Інтернет-шахраї спочатку втираються в довіру, а потім викрадають всі ваші гроші

Наразі набрала масового характеру схема “Гроші за «лайки». Такого масового звернення вінничан до кіберполіції ще не було. Лише по Вінницькій області збитки введених в оману громадян можуть сягати до 2 мільйонів гривень.

Кіберполіція закликає громадян не спокушатися на пропозиції легкого заробітку в інтернеті. Суть її полягає в тому, що аферисти пропонують передивлятися короткі відео та ставити «лайки» у популярних соціальних мережах за гроші.

Не поспішайте виконувати вказівки незнайомців та надавати конфіденційну інформацію або переказувати гроші на рахунки сторонніх осіб.

Зокрема дуже поширеною шахрайською схемою є пропозиція легкого заробітку за перегляд відео-контенту. Відповідні повідомлення аферисти розповсюджують у популярних месенджерах. Потрібно нібито лише перейти за надісланими посиланнями та ставити вподобайки до відео в «TikTok» або ж відгуки в «Google-картах».

За виконані завдання зловмисники можуть виплачувати від 100 до 500 гривень, щоб увійти в довіру до потенційної жертви. У такий спосіб вони збирають персональні дані, зокрема інформацію про банківську карту.

У подальшому аферисти пропонують приєднатися до так званої «робочої групи» з можливістю значно більшого заробітку. Громадянин отримує завдання оплатити придбання товарів чи послуг, визначених адміністратором групи. Для першого разу це відносно невелика сума. Є навіть шанс отримати виплату на картку після першого разу – так шахраї ще більше втираються в довіру.

Наступний крок це те, що адміністратори пропонують придбати неіснуючий товар за значно вищими цінами. При цьому надають фішингові посилання на шахрайські онлайн-магазини, де треба ввести конфіденційну платіжну інформацію.

У такий спосіб зловмисники отримують доступ до рахунків жертв та привласнюють їх заощадження.

Якщо ви обізнані про таку «схему», не слід намагатися отримати гроші від шахраїв навіть на перших етапах – будь-яке спілкування з аферистами це ризик втратити свої заощадження.

Щоб не стати жертвою шахраїв кіберполіція рекомендує дотримуватися наступних порад Департаменту кіберполіції Національної поліції України:

- надавайте перевагу вакансіям з офіційним працевлаштуванням;
- не довіряйте пропозиціям незнайомців отримати гроші задарма – скоріше за все ви натрапили на шахраїв;
- не здійснюйте переказів коштів на невідомі рахунки;
- не повідомляйте конфіденційної інформації стороннім (дані картки, логін і паролі до онлайн банкінгу тощо);
- ніколи не вводьте конфіденційні дані на підозрілих сайтах;
- не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними може ховатися фішинговий ресурс. Уважно переглядайте URL-адресу потрібного сайту - будь-яка неточність може свідчити, що ви опинилися на фішинговому ресурсі.

Якщо ж інформацію про банківську карту розголошено, зверніться до банку та заблокуйте картку.

У разі виявлення фактів шахрайства негайно повідомляйте в кіберполіцію.

До речі, будьте уважними стосовно шахрайських пропозицій "відшкодування збитків клієнтам "Київстару" через незручності завдані хакерською атакою на оператора. Таких повідомлень в мережі вже з"явилося вдосталь.

Однак, як повідомив гендиректор мобільного оператора Олександр Комаров, це шахрайські схеми: "Достовірною буде лише та інформація, яка прозвучить з моїх уст. Про це поговоримо, коли буде встановлено повний обсяг завданої шкоди" - зауважив керівних.

Анатолій Петраченко