Вже найближчим часом в Україні цибуля стане дефіцитним продуктом, вона дорожчатиме. Картопля теж стане дорожчою, ніж зараз – її продаватимуть за ціною щонайменше 36 грн за кілограм.

За даними аналітика East Fruit Федора Рибалка, ціни на цибулю в Україні на початок лютого цього року в 2,5 рази нижчі, ніж рік тому. Причина – велика пропозиція цибулі. Фермери, які хотіли на ньому заробити, запанікували та масово вивозять урожай за межі країни.

Українські компанії щодня експортують до 300 тонн цибулі, переважно до Румунії. Також віднедавна покупцем української цибулі стала Молдова. Не виключено, що підключатимуться й інші ринки збуту, оскільки, наприклад, у ЄС цього року дефіцит цибулі. У результаті до весни цибуля в Україні може просто закінчитися, і тоді можливий різкий стрибок ціни.

Наразі у лідери з подорожчання несподівано вирвалася картопля. За даними EastFruit, вже першого тижня січня цього року оптовики підвищили ціни на 11% порівняно з груднем 2023 року. У результаті оптова ціна досягла 30 гривень за кілограм, при цьому торік картопля продавалася по 10 гривень уже в роздріб.

Як відзначають аналітики EastFruit, відпускні ціни на картопля на початок цього року вищі у 3,9 раза, ніж у січні 2023 року. До кінця січня оптові ціни на картоплю підскочили ще більше – до 22 гривень за кілограм.

Причина в тому, що на ринку дуже мало товарних партій картоплі гарної якості. Спочатку господарства використовували далеко не найкращий посадковий матеріал, а під збирання врожаю зіпсувалася погода. У результаті багато хто втратив у врожайності і змушений був закласти на зберігання сиру картоплю. Плюс є проблема зі сховищами. Сучасних комплексів у країні не так багато, а їхня експлуатація після подорожчання електроенергії для бізнесу коштує недешево. Тому врожай почав стрімко псуватися.

У магазинах цінники на картопля взагалі вже зашкалюють. Від 27,99 гривні до 32,99 у популярних мережах.

Загалом урожай картоплі в Україні становив 18 млн тонн, а її внутрішнє споживання не перевищує 6 млн тонн, каже експерт продуктового ринку Сергій Громовий. За його словами, ще у вересні фермери, щоб не закладати картоплю на зберігання, максимум її розпродавали, і великі партії скупили посередники, які тепер і тримають ціни. В агропідприємстві Чернігівської області «Десна» кажуть, що картопля й надалі дорожчатиме, і до весни цінники на неї у всіх закладах торгівлі можуть підскочити до 36 гривень. А то і більше.