Сьогодні православні українці відзначають день пам’яті преподобного отця нашого Іова першого ігумена і чудотворця Почаївського.

Це один з найвідоміших українських святих до якого вже не одне століття йдуть несчислені потоки благочестивих богомольців.

Я маю часточку святих мощей преподобного Іова, а ще це один з найшанованіших мною українських святих.

Преподобний Іов народився на Коломийщині. У 12 років прийняв монашеський постриг, а у 30 став ієромонахом. Слава про аскетичні подвиги молодого подвижника дійшла до Волині. Князь Костянтин Острозький запросив отця Іова оселитися в Дубенському монастирі. Братія цієї обителі обрала його ігуменом. 20 років отець Іов тримав ігуменський жезл в Дубенському монастирі. В боротьбі з єзуїтами преподобний здобув собі славу поборника православної віри. Тікаючи людської слави, а згідно іншої версія на запрошення Анни Гойської, преподобний залишив ігуменство і оселився на Почаївській горі. Але і там йому не вдалося досягнути суцільного усамітнення. Братія Почаївського монастиря і тут обрала його своїм ігуменом. Преподобному довелося продовжити боротьбу з уніатами та польськими магнатами.


Після смерті Анни Гойської (+1617) Почаївський монастир став головним об'єктом напастей зі сторони польської шляхти та уніатів. Незважаючи на це отець Іов був твердинею православ'я, слава якого лунала по всій Україні. Преподобний допомагав закладати нові скити по всій Волині, мав зносини з Києвом і був у курсі всіх подій. Преподобний писав полемічні збірки проти католиків і уніатів. Всього нараховувалося 80 таких творів.

У монастирі преподобний запровадив суворі правила. Але не тільки від інших вимагав, а й сам працював. Після денних трудів преподобний усамітнювався у печерній келії, для нічних молитв.

Помер отець Іов у віці 100 років і пролежав у могилі 7 років і 10 місяців. На його могилі відбувалися численні дива і зцілення, які спонукали братію визнати, що отець Іов досягнув святості і має бути гідно прославлений у своїй обителі. До Почаєва прибув митрополит Діонисій Балабан і в присутності великої кількості богомольців труну з тілом отця Іова підняли із землі. Коли домовину відкрили тіло ігумена було нетлінним. З того часу його мощі спочивають у нижньому храмі біля печери в якій преподобний подвижався.

Преподобний отче Іове, захисти святу Почаївську Лавру. Виблагай перемогу і справедливий мир для України.

Архімандрит Софроній