Організовував її місцевий будинок культури на чолі з Людмилою Довжук, моєю однокласницею. І, відвідавши його, я побачила, як із маленької допомоги небайдужих виростає потужна, яка так потрібна зараз на фронті. Серед присутніх я впізнала десятки своїх ровесниць. Тих, з ким навчалась і зростала. Розпитавши, почула, що всі вони, в переважній більшості, тепер матері воїнів.
«Яка відома і почесна землячка до нас завітала», — казали вони. Але пишу я це з однією метою, щоб сказати, що найпочесніші вони, матері і батьки воїнів, які виростили наших захисників.
Село споконвічно було колискою нації. Тепер стало щитом України. І я в цьому переконалась.
Світлана Михайлівна, педагог, — мати двох синів: Віктора та Володимира. Щоденно чекає вісток від них із чоловіком Василем. Вони тримають фронт у підрозділах, про які не має права поширюватись для їхньої ж безпеки. Вона одна із лідерів місцевого волонтерського руху. Бо, що називається, з перших вуст знає, що потрібно на передовій.
Галина Іванівна Медвідь, завідувачка дитсадка, також волонтер. Мати, яка чекає сина Ваню з війни ще із 2014-го.
— Наш Медведик — спецназівець, — кажуть про нього з повагою місцеві жителі. І лише мати, однокласниця моєї сестри, знає, скільки сивого волосся додалось за героя, який на «нулі».
На тому ж «нулі», під Бахмутом, ще один воїн — єдиний син Андрій мами Тетяни Сиверської. І вона волонтерка.
Вона ділиться, що син розповідає, як валом сунуть підрозділи рашистів. Одних скосили, а вони знову пруть. І так щоденні хвилі — вдень і вночі.
Руслан, сусідський хлопчик, ріс на моїх очах. Син працівників культури Олени та Олександра Щурів. У довоєнний час їхній голос підкоряв всю Україну. А тепер мама співає в церковному хорі та вимолює дітям довгі роки життя. Він був на заробітках в Польщі ще до війни. Міг там і залишатись.
Але Руслан повернувся до України вже в час війни. І пішов та записався у штурмову бригаду. «Якщо не я, то хто»,— сказав рідним. В пеклі Авдіївки кулеметником був донедавна. А далі його, важкопораненого, відправили до Полтавського шпиталю. Одужуй, дорогий визволителю.
У сусідки Люди Крисько, з якою майже в один день народжували діток, обох і назвали Михайликами, син водій. Поки що в тилу. Але при одинокій матері з інвалідністю він міг би покинути службу. Та не покидає.
В іншої ровесниці Віри Чавтайко син ледве вижив. Горів заживо від рашистських бомбардувань. Навіть паспорт обгорів. Тільки герб залишився неушкодженим.
У Рози Петрівни син — прикордонник. Першим зустрічав навалу рашистів. Був пораненим. Але і далі тримає кордони України.
У Ніни Маринюк, родички, Руслан — єдиний син. Її з далекої Чувашії, з рф, ще в молодості привіз брат чоловіка моєї сестри. Вже давно українкою стала і патріоткою України. Чоловік Сергій рано пішов у засвіти. Тепер з невісткою Наталею чекають Руслана. Сина мобілізували із волонтерів. І навіть частково придатного. Нічого, вбувся. Хоча в перші короткострокові відпустки приїздив сам не свій. Нікого бачити не хотів, бо в серці носив тих, хто був поряд і загинув. Якось він поділився відверто: у нас, мобілізованих, один шлях — «на щиті» чи з перемогою. Тому я і мої побратими робимо все, щоб із перемогою. Нехай так і буде!
У Ніни рідна сестра живе в росії. І її зять призваний на службу до рашистських окупаційних військ.
Ніна заявляє їй, що її син Руслан пішов боронити Україну від окупантів. Таких, як її зять. Тому син герой. А її зять — вбивця. Ось як буває.
Віталія застала у відпустці. Він сусід сестри. Пізній син тітки Люсі. Мати вже з небес бачить свого сина-героя. Він з першого дня війни доброволець. Тому лише батько тут, на землі, його чекає. Але Віталій, як кажуть, знайшов себе на війні. Вже і наречену, щоб познайомити з батьком, привозив.
Без пальців руки і з іншими серйозними пораненнями демобілізований Сергій. Також сирота. Його мама, моя сусідка Рая, рано покинула цей світ. Тому сина вже не зможе обійняти. І Сергій, з перших днів війни, був танкістом у найгарячіших точках. Перша мобілізація — ще в 14-му. З початку масштабної війни — вдруге.
У Олени Зубової семеро з родини воювало. Тепер шестеро. Чоловік пораненим повернувся.
У моєї матері хрещеної Ліди Ключник — четверо онуків, син і невістка. Шестеро на війні. Чекає вона. Чекають мої брати і племінниці...
Вибачте, кого не згадала, бо однозначно треба називати сотні прикладів. На фронті майже всі чоловіки, мої земляки.
І це типова картина сіл і містечок охопленої війною України. Тут все на виду. Тому є і сцикуни. Чи ті, хто здрейфив. Такими тут називають тих, хто швиденько із здорового інвалідом став чи згадав про батьків-інвалідів.
«От як у теробороні в тилу гарні гроші платили, щоб був час навчити і відправити на фронт, то вони там були. А потім, як на фронт — то хто як міг повтікав», – тут таких знають, але не поважають.
«І як це нам, чиї діти на фронті, а тут на очах ці відкуплені — сама розумієш», — діляться мої земляки.
«Знаєш, як боляче, коли матері таких кажуть: наші діти не народжені для війни. А ми що — своїх у брониках та касках народили?»
Але якби не вони, то де б були рашисти?! Тому ось так і живемо. Мовчки сивіємо і чекаємо з хвилини на хвилину, з часу на час, з дня на день, з місяця у місяць, з року на рік.
Тільки такі, як ми, зрозуміють, що це таке, коли три дні немає звісток — а потім плюсик. Бо у дітей від виснаження не працюють руки, щоб писати. Чи часу немає — бо ворог суне. Скільки ми вже таких плюсиків поотримували!.. Я слухала цих матерів і називала кожну героїнею сучасності. Бо вони такими і є.
Скажіть, де б ми були, якби ось ці конкретні мої ровесниці не виховали таких дітей-воїнів? Сміливих і патріотичних. Якби вони не пішли сміливо у бій із страшною ордою рашистів?
Вони не закінчували за кошти держави військові вузи, не були на гарних офіцерських зарплатах в мирний час, як деякі, що втікали, навіть з генеральськими погонами, за кордон. Не дозволили батькам «відкупляти» їх чи фальшувати здоровим мужикам інвалідність.
Ніхто не зрозуміє матір, батька, дружину, що таке чекати дитину з війни.
Я пережила Вільчу. Прикордонну заставу, де стояли наші оборонці, вважайте, смертники. Саме там рашисти в ніч 24 лютого порушили кордон. Коли найдовша у світі колона рашистської техніки із головорізами рвонула на Гостомель, Бучу.
Коли біснуватий фюрер «бравурно толкал речь» про міфічну спецоперацію, страшну війну насправді, мій син із такими ж синами, як багато хто вважав – смертниками, стояв на тій заставі.
А я тремтячими руками набила перші інформації як журналістка, щоб бити тривогу на весь світ. Чоловік діставав зброю (зареєстровану), щоб приймати останній бій.
Тому я розумію ті особливі очі, сповнені чекання, у вас, посестри і побратими. Коли нічого не миле… І як тяжко тягнуться ті дні чекання. І що означає таке бажане слово — ротація. Це коли забирають з «нульовки». А потім знову туди… Я розумію, як це — коли серце там, далеко, з твоїм найріднішим, твоєю кровинкою. А ти тут просто існуєш…
Тому я ще раз хочу підкреслити: ми живемо в час героїв, поряд з героями, завдяки героям.
Спасибі, дівчата, чоловіки, що маю честь вас всіх і кожну знати! Низький уклін вам, героїчні земляки, сини і доньки моїх ровесників! Повертайтесь живими і здоровими! З перемогою! В особі згаданих матерів я пишу цю оду кожному батькові та матері, кожній дружині та діткам, хто чекає героїв і героїнь! Кожному воїну, хто захищає нас! Ви наше майбутнє! Не гниле і не сцикливе, не дволике і не фальшиве! Справжнє!
Сини наші, воїни, наша гордість і честь, ми будем вас довіку прославлять…
З повагою Тетяна Редько
Я іду до тебе, мамо
Я іду додому, мамо,
Не спиняючись на мить,
Через куряву туману,
Трупний сморід і блакить!
Повз міста, розбиті села
І гніздечка ластів'ят,
Крізь церкви, старі костели,
Що дзвіницями кричать.
Їхні б сльози зачерпнути
І розсипати в кремлі.
До кровиці стерши руки,
Збивши п'яти в мозолі,
Я іду як свідок болю,
Розказати, що війна –
Люта смерть, жахливе горе,
Ридма, пекло, сатана.
Йду крізь соняхи лискучі,
Оминаючи мости,
Буйні ріки, чорні кручі,
Щоб мене впізнала ти –
Сивочолого, у берцях,
В камуфляжі і броні,
Та притиснула до серця,
Усміхнулася мені,
Як було колись раніше,
На осонні золотім –
Рідне слово заколише,
І огорне щастям дім.
На полиці образ Діви
Стигми згоює святі –
Тільки мати рани зцілить
Свому сину на хресті.
Я іду до тебе, рідна,
Крізь війни вогневий град,
В серці – люба Україна
І осколки від гармат!
Тетяна Левицька
А ваш михась де служе почесна землячка?)))
Орбан и Сийярто всё время льют воду на мельн цу Путина, пытаясь подтолкнуть Украину и её союзников к принятию путинской формулы “мира”.Суть которой в том, чтобы Украина пожертвовала своим суверенитетом над своими украденными им территориями плюс полностью подчинила свою внутреннюю и внешнюю политику ему. То есть стала по сути путинской колонией! И в этой связи не мешает нашей дипломатии на каждую такую ин циативу “Троянской кобылы путина”-Венгрии отвечать встречным к ней предложением:Хотите, чтобы Украина отказалась ради “мира” от своих территорий? Тогда пусть Венгрия отдаст Украине точно такую же часть своей собственной суверенной территории. Как компенсацию за потерянные Украиной. Конечно же Венгрия должна пойти на такой шаг ради мира в Европе. Или Венгрия против мира???…
Венгерские территории-это совсем другое!!!