Пацієнт закладу Ігор Марчук стверджує, що для лікування «бюджетників» там взагалі немає належних умов. А так звані VIP-пацієнти користуються усіма благами…
– Вартість стаціонарного перебування – лікування, проживання та харчування – складає 298,67 гривень на добу. 7168 гривень — за 24 дні стаціонару. Я отримав безкоштовну путівку у своїй сімейній амбулаторії. За мене заплатив департамент охорони здоров’я м.Вінниці з міського бюджету. Вже у закладі мене поселили до кімнати на трьох осіб. Спроби доплатити і отримати окрему кімнату були марними. Відсутні телевізор та холодильник, поламані меблі, шафа не закривається, зимові речі трьох осіб важко сховати. Лежати на ліжку неможливо, бо голова та ноги провалюються, — розповів І.Марчук. — На кожному ліжку чотири обмочені, брудні матраци. Їх мали викинути з десять років тому. Вразило вбоге харчування «бюджетників», яких у лікарні називають «безкоштовниками» чи «халявниками». Суп схожий на воду, із трьома картоплинами. Я не соромлюсь назвати його помиями. Про борщ, м’ясні страви, інші продукти можна лише мріяти. Стіл у їдальні облізлий. Його місце на смітнику. Норми харчування на кожного пацієнта? Ходили чутки, що нас годують за дев’ять гривень на добу, потім сума змінилась до 13 і, врешті, стала 15 гривень. Але я наївно вважав, що це все наслідки жебрацького фінансування. Тож мужньо терпів два тижні…
Ігор Марчук каже, що згодом дізнався про інший бік відпочинку завдяки… телевізору.
– Телевізор у коридорі ледь показував один канал і скажено «сніжив». На наше прохання відремонувати його сестра-господарка сказала: «Що я можу зробити?» Але ось жінка з сусідньої палати попросила мене налаштувати телевізор у її кімнаті. Я «обалдів»! Нові ліжка, нові ортопедичні матраци на ліжках у двомісній палаті, холодильник та плазмовий телевізор з приставкою Т2, що чітко показує 32 канали. Далі з’ясувалось, що ці пацієнти харчуються у окремій залі, де зовсім інший раціон. Це платні палати. Тим, хто сам сплатив вартість лікування 7168 гривні за 24 дні стаціонару у касу лікарні або чорним налом головній медсестрі чи, можливо, головному лікарю. А пацієнтів, за яких сплатив місцевий бюджет, за людей не мають. Бо, як кажуть ці пацієнти, за останні роки умови лікування за бюджетні кошти значно погіршились. Ми, платники податків, за кошти яких утримується лікарня комунальної власності Вінницької обласної ради, потрапили до категорії жебраків …
За короткий термін пост обурення Ігоря Марчука у «Фейсбук» набрав вже 465 репостів та спричинив шалену дискусію.
– Я звернувся до директора департаменту охорони здоров’я м. Вінниці з проханням перевірити умови лікування пацієнтів за кошти міського бюджету і відповідність кошторису цим умовам. Була усна розмова із керівництвом лікарні. Після мого посту у соцмережах головний лікар спершу ввічливо запевнив, що це наслідки «недофінансування» і т.д. Їжа у їдальні дещо покращилась. Принаймні з’явився суп, який можна їсти. Коли ж я розіслав звернення голові ОДА та облради Валерію Коровію та Анатолію Олійнику та особисто Володимиру Гройсману, то мені зробили «колективну люстрацію». Організували збори «правдолюбців» за участю пацієнтів, які щороку їздять сюди чи лікуватись, чи відпочити на VIP-умовах, як посмів образити «святую святих». Але не вийшло, бо на мої запитання по суті у «захисників» не знайшлись аргументи. Ясна річ, це все відбулось за «добра» головного лікаря. Але пацієнти, що лікуються за кошти бюджетів у нелюдських умовах, солідарні зі мною…
Чи розуміють чиновники, які видають путівки громадянам, як ці люди мають поліпшити здоров’я у таких скотських умовах? Це що — марна витрата солідних бюджетних коштів на лікування платників податків? Бо задля лікування хребта, чим і займається обласна фізіотерапевтична лікарня, потрібно виконувати основні умови лікування. Крім лікувальної бази, має бути забезпечений здоровий відпочинок між процедурами, здоровий сон на рівній поверхні, бажано на ортопедичному матраці. Але ж у лікарні відсутні першочергові засоби лікування. Це, можливо, посадовий злочин? Чи збиткова лікарня, де 280 пацієнтів при нормі 200 бюджетних місць, а решта 80 місць — платні? Помножте 80 місць на 7168 гривень?.. Я не буду судити, чи великі це кошти для лікарні, чи малі, але куди йдуть кошти VIP-пацієнтів? Тим часом у лікарні, яку фінансує обласний бюджет, гнилі матраци, діряві ліжка і суп-вода? Але це комунальний заклад, а не приватна лавочка…
Головний лікар обласної фізіотерапевтичної лікарні Олег Бабій має свою точку зору.
– Ми маємо право надавати платні послуги згідно з чітким кошторисом, хто скільки проплатив — за лікування, проживання, харчування. Є норми вартості харчування на добу – три категорії пацієнтів, скільки продуктів мають споживати. У минулому році одна категорія пацієнтів харчувалась за 13,96 гривні на день, за січень цього року — 17,18 гривні. Пільговики (ветерани, зокрема АТО) — минулоріч 54,60 гривні за добу, січень 2018 року — 55,60. Жодного розподілу на VIP-пацієнтів і людей другого сорту у нас не було і немає. Це думка усього нашого колективу.
Так, ми офіційно заробляємо кошти за надання платних послуг. Але ж за усі отримані кошти сумлінно сплачуємо податки та використовуємо їх на покращення якості лікування, інші нагальні проблеми. Я готовий до будь-якої перевірки. Стосовно матраців — на жаль, ми не можемо відразу забезпечити усіх пацієнтів. Так, вже придбали вісім холодильників, шість телевізорів, 64 комплекти меблів, спальної білизни тощо. Нині у нас триває ремонт відділень та реконструкція котельні тощо. Область виділила нам шість мільйонів на ремонт. Звісно, це недостатньо в нинішніх умовах, але ми працюємо, аби стати кращими. Я готовий до діалогу з усіма людьми, хто «за» і хто «проти».
Тим часом обласний департамент охорони здоров’я вже почав перевірку стосовно цієї ситуації. Про подальші її результати обіцяють повідомити згодом.
– У цій ситуації розбираються наші юристи, — коментує директор департаменту Людмила Грабович. — Я не бачу нічого надзвичайного, що той, хто хоче більше комфорту у палатах і краще харчування, повинен за це доплатити. Є розроблені і затверджені тарифи. Що у цьому ненормального? Бюджет не може дати таких грошей, котрі можуть заплатити люди, які хочуть додаткових послуг. Ця система вже давно виправдала себе у наших пологових будинках, де є палати більш комфортні за окрему доплату. Те саме у цій лікарні.
Пацієнти лікарні кажуть: на якість лікування дійсно ніхто не скаржиться. Дехто з пацієнтів навіть ладен винаймати поруч житло, аби мати зручну можливість поліпшити там своє здоров’я. Але людям образливо за цей лікувальний заклад, котрий держава не може повністю привести у порядок. Нагадуємо, Ігор Марчук стверджує, що він звертався до дирекції із пропозицією доплатити за кращі умови. Але йому відмовили.
Редакція готова вислухати інші точки зору на цю ситуацію.
Анатолій МЕЛЬНИК
Тетяна КОНДРАТЬЄВА
Все викладене чиста правда.До лікування претензій немає.Все на рівні,А побутові умови- жах.Мене дивує позиція-хто платить готівкою має ліпші умови.А що -готівка краще безготівкових платежів?Сума то та сама.Напевне все залежить від того куди надходять платежі.Чомусь пацієнти,які сплатили таку саму суму на проживаня і харчування як і пацієнти за які сплатив обласний бюджет але готівкою,харчуються по іншому і в окремій залі.А проживання-в кімнаті ,розрахованій на двох доставили третє ліжко,а шафу виставили в тамбур,пройти можливо лише боком,а в шафі немає вішаків,тобто речі тримати там неможливо,І це влітку,коли речей не так багато,а що робити восени,зимою,весною?Процедури розраховані ,максимум на два тижні,а бюджет проплачує путівку на 24 дні.Тому пацієнти,за рідким виключенням,не погоджуються доплачувати за додаткові процедури і виіздять,а бюджетні кошти списані.Це повинно зацікавити правоохоронні структури.
Вражений сумою коштів, які виділяються на путівку. Мало хто витримує такі умови 24 дні. То для чого марно тратити кошти. Зробіть термін 18 або 21 день. Всерівно процедур більше не отримаєш, а як не встиг на години, то пропадає. Кастеляншу давно пора на пенсію- бо для неї пацієнти зайві.Лампочки пацієнти купляють за свої кошти, бо в неї немає.Як вам у 21 столітті таке.А директор обласного департаменту буде “співати” разом з головним лікарем-рука руку миє
Лікування у данному закладі дійсно хороше, а умови проживання та харчування незадовільні.Пружини на ліжках розтягнуті, то підкладають дошки.Все залежить від керівництва лікарні, нехай відвідають подібну Липовецьку обласну фізіолікарню і порівняють умови та харчування за такі ж бюджетні кошти.
Проблема поднята актуальная. Но хотелось бы параллельно поднять другую, параллельную и не менее, а может и более актуальную, которая и порождает изложенную в материале. Это проблема т.н. “бесплатных” путевок. Попробуйте получить такую путевку, если вы простой человек… Думаю, дальше не надо.
Там кругова порука. Наш працівник написав заяву на звільнення принісши перед тим два лікарняних за підписом одного і того ж лікаря, та директор наклав резолюцію відпрацювати два тижні, нащо працівник відповів, що він знову йде на лікарняний. Коли попросили перевірити законність видачі цих лікарняних головного лікаря було отримано відповідь, що цей працівник отримав лікарняний в іншому лікарняному закладі і розголошувати де саме вони не мають права. Комісія виїхала до працівника на перевірку, виявилось, що він здоровенький просто спить у дома. Здавалось би все правильно, але він приніс лікарняний того таки медичного закладу, де написано, що він перебував у стаціонарі.