До його думки прислухається багато українців. Вінничанам вдвічі цікавіше, бо Валерій ще і наш земляк.
У передвоєнні роки він був послом України у головного союзника України США. І бачив всі глобальні події, які передували та призвели до війни, як кажуть, на відстані та зсередини головного союзника України. А як він оцінює перемовини Зеленського із Головою КНР Сі та чи виступить Китай на боці Росії проти України, чи постачатиме рф зброю – далі.
– Я ще з 90-х років знаю, хто такий Путін. Зустрічав його особисто на Кримському півострові і сказав йому, що я радий бачити його на українській землі. Зізнаюсь, його тоді перекосило. Тому для мене ця війна не стала несподіванкою. Десь у 2000-х роках вже було зрозуміло, куди йде росія.
До речі, першими мене попередили задовго про війну французькі генерали.
Тому, перебуваючи у США, я робив усе, щоб Україна отримала зброю. Зокрема ПЗРК. Вважаю великою помилкою зупинення вертолітної програми. Я про це доповідав Зеленському. Але висновки не були зроблені.
Розбазарювання української армії стало нашою фатальною помилкою. Бо не засвоїли урок: не хочеш годувати свою армію – годуватимеш чужу. Тепер він стане для нас ключовим, думаю, років на десять навіть…
Вже зараз зрозуміло, що міністр Збройних сил України часів Януковича Лебедєв, який виявився насправді агентом спецслужб росії, сплавляв те, що ще залишилось, і помаленьку стравлював нас зі світом…
– Ви бачите зараз, що в цій війні велика роль Китаю. А він зближується з Росією. Всі бояться, що Китай може надати рф зброю і це стане катастрофою для України.
– Думаю, що Китай, попри те, що досі публічно не визначився, хто ж жертва, а хто агресор в цій війні, не стане допомагати росії зброєю. Може, там щось із товарами подвійного призначення і буде… Але до надання летальної зброї справа не дійде. Ну, хіба найбільша у світі фабрика захоче втратити більшу частину ринків, куди вона постачає свої товари?
Але й росія їй потрібна як сировинний придаток. Китай не відмовиться від їхньої дешевої нафти й інших копалин. Але тепер для рф тільки така роль. Вже ніякого домінування або навіть рівності із Китаєм у рф не буде. Бачили карту Далекого Сходу із поміняними назвами російських міст? Це ж прямий натяк.
От якраз у стосунках з Китаєм нам треба більше самим працювати через дипломатичну місію. Але ще до війни ми недостатньо працювали в цьому напрямку. У нас навіть посла не було у Китаї. Така величезна держава, а посла немає. Це як?
– Чи не станеться так, що з розпадом РФ ми матимемо сусідом Китай? І чи краще нам стане від того?
– Маючи союзником ЄС, Японію і особливо США, ми маємо розуміти, що Китай не простягне нам руку. Бо він вважає цих наших союзників своїми конкурентами. А США – головним ворогом. І саме тому Китай зближається із рф, бо вона проти США та цих країн. Претензія на біполярний світ Китаю і амбіції Сі, думаю, приведуть до того, що ці дві країни в найближчі роки десь зіткнуться на полі бою… Видно ж, яка напруга навколо Тайваню… І це буде не на нашу користь. Дай Бог, щоб це поле битви не було в Україні…
Нам треба продовжувати і ще більше примножувати риторику в ООН, інших міжнародних майданчиках, що ми віддали нашу ядерну зброю в обмін на гарантії безпеки ядерних держав, серед яких і Китай. Нам треба намагатись знаходити діалог і зацікавлювати Китай у повоєнних проєктах… Бо ми зараз з цією країною не на тих позиціях, щоб качати права…
Навіть нейтралітет Китаю нам на користь… Головне, щоб рф не втягнула його в цю війну.
Спілкувалась
Тетяна Квасюк
Від редакції. Коли верстався номер газети, стало відомо, що делегація Китаю в ООН уперше проголосувала за резолюцію Генасамблеї, в якій Росію називають агресором у війні проти України.
Результати голосування оприлюднив постійний представник України в ООН Сергій Кислиця. «Генасамблея 122 голосами «за» і 5 голосами «проти» ухвалила резолюцію про співпрацю ООН та Ради Європи. Cпроба РФ зняти згадку про агресію щодо України провалилася», – додав він.
Проти резолюції проголосували представники п’ятьох країн – Російської Федерації, Білорусі, Нікарагуа, Сирії та КНДР.
Для України це позитивний сигнал.