Експерт зробив невтішний прогноз на наступний опалювальний сезон. Можливі ракетні атаки плануватимуться на жовтень та листопад.

“Моя гіпотеза така: росіяни будуть накопичувати ракети все літо, а потім спробують повторити такі ж атаки, як минулого року. Тобто це буде в наступний опалювальний сезон, жовтень і листопад”, – відзначає директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

За його словами, Україна поліпшить фізичний захист до нового опалювального сезону, але відновити міцність енергосистеми важким обладнанням не встигне.

“Це мій особистий прогноз: воно просто не приїде, його у світі не вистачає, щоб прибула достатня кількість. Скільки-небудь приїде, але це буде, може, 20% від того, що нам необхідно, найбільше – 30-40%. Це означає, що у нас буде менший запас міцності, але однозначно ми краще підготуємося”, – пояснив експерт.
При цьому він вказав, що майбутній опалювальний сезон для українців буде дуже складним. Він не виключає, що можливий дефіцит потужності та відключення світла.


"Якщо ви купили генератор, ні в якому разі не продавайте. Мастило змініть, бак залийте – і нехай стоїть, тільки включайте час від часу, щоб не застоявся. Якщо ви купили павербанк, то теж прочитайте інструкцію, як правильно зберігати, і потримайте ще рік. До перемоги нехай будуть", - підсумував Харченко.

Як відомо, з жовтня 2022 року росіяни намагаються знищити енергосистему України. Всього окупанти здійснили 15 масованих ракетних атак по українських містах, а це понад 820 крилатих балістичних ракет. У зв'язку з пошкодженнями енергосистеми вводилися графіки відключень світла.

Україна не тільки пройшла опалювальний сезон, але і знову почала експорт електроенегії. Так, з 12 квітня 2023 року українську електроенергію постачають до Польщі та Молдови, а з 17 квітня до Словаччини.

Міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що російські окупанти ракетними ударами вразили 24 об'єкти генерації і половину трансформаторів. За його словами, Україні потрібно понад 1 мільярд доларів на термінове відновлення енергосистеми до зими.

Все це вимагає збільшення вартості електроенергії для населення. Іншого способу відновити систему повністю на даний час немає. З першого травня очікується підняття вартості електрики майже вдвоє.

Вадим Снігур