Досі перевізники пропонують доїхати до Москви майже з усіх обласних центрів України. Не дивлячись на закритий кордон з Росією, пасажирське сполучення з державою-агресоркою фактично відкрите. Автобуси з Києва, Львова, Дніпра та інших обласних центрів України кілька разів на тиждень вирушають до Москви і назад.

Знайти автобус до Росії легко. Якщо в пошуковику варіантів немає, то повно їх у соціальних мережах. Коштує таке задоволення від 250 до 350 доларів.

Добратися до столиці Росії дешевше зі Львова. За поїздку з Києва або Дніпра доведеться сплатити десь на 20 доларів більше. Хоча найдешевший варіант, який ми знайшли — саме з Києва.

Схема проста: Україна — Польща — Росія

Жодної складної схеми в перевізників немає: пасажир сідає в Україні на автобус, який прямує до Польщі, а вже у Варшаві пересідає на прямий рейс до Москви. Їде він через Литву та Латвію. Потрібен лише закордонний біометричний паспорт.

Тільки з Києва до Москви їздять десятки людей на тиждень. На запитання, чи не буде проблем під час перетину кордону, водій дивується. “Чого вони мають бути, якщо автобус їде до Варшави? З Варшави інший буде”, — каже він.

Для того, щоб забронювати квиток, сплачувати нічого не треба. Гроші за проїзд беруть у Варшаві або після перетину російського кордону. Деякі просять фото закордонного паспорта.

Прізвище, ім’я та номер телефону українського. І точно, на яке число ви хочете.

Про популярність таких рейсів свідчить їхня регулярність та розмаїття варіантів. У коментарях до публікацій перевізників у Facebook українці цікавляться рейсами та цінами.


Незважаючи на сумнівні напрямки, притягнути до відповідальності таких "бізнесменів" неможливо, - каже адвокат Ростислав Кравець. Річ в тому, яким чином побудована схема — єдиного перевізника, який забезпечує транспортування пасажирів чи вантажу з України до Росії, немає.

"І звинувачувати в колабораційній діяльності, підриві національної економіки чи невиконанні рішення Ради національної безпеки та оборони України також буде вкрай важко, тому що це різні особи та юридично один з іншим жодним чином не пов'язані", — пояснив Кравець.

Адвокат нагадав, що подібна схема працювала після заборони регулярного авіасполучення з Росією 2015 року.

"Всі летіли до Мінська, пересаджувалися в інші літаки та летіли до Москви. Нікого за це до відповідальності не притягали і притягнути неможливо. Фактично нічого незаконного в цій схемі немає. Немає єдиного перевізника", — додав Кравець.

Звісно, такий перевізник в Україні не один, і всі вони мають приблизно по два рейси на тиждень. Тому можна говорити про сотні українців, які перетинають кордон країни-агресорки лише впродовж семи днів. Поки в Україні щодня помирають військові та цивільні через російську агресію, "бізнесмени" заробляють гроші на поїздках до Росії, а віддають їм ці кошти самі ж українці, більшість з яких змушена їхати до країни-агресорки через важливі, часом трагічні сімейні обставини.

Вадим Снігур