунії - що власне сталося, і проводить розслідування дій своїх співробітників.

"Тютюнова продукція - це взагалі така продукція, яку ми достатньо часто виявляємо, бо дійсно відомо, що ціни в Європі від наших відрізняються, тому намагаються люди дійсно провезти їх", - зазначила керівниця прес-служби Державної митної служби України Алевтина Топчієва. "Їх приховують серед інших продуктів і в конструктивних порожнинах транспортних засобів".

Чому деякі громадяни йдуть на такі ризики - стає зрозуміло, якщо підрахувати сумарний прибуток від продажу великих партій безакцизних цигарок.

"Порахуйте самі: середня ціна цигарок 6-7 євро. Ви ж розумієте, воно все іде як д'юті фрі. Мінімум 1,5-2 євро на пачці заробляє", - пояснює експерт Асоціації митних брокерів України Руслан Повразюк.

Тобто на приблизно 200 тисяч пачок, як в останньому випадку, організатори схеми могли виручити до пів мільйона євро. Навряд чи такий рейс був винятком.

Журналістам стало відомо, що у момент, коли поліцейські зупинили фури в Румунії, три вантажівки з продукцією "Рошен", які чекали в черзі на перетин кордону з українського боку, розвернулися і поїхали в зворотньому напрямі.

Сергій Бойчук