Наші колеги з «Главкома» назвали це «здирництвом». І ось що написали про цю ситуацію:
«На запит розкрити список осіб, котрі під час війни виїжджали з країни як волонтери, керівник Вінницької ОВА Олександр Коханець до листа на півтори сторінки прикріпив чек на оплату.
Як виявилося, Вінницька обласна адміністрація видала вже майже 4 тис. рішень про виїзд за кордон. Проте для того, щоб отримати копії їх рішень, ОВА стребувала у журналістів 51,3 тис. грн.
Зазначимо, що за законом чиновники мають оприлюднювати таку інформацію безкоштовно. Для того, щоб виправдати відкрите здирництво, Коханець безплатно додав на вибір п’ять копій наказів про виїзд за межі України, які підписав його шеф Сергій Борзов», — цитуємо колег із «Главкома».
Це питання не випадково зацікавило журналістів. За інформацією Міністерства інфраструктури, у 2022 році було відкрито пів сотні кримінальних проваджень щодо можливих правопорушень при виїзді за кордон з використанням системи «Шлях». Саме такою користуються зокрема й волонтери, за рішенням ОВА.
— Ми виявили вісім схем – як відверто протиправних, так і напівлегальних, ще сім пов’язаних з ними корупційних ризиків. Серед найпопулярніших – виїзд чоловіків через систему «Шлях» у ролі водіїв чи других водіїв, фіктивні документи з відомостями про зняття військовозобов’язаних осіб з військового обліку, листи державних органів до Держприкордонслужби, неправомірна вигода причетним посадовим особам тощо, – заявив заступник голови НАЗК Артем Ситник.
Тому журналісти звернулися у декілька ОВА і попросили розкрити списки осіб, які під час війни виїжджали з країни як волонтери. Ці дозволи затверджені розпорядженнями голів військових адміністрацій. Проте дізнатися таку інформацію виявилося не так просто.
Вінницька ОВА оцінила такі дані у 50 тис. грн. Галичани оцінили свої документи у 13,9 тис. грн, запоріжці – у 1,9 тис. грн. Дніпропетровські чиновники, наприклад, вимагають за дані про людей, яких випускали за кордон за рішенням ОВА, всього лише 3,27 тис. грн, — повідомили у «Главкомі». — Інші або не надали таку інформацію, посилаючись на воєнний стан, або взагалі приховали.
За коментарем до Вінницької ОВА журналісти «33-го» звернулися до керівниці прес-служби Світлани Юзвак. Вона повідомила, що у відповіді на запит «Главкома» 10 сторінок копій рішень на виїзд були безкоштовними. А за решту — майже 4000 людей – друковані копії, накази та супровідні документи на кожного запропонували оплатити на розрахунковий рахунок Вінницької ОВА самим журналістам.
Чому саме така сума — роз’яснив керівник апарату Олександр Коханець:
— Запитувана інформація зберігається на текстових носіях у паперовій формі обсягом 3840 сторінок. Документи містять інформацію з обмеженим доступом, що потребує її відокремлення та приховування. Відповідно до розпорядження голови обласної державної адміністрації Владислава Скальського від 31 березня 2020 року №213 «Про затвердження Порядку відшкодування та розміру фактичних витрат на копіювання або друк документів, що надаються за запитом на інформацію у Вінницькій обласній державній адміністрації», розмір фактичних витрат вищезгаданої послуги становить 0,5 відсотка розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за виготовлення однієї сторінки. Тобто 3830 сторінок (за мінусом 10 сторінок безкоштовних). І 2684 грн прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Прості розрахунки: 2684 х 0,5% = 13,42 грн за виготовлення однієї сторінки. За усі — 3830 х13,42 = 51398 грн 60 коп
«Секрет за мільйон» — таку номінацію впровадили журналісти «Главкома» після отриманих чеків на свої запити. І першість у цій номінації приписали Вінницькій обласній військовій адміністрації.
Людмила ПОЛІЩУК
Можна витребувати цю інформацію в електронному вигляді безкоштовно. Якщо ОДА не дасть, то суд 100 відсотків постановить рішення про надання такої інфи Вінницькою ода. Хоча, потрібно витребувати інформацію не тільки про тих, кому надано дозволи на виїзд, а й про тих, хто з них не повернувся в Україну. Вичислити хто з чиновників ова , військкоматів підписав, готував рішення по тих, що не повернулися і через суд запроторити їх в буцигарню, а осіб , щонезаконно виїхали під різними приводами екстрадувати в Україну для розмінування Донбасу шеренгами. Це товстоморді, що мали гроші на хабарі в ова, у військкомати за довідки
Звычайно выйихалы жыды з жыдяткамы та йихни хохлорыли слугы.А звычайнэ гойськэ хохлобыдло свю пыку в жыдивськи дьэла сунуты нэ смий!!! А сунуло, то платы й нэ пы.ды!