Освіта у Великій Британії – одна з найкращих у світі. Дипломи, отримані у цій країні, охоче приймають усі роботодавці, адже британські виші забезпечують підготовку висококласних фахівців.

Тому навчання у цій державі популярне серед громадян інших держав, зокрема й українців. Але вступ до іноземного університету – нелегке завдання, до якого необхідно підійти з усією відповідальністю. Про те, як стати студентом університету Великої Британії – розповідає сервіс TransferGo.

Як діляться університети Великої Британії

У цій країні всі вищі навчальні заклади умовно поділяються на:

Старі та нові університети:

До старих університетів належать близько 50 навчальних закладів, серед яких – Оксфорд та Кембридж. У них незмінно високий рівень викладання та світовий авторитет, що фактично гарантує випускнику добрі перспективи. Ця група британських вишів відома та поважна серед співробітників усіх спеціальностей.

Нові університети Великої Британії: Динамічно реагують на потреби ринку праці та найчастіше пропонують дуже специфічні та вузькі спеціалізації, наприклад, “Ігровий артдизайн”, “3D-друк” тощо. Вони обладнані сучасними технічними засобами та відрізняються інноваційним стилем викладання.


Коледжі та інститути вищої освіти:

Британські коледжі та інститути вищої освіти зосереджені на таких спеціальностях, як менеджмент, маркетинг, туризм, IT та інші. Навчання тут спрямоване на практичні знання.

Найбільш популярними вишами, які пропонують навчання для українців та інших іноземців, вважаються Бірмінгемський, Даремський, Вестмінстерський університети, а також Ковентрі, Грінвіч та СОАС.

Навчання у Великій Британії для громадян таких країн як Україна, Грузія, Казахстан та деяких інших не доступне одразу після школи, оскільки атестати абітурієнтів не еквівалентні британським. Учні цієї країни завершують шкільну освіту після 13 років навчання. Тому, щоб вступити до британського університету, спочатку доведеться покрити академічну різницю. Для цього при вишах існують спеціальні додаткові курси.

Навчальний рік в університетах починається з вересня / жовтня і триває до червня / липня. Він ділиться на три семестри по 8 – 10 тижнів кожен. Студенти вивчають основні предмети та обирають один або два додаткові спеціалізовані предмети.

Крім того, важливою умовою вступу до більшості ВНЗ Великої Британії є хороший рівень володіння англійською мовою, тому перед початком навчання варто записатись на мовні курси.

Навчання в Британії для українців

Якщо ви отримали право на проживання у Великій Британії за програмою "Житло для України", Сімейною програмою для України або Розширеною програмою для України, то маєте право на отримання допомоги для студентів і платитимете за навчання, ймовірно, за "внутрішніми" тарифами, а не міжнародними. Українець також має право отримати компенсацію для навчання на академічних курсах післяшкільної освіти.

А ще для українців є спеціальні стипендіальні програми, наприклад, програма Chevening Scholarship. Вона дозволяє отримати оплату навчання в університеті, щомісячну стипендію, авіаквитки до Британії й назад та інші виплати. Подати заявку на 2023 / 2024 рік вже не вийде, але з серпня 2023 року стане відкритим прийом заявок на 2024 / 2025 навчальний рік.

Щодо документів для вступу до британських університетів, то українцям знадобиться:

  • паспорт,
  • дозвіл на проживання у Великій Британії чи студентська віза,
  • диплом, що підтверджує освіту, здобуту в Україні.
  • Для вступу на магістратуру також треба надати диплом бакалавра, академічний транскрипт, студентське резюме, портфоліо (для творчих програм) та інші документи.

Втім, кожен виш потребує різний набір документів. Ознайомитись з умовами вступу до окремого навчального закладу Великої Британії можна на спеціальній єдиній платформі.

Вартість навчання, стипендії та гранти

Освіта у Великій Британії – це дорого, адже за якість треба платити. Так, ціна навчання залежить від університету, престижності, програми навчання, ступеня, спеціалізації тощо. Вона варіюється від 5 000 до 20 000 фунтів стерлінгів за семестр.

Але завжди існує можливість потрапити на безплатне навчання, яке стає доступним за допомогою стипендій та грантів, що надаються приватними установами та державою. Найпопулярніші серед них:

Програма Chevening – фінансується МЗС країни та компаніями-партнерами. Гроші претендентам виділяються, як правило, на один академічний рік і лише для здобуття ступеня магістра наук. Окрім покриття витрат на навчання, написання дисертації, транспорт та оформлення візи, програма передбачає щомісячну стипендію.

Стипендія Shell – призначена для людей молодших за 35 років. Доступна лише для претендентів, які мають добрий рівень знання англійської мови.

Стипендія Університету Вестмінстера – цей університет надає безліч стипендій для іноземців, у тому числі бакалаврату. Програма покриває всі витрати: навчання, переліт туди й назад та проживання в International Students House.

Стипендія від Кевіна Спейсі – ця стипендія доступна лише тим, хто мріє стати актором, сценаристом чи продюсером, та покриває 10 000 фунтів плати за кожен рік навчання. Вона розрахована на 3-річний бакалаврат.

Також є й інші стипендіальні програми у Великій Британії. Докладніше ознайомитися з ними та іншою інформацією про навчання в цій країні можна на сайті міжнародної організації British Council у розділі "Навчання у Великій Британії".