4 роки тому, до ковіду, Катерина Олійник працювала вчителькою на Київщині. Під час карантину, повернувшись на батьківщину, у село Клекотина, придбала тут будинок на березі річки й взялася вирощувати перці. Заснувала бренд, який тепер активно розвиває.

«У 2019 році ми вперше заклали плантацію. Почався коронавірус, криза велика на ринку. Ми лише почали. Наступний рік – посилення коронавірусу, ми продовжили цим займатися. І ось два роки повномасштабного вторгнення – продовжуємо займатися. Чотири роки роботи у кризу», – каже пані Катерина.

Нині на будівництво теплиці та розвиток власної справи фермерка виграла 25 тисяч євро. 20 000 євро – у конкурсі грантів «Курс на Незалежність 2.0», ще 5 тисяч євро – у програмі підтримки жінок-підприємиць та стартапів в агропродовольчому секторі «Empowering Women in Agrifood» від EIT Food.

Це ініціатива, яку реалізує європейський інститут інновацій і технологій. Катерина розповіла, що теплиця потрібна, бо у тій, що восени звела власними силами, через заморозки у листопаді перці померзли.

«Чого у нас зараз тут усе змерзло? Бо немає опалення для зими й одна плівка. Того я зібрала раніше перець. І тут залишилися лише ті, що не дозріли до кінця. Плантація змерзла. І все – перчика немає, а люди хочуть. Тому мені потрібна теплиця.

Вона буде опалюватися. Це нам дозволить висадитись раніше. У березні перець буде у ґрунті, будемо його опалювати, поливати, оберігати, і він дасть на місяць раніше урожай. Посунемо початок родючості на початок серпня. І в результаті весь жовтень-листопад, можливо, грудень, хруматимемо перчик», – каже фермерка.

Нині Катерина Олійник перець переробляє. Виготовляє з нього соуси: кислі, солодкі, гострі. А на питання, чому їй так до душі саме перці, відповіла, що закохана у цей овоч.

«У нього неймовірний запах, як у манго, але це перець. Ще й гострий! Вирощуємо, продаємо, переробляємо перчик. Закохую у перчик людей, показую, що він може бути різних відтінків, смаків неймовірних, скільки потреб одночасно може задовольнити лише один перчик», – розказала Катерина Олійник.

Перці, які вирощує фермерка, схожі на ягоди або томати. Вони круглі, червоні, жовті, зелені. Смак, аромат і завдання мають різні. 50 соток землі засаджені перцем, який обробляється лише органікою. Вирощує сімнадцять різних сортів і гібридів. Зокрема, японські й нідерландські.

Будуть і українські, але вже наступного сезону: "Розвиваючи власний, хоч і маленький бізнес ось тут, у селі, ми розвиваємо Україну. Створюємо робочі місця. Тому я просто хочу бути прикладом для інших – що ось так можна, не маючи нічого, заробити гроші не менші, ніж в Європі», – каже Катерина Олійник.